Gå til innhold
Hundesonen.no

Reiste uten rabiesvaksine,


schnart

Recommended Posts

Min link

Er det Color Line eller eier som har ansvar her?

Jeg syns faktisk man som hundeeier burde være mer orientert. Evt. sjekke nærmere selv.

Familien til ei venninne av meg gjorde faktisk akkurat det samme for 10 - 15 år siden. Men de "skyldte" ikke på andre enn seg selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eier. Det er eiers plikt å søke opp og passe på at man har alt nødvendige i orden når man reiser utenlands, ikke reiseselskapet.. Å ta for godt ord det man får beskjed om tlf ville ikke vært nok for meg, spesielt siden det krever et bittelite internett søk for å få mer informasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Jeg skjønner ikke at de skal legge skylden på dette på Color line jeg - seriøst.

Folk klarer å finne ut hvor mye sprit og tobakk de kan ha med seg inn i Norge, da burde det være en smal sak å sjekke hva som skal til for å få med hund og katt inn i Norge tenker jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nettopp, det er veldig lett å finne ut hva som kreves.

Og, som artikkelen sier, de har egne brosjyrer og info på nettsiden.

Dessuten må jeg innrømme jeg har litt problemer med ansvarsfraskrivelsen. Hvorfor er det så vanskelig å si "jeg dreit meg ut"? Og hvorfor gå til avisen med det? Håp om at Color Line skal dekke utgiftene?

Er også linket til en annen artikkel i artikkelen, samme greia men resultatet var avlivet hund.. Fryktelig trist, men igjen.. :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes turister som klager på at løvene er farlige på safari i Afrika også, liksom..

Kjenner jeg blir så irritert av folk som durer fram helt uten omtanke om noe som helst annet enn meg, meg, meg og meg - og resten av verden er bare til for å tilrettelegge for MEG. :whistle:

JEG skal informeres ved behov, jeg skal slippe å tenke selv og jeg skal ikke ha ansvar for noe som helst. ALT er alle andres feil og jeg er heeeelt uskyldig!

Stakkars hund - man kan jo lure på hva mer eier ikke vet om ang. hundehold... :icon_confused:

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selv om det er eiers fulle ansvar for at alt skal være i orden, så burde Color Line holde seg for gode til å opplyse om ting de ikke har peiling på. Det er lov å si hos de "jeg veit ikke" også, eller ha et standard svar om at man må sjekke med Mattilsynet eller veterinær for innreiseregler.

Men at folk ikke sjekker mer enn hva de gjør er jo litt utrolig. Og at de står fram i avisene etterpå er enda litt mer utrolig...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min link

Er det Color Line eller eier som har ansvar her?

Er man så dum i hodet som hundeeier at man bare reiser uten å sjekke noenting hos folk som er eksperter på temaet (f.eks. veterinæren sin).... ja, da kan man bare ha det så godt! Trodde virkelig ikke det var mulig at noen voksne mennesker kan finne på sånt, og attpåtil stå frem i avisa ..! Jeg hadde aldri stolt på hva en billettbooking-medarbeider hadde å si om sånt!

Danmark tilhører kontinentet, og dermed fare for rabies. Det har jeg visst siden jeg var liten!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurer på om jeg skal skylde på han som solgte meg bilen da jeg ble stoppet i tollen. Han VISSTE at jeg skulle til Sverige, men han sa ikke hvor mye vin det er lov å ta med tilbake. Han burde jo ha informert meg om det...

Sorry, vet det er teit, men jeg bare måtte :lol:

Klart det er hundeeieres ansvar å sette seg inn i gjeldende regler med innførsel av dyr (av hva som helst faktisk) uansett om du skal bort eller hjem.

Syntes "synd" på fyren som måtte lære the hard way, men sånn er det gitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig i at det er eiers ansvar å sjekke ut hva som er nødvendig. Men Color Line kunne da pinadø meg hatt kompetente folk på telefonen også da!

Nå har vi bare eierens påstand om akkurat dèt, da. Er ikke helt sikker på hvor mye vekt jeg legger på det,da.

Sitter med mye telefoner i jobb jeg også, og duverden hvor mye rart folk "oppfatter" når de ikke helt får akkurat det svaret de ønsker..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig i at det er eiers ansvar å sjekke ut hva som er nødvendig. Men Color Line kunne da pinadø meg hatt kompetente folk på telefonen også da!

Vel det betyr jo ikke de en inkompetente bare fordi de svarte feil på et spm ang vaksine og hund da :)

Det kan være personen feks blandet Sverige og Danmark.

