Gå til innhold
Hundesonen.no

Det å være nybegynner i LP...


soelvd

Recommended Posts

Skrevet

Hei dere! Når vi kjøpte valp hadde vi mange tanker om hva vi ville bruke henne til. Agilitykurs når hun runder året er bankers. Ellers har vi fått veldig smaken på lydighet, uten at vi egentlig vet så mye om hva det er.. Dvs, på plass, sitt, litt, sitt opp, stå, gå fot, etc er øvelser vi kan, men hvor mye sånt blir brukt i konkurranser, har jeg ikke fått noe inntrykk av, poenget er at vi synes det er gøy, og lille tollerfrøknen vår synes det er stas og er en ordentlig arbeidsmaskin til tider :icon_confused:

Så er det sånn at, etter hva jeg har sett hittil, så er det ikke noe miljø for det her på Stord. Vi stoooorkoste oss på valpekurset og skal begynne på lydighetskurs senere denne måneden. Dette er jo moro fordi det er mange andre med også. Så uten noe miljø å trene i, få tips, diskutere ting så er motivasjonen noen ganger vanskelig å finne. Aller mest fordi vi rett og slett ikke har noen peiling. Det er jo en million spørsmål, hvilke nivåer vi ligger på, hvordan oppfører man seg for dommer, hvordan vi trener inn forskjellige ting.. Og det sosiale generelt. Så, dere som er i en sånn situasjon, hvordan fikk dere kunnskapen dere trengte for å trene/konkurrere i lydighet? Vi pløyer oss gjennom Canis' bok om lydighet fra nybegynner til konkurranse nå, den er jo faktisk veldig dekkende. Men det er fremdeles "bare" en bok..

Skrevet

Jeg startet med å dra på stevner og se, og det vil jeg virkelig anbefale. Da får du helt klart en god oppfatning om hvordan nivået ligger, og kanskje blir du kjent med noen rundt ringen også. Ellers leste jeg og diskuterte mye på forum som dette, spurte og gravde og leste bøker. Fikk tilfeldigvis tak i nr til en dame som drev med konkurranselydighet, og fikk være med de å trene, og kontaktet den lokale klubben og kom på fellestreninger der.

Skrevet

Stevner er veldig greit! Ta gjerne med deg en utskrift av lydighetsreglementet, da kan du lettere følge hver enkelt øvelse og forstå hva beskrivelsene egentlig innebærer.

I tillegg er det veldig greit å følge bloggene til de som trener og konkurrerer aktivt! Ved å se filmer og lese beskrivelser av treninger og konkurranser, kan man plukke opp mange tips om hvordan man bør lære inn øvelser, samt hvordan konkurranser fungerer. I resultatbørsen her på sonen vil du finne en del resultater fra lydighetsstevner - gå inn på hjemmesidene til de som har lagt ut resultater der, les det de skriver og se på filmer, og fra deres hjemmesider kan du klikke deg videre til andre personer som også trener aktivt. :icon_confused:

Skrevet

Det skal være utstilling/lydighetskonkurranse i/på (?) Ølen den 12. og 13. februar. Det er kanskje ikke så langt fra deg?

Fin mulighet til å dra og se :icon_confused:

Skrevet

eg og Ganzie fikk smaken på lydighet for et par år siden, og vi bor på et sted hvor det ikke er noe hundemiljø/hundeklubb. Vi trente mutters alene, jeg søkte på youtube for å se de forskjellige øvelsene og leste på nett etter beskrivelser. Så gjorde vi vårt beste for å lære øvelsene. Det gikk forbausende greit å lære klasse 1-øvelsene alene, problemet var jo fellesdekk. Litt vanskelig å trene fellesdekk med en hund :icon_confused:

Når øvelsene satt godt, så trente vi mye ved kjøpesenter og parkeringsplasser med mye støy og folk. (for å få forstyrrelser)

Vi er ikke superproffe, men vi har da en del starter, og helt greie resultater, men nå er det heldigvis blitt en nystartet hundeklubb i byen, så da får vi trent medd hundeforstyrrelser rundt oss. Vi er foreløbig en av de få som trener konkurranselydighet, men det er jo kjekt med hunder rundt oss alikevel :getlost:

Lykke til :lol: Forum, youtube og lp-regelementet var i allefall vår gode hjelper :lol:

Skrevet

Tusen takk for tips, alle sammen! Akkurat sånt jeg var ute etter :icon_confused:

Ølen er bare en times tid unna, så det er jo helt supert! Dit reiser vi :getlost: Takk!

Det skal være utstilling/lydighetskonkurranse i/på (?) Ølen den 12. og 13. februar. Det er kanskje ikke så langt fra deg?

Fin mulighet til å dra og se :lol:

Skrevet

Vi er flere som trener og konkurrerer i lydighet her i Haugesund. Du må bare ta kontakt å komme på en trening for å se/trene :icon_confused:

Skrevet

Vi er flere som trener og konkurrerer i lydighet her i Haugesund. Du må bare ta kontakt å komme på en trening for å se/trene :blink:

Hmmm! Hvilke dager trener dere? Det skal jeg jammen vurdere. I alle fall en gang i blant (og kanskje oftere når det blir billigere gjennom trekantsambandet, sukk.. ). Begynner dessuten på skole der til høsten - kanskje det går an å hive bikkja i bilen og kjøre en gang i uka.. :-) jeg er så smått desperat ;-)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...