Gå til innhold
Hundesonen.no

DK og Kladden (Black Eye)


Margrete

Recommended Posts

Skrevet

006-1.jpg

Lunsj....

224-1.jpg

Første gang opp en stige og ut i den nye grinda

225-1.jpg

Kladden i fruktfatet han spiller død, men jeg synes jeg hadde laget slikt ett fint frukt fat til dem og DK hadde alt snappet til seg blomkål og satt å koste seg under teppet... så da ble det bare kladden igjen å ta bilde av.

226-1.jpg

Død Kladd...

227.jpg

Og med fare for å gjenta meg selv; Død Kladd... Håper inderlig han kvikner til, for nå er det bare synd på han.

Skrevet

Søteste småsvinene :icon_confused:

Og hver gang du skriver DK så leser jeg dobbel kommando inni hodet mitt, jepp jeg er miljøskada :whistle:

:blink: Jeg også leser det.

Grattis med enda en ny beboer. Håper han får slanket seg og spinner rundt snart :)

Skrevet

Hahaha, den fisen kom fra den rette rompa :icon_confused:

*ler* Jeg sier ikke "dk" jeg, jeg sier "dobbeltkomando", derfor har jeg ikke tenkt slik dah! Det hørte jeg første gang her inne faktisk :whistle:

Skrevet

*ler* Jeg sier ikke "dk" jeg, jeg sier "dobbeltkomando", derfor har jeg ikke tenkt slik dah! Det hørte jeg første gang her inne faktisk :whistle:

Det gjorde jeg også, men tror det har med gode gamle latskapen å gjøre, tar for lang tid å skrive vettu :icon_confused:

Men si meg, heter dyret DK, atså da ikke dobbeltkomando, men DeKå eller er du også lat og ikke gidder å skrive navnet hans fullt ut...?

Skrevet

Det gjorde jeg også, men tror det har med gode gamle latskapen å gjøre, tar for lang tid å skrive vettu :icon_confused:

Men si meg, heter dyret DK, atså da ikke dobbeltkomando, men DeKå eller er du også lat og ikke gidder å skrive navnet hans fullt ut...?

Lat rett og slett: Don King, og den andre heter Black Eye... Men de vil alltid være DK og kladden!

Skrevet

Søteste småsvinene :wub:Og hver gang du skriver DK så leser jeg dobbel kommando inni hodet mitt, jepp jeg er miljøskada :icon_confused:

Hehehe, jeg tenker Danmark, jeg!

Søte dyra, de har fått meg til å mimre om marsvina jeg hadde opp gjennom.

Don King ligner litt på Troyijca (ja, jeg var sær i min ungdom og insisterte på å skrive det mest mulig klønete), som er mor til Troy som jeg nevnte i går. Krystall var sort og litt hvit og grusomt tjukk, men med masse stemme og personlighet. Popcorn var et brunt rosettmarsvin, de ser jo litt snåle ut, men hadde så fine kosegroper i pelsen :whistle:

Skrevet

Vil være marsdyr hor Margrete jeg også. Perfekt servering :icon_confused:

Fine er de små grisesakene :whistle:

:blink: mm Jeg liker de dyra bedre enn jeg hadde trodd faktisk! Satte opp stor valpegrind til dem i går, og nå kan de løpe på 2x1 m.. De er kun ute når vi er hjemme da, for jeg er litt redd de kan komme seg gjennom hullet der 3x3 cm ca. Hva tror dere? Er de slik som rotter som kan gjøre seg ørsmå?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...