Gå til innhold
Hundesonen.no

Ingvilds EFIT 1. mars 2011


Ingvild

Recommended Posts

Jada jeg veit at dagen ikke er helt over ennå, men jeg skal straks legge meg, og det er vel grenser for hvor interessant det er å se et bilde av hundesonen-logoen? (Hvis du mot formodning syns dette er det mest spennende som finnes her i verden, kan du jo bare scrolle opp til toppen av siden og innbile deg hvordan logoen hadde sett ut på et bilde.)

Dette har i grunnen vært en ganske koselig og fin dag, men jeg har allikevel helt elendige EFIT-bilder! Allikevel, here goes:

Klokka ni stod jeg opp og vurderte været i forhold til hvor mye klær jeg ville trenge å ta på/med meg. Visste dere forresten det, at jeg ikke trenger termometer eller å gå ut for å vurdere hvor kaldt eller varmt det er? Det er jo bare å se på om lufta ser våt eller mild eller kald ut, er det sol, er det grått, er det bare overskyet, blåser det, har det snødd siden i går. (Og ikke minst: Hva har de som er ute nå på seg? Ser det ut som om de fryser?)

5490159008_6e23ff64f7_z.jpg

Klokka ti var jeg egentlig klar til å dra, men det var litt i tidligste laget. Derfor måtte jeg ta en nøye vurdering på hvilken av de to VM-luene mine jeg skulle ta på meg.

5489563559_d08f9fe8a9_z.jpg

Klokka elleve stod jeg på Majorstua og ventet på venninnen min. Jeg syns i grunnen det er ganske koselig å vente jeg, i alle fall på Majorstua, for der er det alltid så mange morsomme folk jeg kan studere mens jeg venter. Alt fra fjonge vestkantgutter til selgere med sleipe triks og =Oslo-selgere og gamle damer som går på Samson.

5490159898_eb88d173c4_z.jpg

Klokka tolv hadde jeg nettopp gått av t-banen ved Frognerseteren. Det er forøvrig helt utrolig hvor treig Holmenkollbanen er! Hadde nesten vært raskere å gå vøtt.

5489564393_1b0f61c345_z.jpg

Klokka ett hadde vi fått fyr på grillen og lagt ølboksene til kjøling i snøen, også ventet vi på at de første løperne skulle komme forbi det punktet i løypa vi satt på. Etter at noen løpere hadde kommet forbi, fant vi forøvrig ut at vi burde hatt både startlister (så visste vi hvem som gikk forbi) og radio (så kunne vi fulgt med på hvordan det faktisk gikk), men vi hadde det da trivelig allikevel, vi!

5489564795_6c8d369b67_z.jpg

Klokka to hadde jeg bart. Jägerbart.

5490161010_aba9deda28_z.jpg

Klokka tre begynte den stappfulle t-banen å trille ut fra Holmenkollen t-banestasjon. En lang og klam reise ned til Majorstua igjen...

5490161350_58dddfd7a5_z.jpg

Klokka fire oppdaterte jeg meg på diverse nettsider.

5490161680_eef57fecd5_z.jpg

Klokka fem stekte jeg to pølser og kalte dem middag.

5490162030_303013c1e2_z.jpg

Klokka seks bygde jeg et kråkeslott i Sims.

5489566673_d2d6571912_z.jpg

Klokka sju drakk jeg en kopp kakao og så Dagsrevyen.

5490162868_1ea4c84178_z.jpg

Klokka åtte så jeg den siste episoden av serien Håkon & Haffners byggeklosser. Kjempekoselig og interessant tv-serie! Og Håkon er den eneste trønderen som kan snakke på tv uten at det blir flaut. (Ja, selv vi trøndere syns det som oftest er veldig ubehagelig å høre vår egen dialekt på tv, tenk det!)

5489567569_f3d64fa009_z.jpg

Klokka ni hadde jeg tatt en dusj, og lakkerte negler mens jeg hørte på Solis String Quartet og stotrende prøvde å henge med på den italienske teksten selv om jeg overhodet ikke kan synge, og i alle fall ikke synge på italiensk (enn at de synger fortere enn de prater, det skulle man ikke tro var mulig).

