Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan gjøre valpen/hunden stueren ?


Kajsa95

Recommended Posts

Hei !

Jeg får meg hund til romjulen, og jeg vil ha en stueren hund( hvem vil ikke det da liksom ?)

Men jeg lurer på om noen har noen gode tips ?

Det jeg har tenkt er at om natten skal valpen sove i bur, må ta den med en gang ut på tur i løpet av natten. Fordi hunder bæsjer, tisser som oftest ikke der de sover.

Men finst det bedre tips enn dette? :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, hunder liker ikke å gjøre fra seg på soveplassen sin. Det er jo veldig forståelig! Men i stedet for å putte hunden i bur og pine seg opp om natten for å lufte valpen, er det jo mye lurere å la valpen gå løs om natten (ikke nødvendigvis i hele huset, men f.eks. i et rom eller to), slik at den kan tisse ett sted og sove et annet.

Det er ikke uvanlig at hunder får sitt bestemte sted hvor de som voksne hunder skal tilbringe natta og timene hjemme alene mens eier er på jobb/skole. Hunden min sover for eksempel i gangen i første etasje (vi har åpen løsning opp til stua, men har satt inn en grind i trappa slik at hun kun har kontoret, trappa og gangen å bevege seg på), mens andre hunder sover i stua, på kjøkkenet, på et av soverommene, på vaskerommet, i eget hunderom osv. Og hvorfor ikke lære hunden å være på dette stedet først som sist? Hunden vil nok falle lettere til ro hvis den har sitt eget "sovested", slik at den vet at når den blir plassert der, skal den være i ro og slappe av.

Men det er en del valper som syns det er tøft å gå rett fra valpekassa til å få en hel stue for seg selv. En god idé er derfor å legge en madrass på gulvet i det rommet hvor valpen skal sove, så kan du holde den med selskap i noen netter til den har blitt husvarm.

På dagtid består renslighetstrening av å ta med valpen ut når den har sovet, lekt og spist (altså med jevne mellomrom). Ros gjerne forsiktig når valpen gjør fra seg ute. Hvis du tar valpen på "fersk gjerning" inne, kan du løfte den opp og ta den med ut og bli ute til den har gjort fra seg resten av det den skulle. Ikke kjeft på valpen for at den gjør fra seg inne, det fører ingen vei.

Hvis det blir en veldig kald og sur vinter, er det ikke rart om valpen vegrer seg for å gjøre fra seg ute. Bar valpemage og kort pels er ikke helt gunstig i en kald, norsk vinter. Et dekken eller en ullgenser kan hjelpe, men det er jo ikke sikkert du gidder å ta på det for hver eneste lille luftetur. Et tips er å trampe flatt et område utenfor huset etterhvert som det kommer snø, slik at det i det minste ikke kommer masse snø helt oppunder buken på valpen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er viktig å huske på at små valper ikke klarer å kontrollere blæra si. De musklene er ikke ferdig utviklet ennå. Så når de kjenner at de må tisse, så må de tisse NÅ. Derfor setter de seg ned der de er akkurat da. Når du får hjem valpen er den jo tross alt en baby.

Ta med valpen ut når den har sovet, drukket, spist og lekt. Og gjerne enda oftere. Da min var liten kunne han finne på å tisse mange ganger på entime for eksempel. Aldri kjeft på valpen hvis den har et uhell inne. Det forstår den ikke noe av likevel. Du risikerer bare at den blir redd for å gå på do når du er i nærheten, og så går den å gjemmer seg isteden.

Ha masse tolmodighet. Den blir stuerein til slutt :wub: Men det tar tid uansett hvor flink du er til å gå ut med den. Jeg tørket tiss daglig til valpen var litt over 4 mnd gammel. Etter det ble det sjeldnere, og til slutt var han helt stuerein. Men det er forskjellig fra valp til valp hvor fort de blir modne nok, noen blir det fortere andre seinere :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men når en valp tisser inne, kan jo en ikke ta med valpen ut ( ikke å gå tur alså, men å bare ta den ut sånn den får leke) fordi da tror hunden at hvergang den tisser inne år den fare ut og leke. Man kan også ta et band rundt magen sin, og feste bandet i halsbandet til hunden og da en ser hunden skal til å tisse så bare tar du den med ut og lufter den. Ikke hele tiden da, ingen gidder vel og gå rundt i huset med hunden sitt band festet rundt magen sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men når en valp tisser inne, kan jo en ikke ta med valpen ut ( ikke å gå tur alså, men å bare ta den ut sånn den får leke) fordi da tror hunden at hvergang den tisser inne år den fare ut og leke. Man kan også ta et band rundt magen sin, og feste bandet i halsbandet til hunden og da en ser hunden skal til å tisse så bare tar du den med ut og lufter den. Ikke hele tiden da, ingen gidder vel og gå rundt i huset med hunden sitt band festet rundt magen sin.

