Gå til innhold
Hundesonen.no

Lengre bilferie og råfôring


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

Sitter og lurer på ferie til sommeren (må jo drømme om slikt i kulda :) ), og da nedover Europa med bil og bikkjer. Men så kommer jo tanken på hundemat. Jeg forer mine på V&H vitaminisert kylling, og det er jo begrensa hvor mye jeg kan ta med meg med tanke på holdbarhet.

Nå er ikke kjøttprisene de verste nedover kontinentet, så jeg tenkte å fôre de fra kjøttdisken i dagligvareforretninger. Pga helsa til Nirm så må han hovedsakelig spise kylling. Vida kan spise mye mer variert.

Men på en 3 ukers periode så må de vel leve på litt mer variert kost enn kylling og kokte grønnsaker? Og hva burde jeg evt gi de for å gi de et best mulig balansert kosthold? Med tanke på vitaminer og slikt også. Hva er fine Omega 3 kilder for de?

Skrevet

De skal klare seg fint på bare kylling og grønnsaker i tre uker. Om Nirm ikke kan få fisk, bør du knuse linfrø og gi ham det som omega 3 kilde. Bland det i olje hjemme og ta med flaska, da får du trukket mest mulig omega ut av frøene.

Skrevet

En elektrisk kjølebag er veldig kjekt å ha. Det har vi hatt med oss på litt lengre bilferier, dog ikke så lang som 3 uker. Om hundene tåler noe frysetørket vom, kan det være greit å ha med som supplement. Men ellers enig med tulip, de greier seg fint på kylling i de ukene.

EDIT: Et multivitamintilskudd kan du jo alltids ha med deg.

Skrevet

Takker. :)

Hva slags mulitvitamintilskudd kan jeg gi de evt? Nirm skal ikke ha vom, så frysetrørret blir ikke noe alternativ for han. Noe fisk kan jeg sikkert gi han, det er vel lett for kroppen hans. Vida kan få mye mer variert kost, så der tar jeg hva jeg finner.

Har en 12V kjøleboks, og alt etter varmen, så har jeg jo V&H en stund i hvert fall (har klart å hatt mat der en uke ca før).

Hvordan er det å gi rå kylling kontra V&H kylling i mengder? Med tanke på energi og slikt. Samme mengde ca? Eller bør jeg øke på kyllingen? (de inneholder vel en del vann også...).

Skrevet

Vi bruker å gi mer høne/kylling, ca det dobbelte. Tipper det er omtrent like mye energi i høne som kylling. Det går mest i høne siden det er billigere enn kylling, koster vel ca halvparten.

Av vitamintilskudd så har jeg ikke gitt det til hundene på flere år, brukte litt forskjellig, bla noe fra Provit, tror jeg det var. Men jeg tror strengt tatt ikke du trenger det i løpet av de tre ukene.

Når det gjelder fisk, får du passe på å gi frossen fisk. Husker ikke i farta hvordan det var det der, men sjekk opp ang. ferskvannsfisk og bakterier.

Skrevet

V&H holder seg bortimot en uke i en god kjølebag uten strøm.

Dersom du investerer i en ordentlig kjøleboks til bilen kan du få god og lav temperatur uansett utetemperatur.

De billigboksene du kjøper rundt om kring er ubrukelige, de gir bare litt kjøling og bruker MYE strøm.

Kjøp eksempelvis en Isotherm-boks, de har kompressor akkurat som kjøleskapet ditt hjemme.

Strømforbruket er lavt, og effekten er knallgod!

De finnes også i utgave med fryser..

En av forhandlerne i norge er maritim.no

Men PS, prisene er stive på Isotherm..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...