Gå til innhold
Hundesonen.no

Nappe ørehår


småtroll

Recommended Posts

Skrevet

Leser endel plasser her på forumet om napping av hår inni ørene på hunden. Jeg gjør dette på mine cairn, men er dette noe som må gjøres på alle raser? Trudde det var de med napperaser som trengte dette..

Hvis det er sånn at alle raser trenger ørehårsnapping, hvorfor trengs dette? Kan man ikke bare klippe det bort, eller blir det for "tett" inni der da?

*lurer på mye dumt*

Skrevet

Jeg ble også litt forvirret av å lese om folks bekymring for ørene til ulver.

Dvergschnauzeren min måtte jeg nappe i ørene, men har aldri måtte nappe ørene på groenendaelene mine, og kan ikke se at Rinas ører ser hårete ut :ahappy:

Skrevet

Jeg napper heller ikke ørene på border colliene eller flat'en min :ahappy: Da jeg kjøpte flat'en fikk jeg med en "klippeanvisning" fra oppdretter siden de skal klippes ganske mye før utstilling og sånn. Der sto det ett punkt som gjaldt å nappe ørene, men oppdretter sa at det var noe de ikke gjorde lenger. Så det har ikke jeg bekymret meg over heller.

Skrevet

Det gjøres vel kun på napperaser? Har ikke hørt noe om det på andre raser.. Hunder har hår der for en grunn, spesiellt hunder med ståører har pels der for å beskytte dem mot elementene. Det skal ikke klippes bort. Noen hunder har ikke hår der, spes de som kommer fra varmere klima.

Skrevet

Jeg trodde det var klippe/napperaser som trengte det? De får jo mye mer "ukontrollert" hårvekst enn røyteraser... Jeg napper puddelen, ellers blir det veldig tett. Tviler sterkt på at jeg må nappe hovawarten. Han har ikke like mye hår i ørene.

Guest Dratini
Skrevet

Jeg trodde det var klippe/napperaser som trengte det? De får jo mye mer "ukontrollert" hårvekst enn røyteraser... Jeg napper puddelen, ellers blir det veldig tett. Tviler sterkt på at jeg må nappe hovawarten. Han har ikke like mye hår i ørene.

Etter å ha hatt Hovawart i huset i mange år så vil jeg si, nei de skal ikke nappes. Hverken inni eller utenpå ørene :whistle:

Skrevet

Pudler ørenappes, selvfølgelig.

Nappet vel også litt i ørene på min Australske terrier (men på langt nær på samme måte som puddel).

Skrevet

Hvis vi snakker nede i øregangene så må beardisene nappes der, ja - ellers blir det heeeelt tett av hår. Man skal IKKE klippe de, de må nappes.

På Skye terrierne (ca like mye/lang pels, men ståører) gjorde jeg aldri noe som helst med ørene på. De var rene og pene og akkurat passe med hår i dem til enhver tid.

Am.cockeren fikk bare hårvekst heeelt ytterst i øregangen, så den kunne man godt klippe av duskene som stakk ut.

på inn/utsiden av selve øre"lappen" (eller hva man kaller det) vil det såklart avhenge av pelstype hva man må gjøre.

Susanne

Skrevet

Det var jeg som var bekymret for ulvenes ører (litt humoristisk da, man får jo stole litt på moder natur). Jeg har to raser som må ørenappes, beardisen med hengeører og wheatenterrieren som har ører som er brettet ned. Jeg trodde kanskje at alle hunder måtte ryddes litt i ørene jeg, men var ikke helt sikker.

Skrevet

Etter min erfaring med ståører (11 år med en skye terrier, 5 år med en annen) tenkte jeg at de med ståører faktisk har mindre "gørr" i ørene sine enn de med hengeører..

Så "wææ" når jeg oppdaget på utst. forrige helg at Moxy (ståører, men liiite hår) var superekkel og møkkete nedi ørene, da.. 9 mdr gammel og flekkete av vokskladder nedi der. :whistle:

Så... Ulver, ja.. Sikkert endel hår der, som sørger for at det IKKE blir gørrete og ekkelt nedi der. antar jeg..

Susanne

Skrevet

Aldri hatt behov for å nappe sheltienes ører i allefall. Klipper litt "fjoner" på ørekantene, men det er bare kosmetisk, er egentlig ikke nødvendig, bare jeg som synes de blir ryddigere da:P

Skrevet

Takk for alle svar :-) Konklusjone er vel da at napperaser nappes inni/nedi ørene og i tillegg bør det gjøres på hunder der det vokser mye og blir "tett" nedi øregangene?

