Gå til innhold
Hundesonen.no

Sidestory from Holter


Siri

Recommended Posts

Skrevet

Det startet som en helt vanlig lørdag. Kulda beit i ansiktet og tåka lå lett over hele Holter mens sola jobbet hardt for å trenge gjennom. Ikke at den ville varmet stort om den hadde greid det, men det ville selvsagt blitt litt lysere. Tidvis greide den det og lyste opp joder og nabogården.

DSC_2486.jpg

DSC_2487.jpg

Vanen tro dristet vi oss ut for å få luftet skrotten mellom all godterispisingen. Det gikk i full fart opp i skogen, hvor sola ikke nådde fram like godt som på jordene nedenfor.

DSC_2533.jpg

Høyt i toppen av ei furu satt en flaggspett og hygget seg - og ante fred og ingen fare.

DSC_2530.jpg

Mens jeg stod og beundret den vakre hakkespetten, og lyttet til den sørmodige sangen fra en svartspett lenger inn i skogen, fikk jeg en ekkel følelse av at "noe" fulgte med på oss... :whistle: Jeg snudde meg og bare ante noe som befant seg inni skogen :blink:.

DSC_2504.jpg

DSC_2535.jpg

Brått måtte jeg se meg om - og så bare Babs :wave: Hvor var det blitt av Willy? Jeg ble helt kald i magen da jeg erindret at en politihundbare to dager tidligere sporløst forsvant fra sin eier på Holter...

Jeg ropte Babs til meg, og begynte litt hysterisk å rope på Willy :) "Noe" reagerte på mine rop - og det kom brasende ut fra den mørke, skyggelagte skogen:

DSC_2520.jpg

DSC_2507.jpg

DSC_2493.jpg

(detaljstudium)

Jeg så bare noe stort, svart - med digre, hvite tenner - komme mot oss, og holdt på å besvime av skrekk! Men Dronningen er ikke tapt bak en stol - og hun tok fram sine uante krefter og forsvarte "mor" selv om hun selv ble angrepet av "DEN"!

DSC_2526.jpg

DSC_2518.jpg

... to be continued...

Skrevet
Ja akkurat! :P Det var nemlig no sånt vi forsøkte å skissere i kommentar-tråden til julekrimmen ang, "det der" som liksom skulle være Hunden Willy. Synes du skal være lllliiiiiitt forsiktig, Siri. Noen burde komme til bunns i mysteriet "Yeti," spør du meg... :P

Kule bilder, herlig historie!! :P

Jeg er redd for at "det der" fortsatt er oppi skogen her så jeg er ytterst forsiktig med våre turer for tida... :P

Fantastisk! :P

:P

Nå begynner det å bli skummelt å vanke på sonen altså :P

Ja jeg har hjerteklapp og kikker meg stadig over skuldra bare jeg går fra stua til kjøkkenet...

:P :P :P

Fantastisk! Likte spesielt godt detaljstudiet! :P :P

:P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...