Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund i spania


bonaqua

Recommended Posts

Kom over en tråd her på forumet hvor hundesertifikatet i spania blir debattert.

My link

Og etter å ha lest gjennom den, så ble jeg sittende igjen med masse spørsmål selvfølgelig.

Jeg har nemlig tenkt meg en tur på ferie til spania, og rottweileren vår skal være med.

Vi har vært flere turer til dyrlegen og spurt uttrykkelig om det er noe spesielt vi må tenke på i forhold til det å ha hunden vår med til spania.

Men dyrlegen er vel ikke oppdatert på dette da. Eller er reglene annerledes for turister?

Det holder vel ikke å holde bikkja i kort bånd og med munnkurv på, man må vel ha papirene i orden også?

Er det noen som er litt mere oppdatert på dette eller har vært i spania i det siste med "farlig hund"?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mattilsynet har link til myndighetene i de fleste europeiske land. Medisinsk sett må hunden ha rabiesvaksine (ihvertfall hvis den skal komme tilbake inn i Norge), og anbefalt behandling (vaksine) mot lepto-og parvo-virusene, sistnevnte tror jeg er i den "vanlige" vaksinen vi tar her i Norge. Samt ormekur.

Ellers har du såklart plikt til å følge loven der ift. munnkurv og båndtvang, som alle andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært i sørvest Spania med Gubben (amstaff) tre ganger. Gikk på rådhuset i nærmeste by, og fikk beskjed om å ha munnkurv på offentlige plasser (i byen og på strender) og selvsagt ha han i bånd. I boligfeltet jeg bodde trengte han ikke munnkurv/bånd, heller ikke i skogen. Han var i bånd alle steder bortsett fra inngjerdet hage, og munnkurven ble brukt som pålagt. Nå var det ikke ofte vi så andre med store eller "farlige" hunder med munnkurv, men spesielt langs strandpromenaden var det mange hunder som burde hatt munnkurv på, uavhengig av lovene... Fikk aldri rare blikk/kommentarer for at han hadde munnkurv, og han fikk være med overalt hvor jeg spurte om lov (inn på tapasbarer osv). Hadde bare fine opplevelser i Spania med hund, jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Peersen

Hei.

For å komme inn i Spania må du ha rabiesvaksine + de vanlige grunnvaksinene. Hunden må ha Pet Passport og være microchippet-

Men selvfølgelig må du jo også ha blodprøven iorden.. ellers kommer du jo ikke tilbake til Norge igjen ;) Så det regner jeg

med er iorden .

I områder med mye folk, på stranden, i byen etc. må hunden gå i kort bånd og ha munnkurv.

Husk at om du ikke gjør dette, er det innført ganske heftige bøter, og det vil man jo helst unngå når en er på ferie !

Sånne kraftige innhugg i feriebudsjettet er jo ikke moro :)

God tur !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
×
×
  • Opprett ny...