Nok ett dumt spørsmål; de rasene som ikke er napperser; gjør det vondt for dem å nappe håret i ørene? Innbilder meg at det sitter godt fast på de... :whistle:

Skrevet

Det er da de færreste hunderaser som har hårvekst i øra, uavhengig av om øra står eller henger. Bedlingtonterriere klippes på kroppen og nappes i øra. Nappet med fingra, jeg. Ittno problem, men må ikke slurves med for da kommer ørebetennelsene lett. De har hengeører de hundene jeg har nå, også, men ikke et hår å se inni der :whistle:

Skrevet

Hva hadde du tenkt til å nappe på de rasene som ikke er "napperaser?" :whistle:

Når man napper hår i ørene så har man først i "ørepulver" slik at man får tak og det er lett å dra ut hårene enten med fingre eller pinsett. Talcum duger dårlig og det blir glatt, er min erfaring. Jeg bruker "ørepulver." Og bruker "rensevann" etterpå.

Ørepulver?? Har jeg aldri hørt om. Bare nappet i vei, jeg. Tror ikke det gjorde noe vondt, for bikkja sa ikkeno ...

Skrevet

Jeg hadde heller ikke hørt om dette ørepulveret før i fjor engang.. Og DET gjorde ørenappingen langt, langt enklere for både hund og meg. Da kan selv jeg nappe hårene (selv uten negler).

Men joda, det går greit uten også, men da må jeg ha en peang eller pinsett - ellers får jeg ikke tak i hårene.

Om det gjør vondt?

Tja, noen skriker som om man skulle ha plukket ut øynene på dem.. Andre koser seg og ser på det som delig kløing laangt inne i øregangen.

På beardisen må man ikke nappe når valpen er for ung (da sitter hårene veldig fast), men fra sånn 6-8 mnd alder kan man nappe litt nå og da - masse kos og kløing innimellom nappingene - og da går det som regel helt fint.

Susanne

Skrevet

Det er et spesielt ørepulver som bl.a. hundefrisører bruker. Det gjør at du får et strålende godt tak på de glatte hårene og hår som vokser "langt nede fra øregangen et sted." (rompe forklaring) :aww: Går lettere og greiere enn om du bare bruker fingre/pinsett. :) Jeg er helt avhengig av det. :D

Bruker det pulveret selv på Havanaisen som må nappes i ørene hver 14 dag, ble så mye enklere når vi "fant" det produkte!

Guest lijenta
Skrevet

Hva heter det ørepulveret? Urbi er godt behåret så det ahdde vært greit å kunne teste det. Må nemlig nappe inni øret hennes.

Skrevet
Når man napper hår i ørene så har man først i "ørepulver" slik at man får tak og det er lett å dra ut hårene enten med fingre eller pinsett. Talcum duger dårlig og det blir glatt, er min erfaring. Jeg bruker "ørepulver." Og bruker "rensevann" etterpå.

Ørepulver? Finnes det noe sånt ? DET burde jeg også hatt, for joda, jeg kan nappe ganske reint og fint i ørene på mine, men de siste hårene greier jeg aldri å få tatt på guttungen. Og ja - briarder bør også nappes i ørene en gang i blant. Babs har relativt lite hår, så henne har det vel strengt tatt ikke vært nødvendig å nappe, men guttungen gror pels så det holder, og da også inni ørene selvsagt. Jeg napper også litt reint på innsida av "flapsen".

Skrevet

Jeg har ikke inntrykk av at det er vondt. Pippin har mye mer hår i ørene enn Symra, så han har blitt nappet siden han var noen få måneder gammel. Han synes faktisk det er litt ok, de utnappete hårene lukter nemlig spennende, og de får man som gave når man er snill gutt og står pent. Dette lærte jeg av oppdretteren. Symra nappes mye sjeldnere, men jeg tror ikke hun heller synes det er vondt. "Bare napp ører du mor, så lenge du holder deg langt unna framlabbene mine med børsten!"

Jeg bruker også det pulveret, praktisk.

Skrevet

Shih tzu er ikke en rase som kan nappes eller har hår som ikke gror noen steder.

I følge tilsvarende tråd på vårt forum er rådene følgende. Ikke nappe om man ikke er helt sikker på at det er et absolutt behov. Napping av ørehår er såpass smertefullt at når man skal gjøre det må man dope ned hunden hos dyrlegen.

Skrevet
Napping av ørehår er såpass smertefullt at når man skal gjøre det må man dope ned hunden hos dyrlegen.

For noe tøv. Om hunden får smerter når man napper hår, så napper man feil.

Skrevet

Napping av ørehår er såpass smertefullt at når man skal gjøre det må man dope ned hunden hos dyrlegen.

Okay, det er noe av det dummeste jeg har hørt på lenge. Som Siri sier, hvis det gjør så vondt for hunden så har du nappa feil! Det blir vondere for hunden om det gror igjen og blir fullt av verk!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...