Eieren selv burde sjekket opp med en vetrinær hvordan reglene var ang hund og utenlandsreiser.

MEN at Color line driver med mye rart er da virkelig ikke noe nytt :lol:

Kanskje noen husker saken.

Når jeg var 22år, så hadde min mann bestilt tur med Color line. Oppgitt min alder, hans alder og da selvfølgelig alderen til vår 2åring som skulle være med.

Bestilt suiten (Bergen - Danmark) for jeg fylte 22år dagen før vi skulle reise.

Vi kom og skulle sjekke inn. Til min store overaskelse ble vi nektet og reise. :lol:

Jeg lette FEBRILSK etter det skjulte kamera. :lol:

Men fant det ingen sted :blink:

Jo saken var det, at det var 23års grense for å reise med båten. Altså jeg var 1år for ungt. Forsåvidt greit nok, men hallo :lol:

1. Min mann var 14år eldre enn meg, altså 34år. Nei det var ikke godt nok, for hvis han skulle vært min verge måtte han vært 18år eldre enn meg.

Med andre ord, på det tidspunktet kunne hverken mamman min eller pappan min ta meg med på tur, siden de bare er 15 og 17år eldre enn meg :rolleyes2:

2. Vi reiste tross alt med en liten 2åring. Sannsynligheten for at vi skulle på fylletur, var MØE liten :rolleyes2: Men det hjalp fint lite

Liten avsporin, MEN color line gjør MØE rart :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen vet vel helt hvem som har sagt hva, men det må være eiers ansvar å sjekke lover og regler hos rette instans, etter min mening.

Det blir som noen jeg vet om som hentet valp i utlandet, skulle fly hjem med Ryanair, trodde de fikk med seg valpen som håndbaggasje uten å sjekke det ut, ble nektet boarding fordi hund ikke var å regne som håndbaggasje, og derfor måtte bestille ny billett hos annet selskap. Det er ikke Ryanair sin skyld at det ikke sto eksplisitt på billetten at NB, for de som måtte lure, det er ikke mulig å dukke opp med hund som håndbaggasje hos oss. Disse hadde aldri fløyet med hund før, hadde hørt om folk som reiste med valp som håndbaggasje, og trodde i beste mening at det var bare å møte opp. Noen ganger må en sjekke ting grundigere enn andre ganger, og det har så langt tilbake som jeg kan huske ikke vært mulig å reise til Danmark uten først karantene og deretter rabiesvaksine. Det er ingen ny regel han plutselig har oversett... Ingen sympati herfra, beklager.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes turister som klager på at løvene er farlige på safari i Afrika også, liksom..

Kjenner jeg blir så irritert av folk som durer fram helt uten omtanke om noe som helst annet enn meg, meg, meg og meg - og resten av verden er bare til for å tilrettelegge for MEG. :whistle:

JEG skal informeres ved behov, jeg skal slippe å tenke selv og jeg skal ikke ha ansvar for noe som helst. ALT er alle andres feil og jeg er heeeelt uskyldig!

Stakkars hund - man kan jo lure på hva mer eier ikke vet om ang. hundehold... :icon_confused:

