Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er dette?


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Oh, kul gjettelek!

Tror ikke jeg skal proeve meg da. De livmorene med valper jeg har sett har vaert mer som en avlang tykk poelse. Ikke en slik ball som det. Er det en gaardshund paa bordet eller?

Skrevet

Hmm.. så rart ut.. Rar form for livmorbetennelse? Svulst i et eller annet? Aner ikke.. :)

Ja, det var virkelig rart :frantics: Det er livmorbetennelse ja. I en meget rar form..

usj, det så i allefall ikke bra ut..

Tror neppe det er bra heller ;)

Livmor med valper?

Det er en livmor ja, men ikke med valper. Den var full av puss, og cyster.

Oh, kul gjettelek!

Tror ikke jeg skal proeve meg da. De livmorene med valper jeg har sett har vaert mer som en avlang tykk poelse. Ikke en slik ball som det. Er det en gaardshund paa bordet eller?

Det er en gårdshund ja. Nei, livmor med valper er VELDIG annerledes.

Livmor full av betennelse!

Juksemaker, du vet det du! :whistle:

Det er den ene fôrtispen vår som vi har slitt med at ikke har blitt drektig. Hun har antagelig en hotmonforstyrrelse som gjør at livmorveggen har utvidet seg etter hver løpetid. Det rare i denne saken er at de to gangene vi har prøvd å parre henne så har hun hatt alle symptomer på å være drektig, å på ultralyd har vi sett små bobler vi antok var rester etter absorberte foster. Det viste seg derimot når vi fikk tømt livmoren for puss etter operasjonen at det ikke var rester etter valper vi har sett, men en hel haug med små cyster. Så nå krysser vi fingrer for at det ikke er det, men heller slimhinnene som har gått bananas å latt ting å tang gro vilt å hemningsløst der inni.

Det var veldig fasinerende å få være med på operasjonen, å langt mindre ubehagelig en jeg først antok det skulle være. Jeg kjente det faktisk ikke en plass...

Skrevet

Det er en gårdshund ja. Nei, livmor med valper er VELDIG annerledes.

Alt man lærer på sonen. :frantics: Har aldri vært med på verken det ene eller det andre, så da lærte man noe nytt i dag også. :whistle:

Skrevet

Alt man lærer på sonen. :frantics: Har aldri vært med på verken det ene eller det andre, så da lærte man noe nytt i dag også. :whistle:

Ja, tenkte det kunne vært gøy å dele med sonen siden det tross alt er en uvanlig form for livmorbetennelse. Jeg er slem nok til å synes det er litt spennende.

Her er et bilde som viser hvor stor livmoren egentlig var.

IMG_0309.JPG

Hunden ble også veid før og etter oprasjon, med et halvt kilo i forskjell, så den livmoren har nok vært tung å bære på :/

Skrevet

Uff, stakkars hund :frantics: God bedring!

Ja :-( Men tror faktisk ikke hunden har hatt det så veldig vondt. Hun har periodevis vært litt mer slapp en vanlig, ellers har hun vært seg selv ;)

Blir litt fasinert jeg. ;)

Men livmoren ble fjernet?

Ja, jeg og :whistle:

Ja, livmoren ble fjernet :)

Skrevet

Syntes det så slik uta ja.. :frantics: Aldri sett de formet som en ball. Har alltid sett litt mer avlange ut. Litt pølsete.. Hvorfor var den sånn da?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...