5489567985_e96823df58_z.jpg

Klokka ti strikket jeg på sokken min mens jeg så Trygdekontoret (rent tidsfordriv, det er jo egentlig ikke så veldig interessant).

5490165650_9cb303673d_z.jpg

Og det var vel i bunn og grunn min dag! :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres ut som en meget koselig dag, men du - har du sluttet å studere??? :icon_confused:

Uhm ja du nå skal du høre her! Jeg var på universitetet torsdag forrige uke! Og jeg har tenkt meg avgårde i morgen. Også har jeg vært litt snufsete, så da har jeg ikke villet sitte på lesesalen, for det er så irriterende når andre studenter er forkjølet. Og dessuten så har jeg ikke kjøpt pensum i tre av de fire fagene mine, så da er det grenser for hvor mye jeg får lest, sant. Og dessuten er det jo bare to uker siden jeg kom hjem fra Edinburgh, så jeg sliter litt med å komme tilbake til hverdagsrutiner fremdeles. Også er det jo ikke VM hver uke heller, så jeg må jo prioritere det, da!

(Også fikk jeg alt for gode karakterer til jul, så nå har bakhodet mitt overbevist meg om at jeg ikke trenger å lese så mye (lite) dette semesteret som jeg gjorde forrige semester.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så ut som en koselig dag! Men du, jeg får litt sånn pensjonistvibber altså! Du

* bruker tid på å vurdere hvilken vm-lue du skal bruke

* syns det er koselig å vente på Majorstuen for da kan du studere folk

* klager på t-banen :icon_confused:

* strikker mens du får tiden til å gå ved å se på Trygdekontoret

:whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uhm ja du nå skal du høre her! Jeg var på universitetet torsdag forrige uke! Og jeg har tenkt meg avgårde i morgen. Også har jeg vært litt snufsete, så da har jeg ikke villet sitte på lesesalen, for det er så irriterende når andre studenter er forkjølet. Og dessuten så har jeg ikke kjøpt pensum i tre av de fire fagene mine, så da er det grenser for hvor mye jeg får lest, sant. Og dessuten er det jo bare to uker siden jeg kom hjem fra Edinburgh, så jeg sliter litt med å komme tilbake til hverdagsrutiner fremdeles. Også er det jo ikke VM hver uke heller, så jeg må jo prioritere det, da!

Hohoho, får håpe du får inn rutinene igjen før påskeferien :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så ut som en koselig dag! Men du, jeg får litt sånn pensjonistvibber altså! Du

* bruker tid på å vurdere hvilken vm-lue du skal bruke

* syns det er koselig å vente på Majorstuen for da kan du studere folk

* klager på t-banen :icon_confused:

* strikker mens du får tiden til å gå ved å se på Trygdekontoret

:whistle:

Ja, men altså, jeg lever virkelig som en pensjonist om dagen. Hver eneste dag er lik og full av dødtid. :ahappy:

Hohoho, får håpe du får inn rutinene igjen før påskeferien :whistle:

Påskeferien? Det er jo da sommerferien min begynner det. Etter påska har jeg nemlig ikke flere forelesninger, bare eksamener, men de trenger jeg jo ikke å lese til! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, to ting:

1) I loove lommelerka!

2) HVA slags nettsider er det du oppdaterer deg på, sa du?!? :icon_confused:

1) I KNOW! :ahappy:

2) :whistle: Radioresepsjonen sine nettsider. Er ikke så crazy som det ser ut. :ahappy:

Hahaha jeg er totalt enig, det er flaut å høre trøndersk på tv! Glad jeg ikke er den eneste som synes det (og jeg kan si det, fordi jeg snakker trøndersk innenfor husets vegger).

Hva var den barten for noe?

Koselig dag da :blink:

Barten er verdens kuleste lommelerke :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...