Susanne

:thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Stort sett greit på trening, men der han mistet fokus og motivasjon og brøt for å undersøke omgivelsene enn å følge meg og maten i en ny øvelse, der vet jeg ikke helt hva som var årsaken, jeg kan bare gjette. Tenker be om tillatelse til å filme neste gang, så får jeg se og høre hva det er lille Ede har å navigere etter, hva som fungerer og hva som ikke gjør det. Mistenker at jeg er forvirrende og inkonsekvent med hvordan jeg belønner, og at kroppspråket mitt heller ikke er tydelig nok i kommunikasjonen med ham. Får forhåpentligvis lov til å filme til privat bruk for å analysere. 
    • Jeg tipper det er mer alder og hormoner enn seperasjonsangst. Jeg ville personlig ventet med valp til den hunden du allerede har fungerer sånn som du ønsker, så den ikke lærer valpen uvanene sine.   Jeg ville fokusert på å trene hunden mentalt før den skal være hjemme alene, og generelt fokusere på å ha god balanse mellom aktivitet og ro. Fokus på å ha en god av-knapp hjemme, og at han samtidig får nok stimuli til å klare å være rolig når han skal. Vanskelig balanse og finne, men man må nesten prøve seg litt frem på hvor mye din hund trenger. Jeg ville hatt mest fokus på mental trening. Søk er super fin øvelse før alene hjemme trening. 
    • Glemte ta bilder i går. Var en bra dag 🐾 Utover å feilberegne når Ede ville sovne på formiddagen, slik at den timen vi hadde bestilt for lek og miljøtrening i styrkerom med balanseputer var over etter 20 minutter fordi Ede var trøtt og ble sliten, så var det en skikkelig smooth dag.  Vi koste og håndterte ører og labber og lekte og trente og koste med naboer og hadde et vellykket bad på kvelden, og not a single photo was taken that day, vi var for opptatte til å tenke på det. Balanseputer (nederst på siden i hundebutikken her https://www.k9hundesenter.no) var virkelig kjempegøy til han ble sliten og trøtt. Superkjekt å kunne leie istedenfor å måtte eie, for det er knapt om plassen hjemme. På tur hjem fikk han med seg en Snoop aktiviseringsball, som var superstas å leke med til han oppdaget at det var mye lettere å be muttern trille den, for da kom det mer godis ut av den enn av å knote med den selv. Istedenfor å se det som en failed IQ-test tar jeg det som en anledning til å forsterke lederskap, så han får full uttelling for å se til meg for hjelp med den. Regner med den fortsatt beholder verdi som punchingbag under cranky toddler had enough biteraptuser før han sovner. Dagen i dag blir spennende. Først må vi hente pelsstellsutstyr på "Posten", hvilket nå er inne på en matbutikk, og vi må bytte buss for å komme dit. Bussen er bra sosialisering og miljøtrening, men hva gjør vi når vi kommer frem? Heldigvis kan vi be en nabo hjelpe oss, men om vi ikke kunne? Får meg til å igjen drømme om en offisiell Canine Good Citizen sertifikat ordning som tillater ansvarsbevisste hundeeiere å ta med seg veloppdragne hunder inn.  Veloppdragen er viktig med den størrelsen lille Ede blir etterhvert, så i kveld skal vi på valpetrening, for å ha et godt utgangspunkt når den testen for det sertifikatet endelig blir en realitet. 
    • Nando Brown var et godt tips. Kom på at en jeg har fulgt lenge også kan listes: Robert Cabral. Fikk også tips om Nate Schoemer. Stonnie Dennis er super, men han er ikke helt i klasse med f.eks. Will Atherton i machofaktor. Hadde Atherton trent positivt hadde han vært et supert idol for unge menn med skrikende behov for maskuline rollemodeller, men han er huge part of the problem istedenfor. Samme gjelder Zak George og han skallede homofile jeg ikke husker hva heter. De er ikke mannemenn som appellerer til den gruppen som trenger det.  Samojed løs på gård? De er typisk råglade i å bli dusjet og badet? Om en liker skitten "hvit" hund, hvorfor ikke maremma eller liknende istedenfor? 
    • Enig, spesielt om hund nr to. Har du hatt to hunder før? Det ser så lett ut når andre gjør det. Brant meg skikkelig på å tro det var som å ha samkjørte tvillinger etter å ha sett andre håndtere to og flere hunder sååå smooth. Viste seg at to hunder kan være nøyaktig dobbelt så mange som en. Min største var 3 år og hadde god lydighet da jeg tenke vi var klare for familieforøkelse - men det var når han fikk all oppmerksomheten som eneste hund. Han viste seg å ha forsvinnende liten tålmodighet med å bli satt til side for å se/høre meg trene valp. Å trene dem sammen fikk jeg heller ikke til. Hver sin markør fra samme person ble bare kluss for meg og forvirrende for hundene. Å gå tur med dem hver for seg hadde jeg ikke tid til, og eldste ble så frustrert av gå pent i bånd trening med valpen, han begynte trekke, konsekvent og febrilsk dersom jeg tillot meg å stoppe fordi valpen trakk, og jeg endte med å måtte velge mellom å ha kontroll på den voksne mellomstore eller trene miniatyr valp, for tiden strakk bare ikke til å trene begge. Valget var lett. Minste av selskapsrase endte derfor som en savage villhund kun kontrollert av båndet, mens eldste av mer aktiv og krevende blanding måtte få all min oppmerksomhet for å oppføre seg pent utendørs.  Minste ble supert selskap for ham som han ble ordentlig glad i og gjorde det lettere for ham å tåle være hjemme alene, men det var de to individene, ikke noen allmengyldig sannhet. Samme gjelder å håndtere to hunder. Andre får det jo til, så ikke la meg skremme deg fra det.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...