Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannhund på for?


Sasha&Kiara

Recommended Posts

Klarer ikke få den streken over O i for :icon_redface: Så derfor ser det litt rart ut kanskje :ahappy:

Men hvor vanlig er det og ha hann hunder på foravtale?

Og hvordan fungerer det i forhold til tispe?

På tisper er det jo ofte 2kull feks.

Men gjelder det samme på hannhund? At oppdretter skal ha 2parringer med han uten og betale? :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, ikke i de avtalene jeg har vært borti. Har vært borti i noen forskjellig typer avtaler der feks hannhunden aldri blir ordentlig din, noen avtaler der hannhundeier har krav på 3-4 parringer "utenifra" og fri tilgang på hunden til egne tisper og noen tidsbestemte avtaler der feks hunden er forhund frem til han er 6 år. Det som jeg synes er enda viktigere i avtalene er hvordan man gjør det med selve parringene, hvem som skal levere/hente hannhunden, hvor osv osv, hvor ofte skal eier få lov til å låne hunden til utstilling og slike ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De jeg vet om, som ikke er så mange så får "aldri" forvert hunden. Skulle hunden viser jeg og ikke være en god avlshund så blir det overdratt til forvert, eller det skjer andre ting som gjør at oppdretter ikke vil bruke han så skjer det samme. Men hvis det er en god hund som oppdretter vil bruke i sitt eget oppdrett eller på andre tisper så forblir den i oppdretters navn til den ikke kan/skal brukes i avl mer. Vet ikke hvordan det er med de nye reglene om eier/deleier, men oppdretter er den som står først på stamtavel og har da underskriftsrett som jeg har forstått og forvert som deleier/nr. 2 :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...