Gå til innhold
Hundesonen.no

Fiskeslo fra stumpen


Recommended Posts

Skrevet

Aiko har siden hun var omtrent 6 mnd gammel, en sjelden gang innimellom lekket "fiskeslo". Først trudde vi det kom fra tissen hennes i forbindelse med annonsering av løpetid, men har i etterkant skjønt/sett at det kommer fra analåpningen. Hun blir helt fortvila når det skjer, vasker og vasker og veit liksom ikke hva godt hun skal gjøre for å fjerne det (søta). Nå som jeg har våkna litt, har det slått meg at det kanskje er sekret fra analkjertlene. Høres det fornuftig ut? Det lukter ikke så ille som alle skal ha det til, men rett og slett fiskeslo. Aiko sklir ikke langs bakken, gnukker ikke rompa mot ting, og oppfører seg akkurat som seg sjøl, med unntak av denne lekkinga fra tid til annen.

Jeg har aldri hørt om denne problematikken på shiba, men tenker at jeg bør prøve å tømme kjertlene (forutsatt at dere mener jeg er inne på noe). Utfordringa er at jeg ikke kjenner dem... Er det noe poeng i å prøve å klemme/melke dem når jeg ikke engang er sikker på at jeg treffer? Bør de ikke være litt hovne for at det skal være noe å klemme ut?

Imouto skal vaksineres om noen uker, så jeg tenker at jeg tar med trollbolla da også.

Takker for innspill! Jeg er så vant med at hun fikser alt sjøl, så dette er en ny problemstilling...

Skrevet

Dyret mitt tømte analkjertlene av seg selv med jevne mellomrom og det skjedde når det absolutt ikke passet, verken tid eller sted.... :P Første hunden jeg har hatt som "har drevet med sånt."

Stilig i grunn. :blink: Aiko lekker som sagt bare litt nå og da...

Jeg så meg nødt til å begynne å tømme analkjertlene hans selv jevnlig (kanskje hver 3. måned?) og det har funket bra. De er verken hovne eller betente og det ser ikke ut til å være noe vondt for ham å "gjennomgå" denne sermonien i dusjen som tar ca fire sekunder. :hyper:

Aha, kjekt å vite. Så for meg at de skulle bule litt ut og sånn. Da skal trollbolla til pers i dag!

Innhold i analkjertler har diverse konsistens, mengde og duft, har jeg erfart.... for å si det teit. :)

I min research kom jeg over en film av ei katte som blei tømt, og der kom det ut små "tuber" med svart og rimelig motbydelig materie. :)

Skrevet

:) Har aldri tenkt over at det lukter fiskeslo, men det er mye mulig! :) Tulla tømmer sine også innimellom, nå og da. Ja, det kan være frustrerende tidspunkt hun "velger", men på den andre siden: de har i alle fall ikke problemer med tette analkjertler, så noe godt kommer jo ut av det! :P

Edit: Jeg ser overhodet ingen grunn til å drive å tømme de "manuelt" så lenge hunden ikke har problemer med de. Hvis vi hjelper de for ofte, gjør vi oss selv en bjørnetjeneste; tømmefunksjonen kan reduseres. Så så lenge hunden ikke er plaget med det, så er det vel ingen grunn til å gjøre noe?

Skrevet

Jeg ser overhodet ingen grunn til å drive å tømme de "manuelt" så lenge hunden ikke har problemer med de. Hvis vi hjelper de for ofte, gjør vi oss selv en bjørnetjeneste; tømmefunksjonen kan reduseres. Så så lenge hunden ikke er plaget med det, så er det vel ingen grunn til å gjøre noe?

Jeg er enig med deg i at vi ikke skal styre med alt mulig med disse bikkjene, men analkjertler skal jo normalt tømmes idet hunden går på do, eller? Idet de begynner å lekke sånn som Aiko gjør nå, og det helt åpenbart er ubehagelig for henne (enten det at det lekker eller det at hun ikke vil at lukta skal spres) så tenker jeg at jeg skal teste tømming, og se om det blir noen bedring. Jeg har ingen planer å begynne å gjøre dette på jevnlig basis, og håper jo at det går an å hjelpe til nå, uten at det ødelegger kjertlenes egen tømmefunksjon.

Skrevet

De tømmes også når de gjør fra seg ja. Men våre hunder tømmer seg i tillegg litt innimellom. Ser ikke problemet bortsett fra at det kommer lukt, og at noen ganger må vi til med en våtserviett der bak.

Skrevet

Vi har måtte tømme Mona sine 2 eller 3 ganger hos veterinær, pga. de har vært betente. Men det har ikke blitt sånn at det må gjøres regelmessig etter det, heldigvis :) Vi var jo litt bekymret for det, om de skulle måtte opereres ut osv. Så om du tømmer dem en eller to ganger selv så bør jo ikke det "skade" sånn at du ender med å gjøre det hele tiden.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...