Jeg skjønner hva du mener, men jeg tror ikke det vil bli noe problem. Dessuten skal du prøve å ta den med ut før den rekker å tisse inne. Så overser du bare hvis du ikke rekker det. Tørker opp og det var det liksom :lol: Poenget med å ta den med ut etterpå er hvis du rekker å løfte den opp mens den tisser. Da vil de fleste valper knipe igjen, og du kan ta den med ut så den tisser resten ute. Da kan du rose den for det.

Jeg vet ikke om at dette, dette var bare noe jeg såg på hundehviskeren :lol:

Jeg har også hørt om slik trening, men jeg tror det er mest beregnet på voksne hunder som for eksempel enten aldri har lært det som liten, eller har blitt omplassert og sliter litt med det. Du trenger nok ikke begynne med det med en liten valp :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke om alt dette, dette var bare noe jeg såg på hundehviskeren :wub:

Hundeviskeren er mest for problemhunder, så ikke tenkt at du skal gjøre alt du ser der med valpen din.

Det anbefales ikke at man prøver metodene hans hjemme!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HD er genetisk :P Det er heller ikke hoftene som får belastning når hunden går i trapper, det er evt albuene. Jeg har alltid latt mine valper gå opp trapper, men vært litt mer forsiktig med å la de gå ned. Dvs, er det svært bratte trapper kan jeg finne på å bære de ned, men ellers lar jeg hvertfall kelpievalpen gå ned selv. Hadde jeg hatt en tung rase hadde det stilt seg litt annerledes, da de har mye vekt som tar må tas imot av forparten.

Men nei, jeg hadde ikke brydd meg noe særlig om det. Hunder har ikke noe bein/ledd som holder forbeina festet til resten av skjelettet, noe som gir god demper-effekt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å få kvalpen stueren er tålmodighetstest, spesielt nå om vinteren, kan vere lurt å få seg ei tjukk og god morgenkåpe! :P

Er midt opp i det selv, og må seie eg gleder meg litt til eg er ferdig! :P

Lukke til med kvalpen din når den kjem i hus! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lot han tisse inne jeg, uten å kjase og mase. Selvfølgelig. De gangene han tisset inne var det fordi jeg ikke var flink nok til å gå ut med han etter mat, drikking, soving, leking osv. Det har virkelig noe for seg å gå ut OFTE og rose for at de gjør fra seg ute. Gjorde absolutt ikke noe stort nummer ut av det de gangene han var uheldig og jeg teit. Det handler om å la valpens blærekontroll utvikle seg. Om valpen tisser inne, mener jeg det er en "fail" fra eierens side, og absolutt ikke valpens feil. Når det er sagt har jeg en veldig grei valp sånn sett - for det første har jeg ikke slitt med at han er ute, for så å komme inn å gjøre fra seg, og for det andre lærte han seg raskt å si fra når han måtte ut. Man må kunne se tegnene, rastløshet, snusing, sirkling osv, er alle tegn på at Tarik må ut, og da må han ut NÅ. Jeg tror ikke nødvendigvis man løser noe med å gjøre ting så himla avansert, det trenger ikke å bli sirkus og himmelfall hver gang valpen gjør fra seg inne.

Veldig enig med Labbis :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk beskjed om ikke å ta valpen ut hvis han begynte å tisse inne ettersom han da ville se på det som belønning. Nå er jeg mer usikker på om dette er et godt råd. Valpen er 4 mnd og langt i fra husrein. Jeg stresser ikke, vet han blir det til slutt, men lurer på om det kanskje hadde gått fortere om jeg hadde tatt ham ut de gangene han begynte å tisse inne.

Mitt beste tips: Tålmodighet og en tykk jakke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror ikke at valper ser på det som belønning å få komme ut etter uhell inne - i alle fall ikke om man ikke gjør noe spesiellt når man er ute. Har man en valp som herjer og er svært aktiv med en gang den kommer ut, så knips på et bånd, la den evt. tisse ferdig (ingen vits å gå ut om valpen allerede har levert en dam på størrelse med en liten innsjø på stuegulvet, da er den jo ferdigtisset), ros om den gjør noe ute, og gå inn igjen. Jeg tok aldri Tarik med ut rett etter at han tisset inne, men var ekstra nøye på å gå ut igjen når det var "tid for det", og roste masse da. Jeg tror ikke valper trives med å tisse inne, og at de, om de får valget og muligheten på riktig tidspunkt, mye heller gjør fra seg ute.

