Gå til innhold
Hundesonen.no

Eksport av valp til england


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har fått en forespørsel fra en oppdretter i england som ønsker å kjøpe valp fra vårt kommende kull.

Vi undersøker rundt saken begge to, men jeg finner ikke ut så mye selv. Kanskje sonen-orakelet kan hjelpe?

JEg vet jo at man vanligvis må ha rabiesvaksine for å komme fra Norge til England på tross av at Norge er et rabiesfritt land, men går det ann å søke om import av valp under 3 mnd uten denne vaksinen + blodprøve?

Skrevet

Nei, britene er lettere hysteriske så selv om Norge er rabiesfritt må den ha vaksine etterfulgt av blodprøve som må være 6 måneder gammel før hunden kan komme inn i landet.

Skrevet

blodprøven være 6 mnd gammel...???

Link til reglement?

Blodprøven ja. Utrolig kjipt. Norge regnes dessverre ikke som rabiesfritt for dem. :(

Skrevet

Blodprøven ja, så det tar 7 måneder fra man starter vaksineringen til den kan tas inn i landet.

Nei? Det skal da gå 120 dager fra vaksine til blodprøve? Altså minst ti måneder tar prosessen, en måned ekstra om en tar to vaksiner.

Britiske myndigheter godkjenner heller ikke ethvert laboratorium, så sørg for at blodprøven blir analysert hos godkjent instans. Jeg vet om hunder som skulle til Crufts som ble stoppet på fergekaia i Frankrike fordi blodprøven var testet på feil lab.

Skrevet

Nei? Det skal da gå 120 dager fra vaksine til blodprøve? Altså minst ti måneder tar prosessen, en måned ekstra om en tar to vaksiner.

Britiske myndigheter godkjenner heller ikke ethvert laboratorium, så sørg for at blodprøven blir analysert hos godkjent instans. Jeg vet om hunder som skulle til Crufts som ble stoppet på fergekaia i Frankrike fordi blodprøven var testet på feil lab.

Det er visst mulig å ta blodprøven tidligere, etter en mnd eller noe. Men da tar du såklart risken på å måtte ta den igjen, dersom antistoff-nivået ikke er høyt nok. Så lenge du kan vise til en gyldig blodprøve som er minst 6 mnd gammel så er alt ok.

Skrevet

Nei? Det skal da gå 120 dager fra vaksine til blodprøve? Altså minst ti måneder tar prosessen, en måned ekstra om en tar to vaksiner.

Nei, du kan ta blodprøven 30 dager etter vaksinen er satt.

Skrevet

Det stemmer at blodprøven for innførsel til England kan taes vesentlig tidligere enn 120 dager, men jeg husker heller ikke nøyaktig hvor lenge. Husker ei som skulle inn til England og hadde litt dårlig tid for å rekke det (Crufts), så hun tok to blodprøver, én for innførsel etter en måned eller hva det er, som rakk å bli 6 mnd. gammel, og en etter 120 dager for å få hunden tilbake til Sverige.

Skrevet

Nei, du kan ta blodprøven 30 dager etter vaksinen er satt.

Ah, det var jeg ikke klar over at var annerledes til England. Men, alt er jo annerledes med England :lol:

Skrevet

Ok, så om jeg forstår det rett kan man gjøre det slik:

Vaksine ved 3 mnd

Blodprøve ved 4 mnd

Eksport ved 10 mnd?

Skrevet

Ok, så om jeg forstår det rett kan man gjøre det slik:

Vaksine ved 3 mnd

Blodprøve ved 4 mnd

Eksport ved 10 mnd?

Stemmer. Og så ormekurene da, men det er jo standard.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...