Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg tror hun har vondt i ryggen/skuldra?


Red Merle

Recommended Posts

Skrevet

Som tittelen sier. Jeg tror lille dyret mitt har vondt i ryggen/skulder partiet sitt. Det er i grunn vanskelig å beskrive, for man må nesten se det først. Men jeg skal prøve så godt jeg kan å beskrive saken, og symptomene.

Jeg har merket spesielt at hun ikke vil ha på seg sele når vi skal gå tur. Tar jeg frem selen, så faller hun sammen som en melsekk, jeg får tatt den på henne, men det er tydelig at hun synes det er ubehagelig. Når jeg da har fått på selen, går ut og på tur, og møter andre hunder, så har hun oppført seg dust. Meget utagerende, men BARE når hu har på sele, for jeg har prøvd å bytte på med sele/halsbåd annen hver dag, og bare de gangene selen er på, er hu sur mot andre hunder.

Så jeg tenker, kan det være smerter? Hu har aldri vært spesielt aggressiv av seg, veldig leken ja, og hu forsvarer seg om noen ypper/ønsker å sloss med henne, men hu har aldri vært noen bråkemaker.

Jeg har prøvd å massere henne, kose henne og stretche henne litt. Kjenner rundt på kroppen hennes, og skuldrene. Hun trekker seg unna når jeg kommer til området her, skulderene. Helst vil hun legge seg ned på ryggen, slik at jeg ikke kommer til. Ber jeg henne om å stå, så trekker hun seg unna/unnviker at jeg har kontakt med området. Skinnet der er også stramt og varmt(?), vikrer som det er muskulært?? Dette er det området de fleste seler har festet til kobbel, så derfor innbiller jeg meg at hu ikke vil ha på sele, og at når hun har den på, så føler hun smerte noe som resulterer i at hu blir sur. :wub:

Hu er heller ikke seg selv når vi trener LP, intensisteten er liksom vekke. Og ting jeg vet at hu kan, kan hu liksom ikke lenger.. Men det kan jo være en kosekvens av at vi ikke har trent særlig strukturert siden November... :wub:

Så, jeg har ingen erfaring med slike ting. Og jeg vet ikke helt hva som kan ha skjedd, men hu pleier å leke med en halvgal Boxer, som ikke er av den sorten som respekterer hvor du står. Står du i veien, så blir du løpt inn i, i høy fart. Og dette har skjedd noen ganger når de leker.

Jeg inbiller meg at hun har vondt. Men hu spiser og drikker som normalt, men det er 'noe' men hele væremåten hennes som er .. 'rar'.. Tar nok en tur til vetten, men er det noen her som har peiling på gode fysioterapauter o.l osv i Vestfold? Noen som har erfaring med slikt som dette? Hva kan det være, er bikkja helt frisk, og jeg på bærtur?

:wub:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Høres ut som smerter ja. Og det kan jo være noe så enkelt som en liten betennelse i en muskel. 14 dager med rimadyl og ro, og vips så er hu bra liksom.

Men om du ikke har vært hos vet'n enda og hu oppfører seg likt enda, så sjekk det ut. ;-)

Er jo en stund siden du skrev innlegget, så hvordan går det?

Skrevet

Eldste bc'en min hadde også sånne diffuse plager, vet'en fant ikke ut noen ting. Løsningen for meg ble å ta han til Are Thoresen og han fant to låsninger i ryggen og muskulære problem i bakparten. Han har også vært utsatt for å bli flydd ned, noe jeg nå ikke vil la han oppleve igjen. De kan pådra seg låsninger osv av sånt. Her er det flat'en som ikke har respekt for andre hunder sine kroppsoner og bare flyr på om de står i veien eller han har lyst til det :) Så jeg vil også anbefale at du reiser til noen med greie på muskler osv. Aquadog som Caroline skrev eller Are Thoresen f.eks.

Skrevet

I det siste har hu vært helt grei. Jeg har massert henne litt selv, vært nøye med oppvarming og nedvarming osv. Noe er det, usikker på hva, men det er noe. Så jeg skal uansett få henne undersøkt.

Aqua Dog er notert, samt Are Thoresen. Men han er jeg litt skeptisk til, hørt mye rart, også får jeg vel kjeft fordi jeg bruker halsbånd :) . Veterinærenvi bruker til vanlig har utvidet med Muskelterapi og noe vetropati opplegg.. Lurer på om jeg skal gå til dem, siden de kjenner bikkja litt fra før.. Men jeg er enda ikke sikker, tror det blir å ta en ringe runde :P

Skrevet

Jeg har vært hos Are, og jeg hadde jo DE forventningene om at han skulle være spenna gæærn, etter alt jeg har hørt! Jeg ble dritskuffa, syns han var helt normal, jeg. Fikk ikke kjeft for noe, engang (og jeg bruker halsbånd, tilogmed halvstrup. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...