Nå er Tarik 4 mnd og så godt som husren, som sagt uten at jeg noengang har stresset med at han tisset inne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hemmeligheten med å få en valp til å tisse ute når man fersker den inne, er å løfte den opp med halen mellom bena, for da lukker tissemuskelen seg, og det vil være rester igjen i blæra som presser på. Ergo, når du da setter den ned ute kommer det alltid noe, og man kan rose for å tisse på rett plass. Derfor må man ha sko det bare er å tråkke inn i og komme seg seg ut i en fart når valpen tisser inne. Har valpen tisset seg ferdig er det for sent for dette trikset, jeg valgte å ikke stresse ut de få gangene hun gjorde seg ferdig før jeg rakk å løfte henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg vært heldig og alltid hatt valper som har sovet hele natten igjennom fra dag 1. Men, jeg har da gått ut med valpen litt sent på kvelden, for å stå på tidlig å lufte den. Enten av at jeg hadde på vekkeklokke, eller at jeg rett og slett våknet av valpen.

Jeg har også hatt valpen på rommet mitt løst, så jeg har kunnet høre om den våknet å måtte på do. Har aldri følt behovet for å bruke bur, og jeg tror du bare gjør deg selv en stor bjørnetjeneste ved å begynne med det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk beskjed om ikke å ta valpen ut hvis han begynte å tisse inne ettersom han da ville se på det som belønning. Nå er jeg mer usikker på om dette er et godt råd. Valpen er 4 mnd og langt i fra husrein. Jeg stresser ikke, vet han blir det til slutt, men lurer på om det kanskje hadde gått fortere om jeg hadde tatt ham ut de gangene han begynte å tisse inne.

Mitt beste tips: Tålmodighet og en tykk jakke.

Vi har tatt alle våre valper ut hvis de tisser inne. Ikke 5 min etter at det er oppdaget, men med en gang, og de har blitt raskt husrene.

Kan ikke huske at noen har sett på det som belønning. Tar valpen med inn igjen etter litt hvis ikke den gjør ifra seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gå ut med valpen etter all aktivitet, sove, spise, leke, være våken, kose, osv. Hvis valpen tisser inne, så jaja, da vasker du opp det. Jeg har aldri kjeftet på mine valper, eller gjort noe som helst annet enn å tørke opp når de tisser inne, og rose masse når de tisser ute. Om du vil løpe rundt med et bånd hele dagen, og løpe ut med hunden hver gang den har tisset inne får være din sak, det gadd ikke jeg. Jeg tenkte noen ganger at, nå orker jeg ikke å stå opp 6 på morgenen å gå ut og tisse med han, han får tisse inne. Det kan jo ta litt lenger tid å få den husrein, men jeg er ikke så stressa med det. Nå er han husren. Jeg har lært begge hundene å tisse på kommando, noe som er veldig nyttig. Jeg sier tisse hver gang de tisser, og roser masse. Nå kan jeg bare slippe ut Midas alene og si "ut og tiss!", så løper han ut, tisser og kommer inn igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ahh, men jeg vil gjøre ALT for å få en hund stueren. Men oppdretteren sin metode jeg skal følge, en av venninene til min mor gjor det samme. Med og la valpen tisse på avis inne og så flytte avisen nærmere og nærmere en ytterdør og så tilslutt vil den begynne å skrape for å fare ut på do.

Mamma pratet med oppdrettern om hvordan hun gjor sine hunder stuerene, og hun gjor det på samme måte ;- )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ahh, men jeg vil gjøre ALT for å få en hund stueren. Men oppdretteren sin metode jeg skal følge, en av venninene til min mor gjor det samme. Med og la valpen tisse på avis inne og så flytte avisen nærmere og nærmere en ytterdør og så tilslutt vil den begynne å skrape for å fare ut på do.

Mamma pratet med oppdrettern om hvordan hun gjor sine hunder stuerene, og hun gjor det på samme måte ;- )

jeg bruker også avis-metoden. Grunnen til det er fordi jeg har vegg-til-vegg teppe og er mer fokusert på at hunden skal lære seg å tisse én plass enn ute pga at jeg ikke kan ha tiss og bæsj overalt på teppet :innocent:

på denne måten kan jeg også se når valpen går mot avisen kan jeg ta henne ut, for da vet jeg jo at hun må på do. Avisen går først vekk når jeg VET hun er stueren, kan ikke risikere noe annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er klar over at det er tålmodighet det meste en må ha for å ha en hund. Jeg er klar over at det vil skje noen / mange uhell inne, litt bæsj og litt tiss der. Men jeg vil få det til. Jeg vil som de fleste andre at min valp skal bli husren :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...