Gå til innhold
Hundesonen.no

Når gjør dere hva?


Carro92

Recommended Posts

Skrevet

Av ren nysgjerrighet;

Når tar dere f.eks; med valpen på lange turer, begynner med agility, lærer den lydighet, triks, ut på treff med mange forskjellige hunder osv? :)

Skrevet

Av ren nysgjerrighet;

Når tar dere f.eks; med valpen på lange turer, begynner med agility, lærer den lydighet, triks, ut på treff med mange forskjellige hunder osv? :)

Fra den er valp :P

Begynner fra dag 1 jeg :P

Guest lijenta
Skrevet

Ser ann valpen om hva den tåler og begynner tidlig med tilvenning har vel stort sett latt første dag være dagen som den blir kjent hjemme. ellers putte inn litt og litt nytt

Skrevet

Agility skal man være streng på, Den får IKKE hoppe før den er ett år, men jeg trener gjerne teknikk og feltadferd og alt sånt før den er 1. (alder avhenger av rase, men min rase er det 1, hunden skal være ferdig utviklet før du begynner å hoppe med den,det er det viktigste).

lydighet og triks begynte vi med så fort hun slo seg til ro, møte med andre hunder har vi jevnlig holdt på med. Eneste jeg ikke starter med en gang med er Agility. Nå trener vi f.ex på tunneller og svinger etc, med pinnen på bakken :)

Skrevet

Med mine valper har jeg igrunn gjort det meste likt, og det er sånn cirka slik:

2-3 mnd: valpen kommer, den første uken er vi på rusleturer i nabolaget, trener kontakt og innkalling fra dag en ved å belønne all frivillig atferd i denne retningen. Ellers trener vi ikke øvelser, det gjør jeg ikke før senere, men fra uke to hjemme "trener" jeg på lek i alle omgivelser (hjemme, by, tog og så videre), miljøtrener i forhold til at valpen er med over alt, og så er det dette med innkalling og kontakt da. Turer får den fra starten, bare tilpasset valpens nivå. Gjerne i ulendt terreng og i forskjellige omgivelser. Lydighet har jeg trent mer spesifikt fra kanskje fem-seks måneders alder, men mye er jo gjort med grunntreningen med kontakt da. Ag trener jeg ikke, men er skeptisk til å jobbe mye med øvelser med høy fart og "stress" fra de er små. Spor og søk begynner jeg med med en gang valpen kommer igrunn, det er så god måte for valpen å lære seg å jobbe rolig og bli sliten.

Skrevet

Sosialisering og miljøtrening er greit å begynne med engang. Det samme gjelder triks/ferdigheter, men huske på at valpen ikke skal ha belastning. F.eks. bør man vente med triks som hoppe igjennom armer og lignende.

Lengden på tur, og spesielt tempo er noe man må passe på. Men det betyr ikke at man ikke kan gå ut og gå tur i noen timer. Som med alt annet, ser man an individet.

Ut på treff er vel så fort som mulig med hunder jeg kjenner (og vet at er friske og vaksinerte), ukjente hunder er man jo mer forsiktig med (da man ikke vet reaksjon og helse) men dette er ihvertfall etter 12-ukersvaksine :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...