Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunderaser med steriotype tegn


Margrete

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg lest her inne en god stund og noterer meg en del slike saker som "kan ikke taes bort oppførsel" fra div raser. En kan jo ikke la være å flire da. Nå har jeg type selvironi nok til å le og tulle av schäferen som buster og bråker og ikke kan gå i bånd, de bråker i bilen og de buser mot andre hunder. Alle er sånn, nytter ikke å gjøre noe med :aww:

Så har vi basseluskene da. De kan jo ikke gå ut i kulda de, ei heller oppdras

Eller kelpie-tingene alle er så gale og ville og snurreheiamegrundt og de er alle ekorn. Det er bare slik.

Aussie; ja de har blikket de *fnis* De er nokså harde å, og slettes ikke alle kan han en slik.

Belgeren: den støter den, ferdig slutt

Chi; se de kan heller ikke gå ut i kulda, slaps dårlig føre, de er nevrotiske og tåler ikke noe, Ja nesten så man kan lure på om det i det hele tatt er en hund :lol:

Gigantene: de stjeler fra bordene, det er jo fordi de er så store det

Flere dere har lagt merke til? Med flotte unnskyldninger

  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Kan legge til litt på basselusker!

Det er SUPERVIKTIG og ligge i en solstripe dersom det finnes, om det så er på stuebordet eller på kjøkkenbenken. OG det er klin umulig å lære de til at det ikke er lov :lol:

Skrevet

Ja, for sånn er det bare :lol:

Men fra spøk til revolver: Disse utsagnene har nok alle basis i noe som er veldig rasetypisk- og som forekommer hos mange innen rasen- men så var det det med unntaket (ene) som bekrefter regelene da.

I enkelte slike rasestereopier blir det nok ofte dratt opp og overproposjinert litt også.

Skrevet

Alle tror jeg ikke har basis i noe som er rasetypiskt, men ja noe er nok det. Noe er muligens "latskap" eller "overdrivelse" fra eier... Er ikke noe fasitsvar egentlig.. Men her er jo ting overdrevet også så ikke ødelegg moroa nå da :lol:

Skrevet

Når småhunder utagerer mot større hunder, er det alltid den store hunden som er slem og den lille hunden som er uskyldig. Den lille må derfor løftes opp og bæres bort mens man sier "åååååh så stakkars hunden har det fæææælt!".

Skrevet

Og langhårede hunder (som f.eks. beardisen) må ikke ha strikk i luggen for øynene tåler ikke direkte sollys...

Sies det...

Susanne

Skrevet

Belgeren: den støter den, ferdig slutt

Langhårsbelgere er usosiale nervevrak.

Skrevet

Og langhårede hunder (som f.eks. beardisen) må ikke ha strikk i luggen for øynene tåler ikke direkte sollys...

Sies det...

Susanne

Det verste er at jeg har fått denne kommentaren flere ganger mens Chess har hatt strikk i luggen.. :thumbs:

Skrevet

Hører det stadig vekk, jeg.. Også folk som lurer på å skaffe seg rasen blir litt sånn "oj, da - går DET an?" når man forklarer om strikker, spenner og at det sikkert er hyggelig for hunden å SE litt av og til...

Susanne

Skrevet

Setter er vimsete.

Tervuren er nervøs.

Små hunder gneldrer og må løftes opp når de møter store hunder, fordi alle store hunder er slemme med de små.

Tja, de jeg kom på i farta.

Jeg har forresten en Schäeferblanding som er premieeksempel på bråkete Schäefer. Skyldes helt klart rasen og ikke det at det er den første hunden jeg noensinne har hatt og ikke jobbet bra nok med bråkinga mens han var liten :thumbs:

Skrevet

Glemte forresten at settere kan bare slippes ut av døren og gå på tur selv (mens eier sitter i stuen og ser på tv), fordi folk er så vant til at de stikker av at det ikke gjøre noe.

Skrevet

Glemte forresten at settere kan bare slippes ut av døren og gå på tur selv (mens eier sitter i stuen og ser på tv), fordi folk er så vant til at de stikker av at det ikke gjøre noe.

Midt i blinken!

Guest Dratini
Skrevet

Glemte forresten at settere kan bare slippes ut av døren og gå på tur selv (mens eier sitter i stuen og ser på tv), fordi folk er så vant til at de stikker av at det ikke gjøre noe.

Spesielt om eierne har høyere utdanning og mange unger, da er det spesielt viktig at setterne dems får springe tulling og pare eller prøve å pare alt og alle (både hunder og mennesker) :thumbs:

Skrevet

Spesielt om eierne har høyere utdanning og mange unger, da er det spesielt viktig at setterne dems får springe tulling og pare eller prøve å pare alt og alle (både hunder og mennesker) :thumbs:

Og jo større hus (og ikke minst hage) jo viktigere er det å bruke av området utenom og sette dårligst rykte på hundeeiere (bl.a. fordi de selvfølgelig ikke plukker opp heller).

Skrevet

Og langhårede hunder (som f.eks. beardisen) må ikke ha strikk i luggen for øynene tåler ikke direkte sollys...

Sies det...

Susanne

Jeg får faktisk høre det motsatte når jeg ikke har strikk i luggen. Jeg må ha strikk i luggen vis ikke kan andre hunder mistolke signalene til hunden min.

Skrevet

Spesielt om eierne har høyere utdanning og mange unger, da er det spesielt viktig at setterne dems får springe tulling og pare eller prøve å pare alt og alle (både hunder og mennesker) :thumbs:

Spesielt om eierne bor på Bygdøy :P

Ser alltid minst tre løse settere hver gang jeg er der...

Kristiin: Vet du - det er faktisk ikke å spøke med nettopp dette med pannelugg. Jeg er overbevist om at Chessea har blitt misforstått flere ganger på grunn av den ekstremt lange luggen. Hun har blitt angrepet av andre hunder, hver gang med håret ned. Så jammen om jeg vet. Enten klarer ikke andre hunder lese henne når håret er foran øynene, eller så er de bare litt rasistiske..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...