Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp søker voksne, rolige hunder


Hermes

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle bergensere. Hermes er en tøff, røff, og ivrig hund, som leker i overkant energisk med andre hunder (spesielt andre valper og mindre raser). Han er blitt 4 måneder nå, og vi føler han trenger litt mer sosialisering med voksne, rolige (og ikke minst tålmodige) hunder, som kan lære ham litt høflighet, og at det går an å være rolig også rundt andre hunder. Er det noen som har noen gode valpeoppdragere i området? Vi bor i Fyllingsdalen, men hopper gjerne på bussen for et hundetreff en gang i blant.

Skrevet

Pappa har fem korthår vorsthere. De to eldste kunne nok vært litt med gutten din^ De to yngste er 1 1/2 og hun andre er litt kjeftete, men ikke slem.

- Ani, som er 11år, kan kjefte litt om han er for voldsom eller innpåsliten^ Ellers veldig grei.

- Henni som selv har hatt et kull, er grei og rolig. Stresser litt inne, men ute er hun grei. Tror ikke hun vil kjefte^ Men usikker.

Hvis du er interessert i å møte en av de, og det passer, kanskje vi kan fikse noe :icon_cry: Bor på Sotra. Kan også ta bussen :console:

Skrevet

Det hørtes spennende ut. Vi har truffet en vorsthehund tidligere, da var Hermes noe brå i hilsingen (i bånd, dette var noen forbipasserende), nesten som den andre bukset unna, men det gikk bra. Han kan være veldig innpåsliten, men så langt syns jeg han har gått best med litt større hunder (større enn ham selv), så vorsthere tror jeg ville passet han godt.

Vi skulle hatt et sted hvor de kan være løse. Her har vi Krohnegården, men det er bilvei ganske nært, og Hermes kan ha litt stor radius når han er fri, så jeg vet ikke om det er det beste stedet.

Skrevet

Jeg vet igrunn ikke om noe bra sted^ Her hos oss, er det veldig lite med det! Er nok bedre å ha de løs ja, men da kan jeg ikke ha gamlemor^ Hun hører dårlig, og kommer da ikke når jeg roper. Henni derimot, er flink!

Hundene bor hos pappa, men jeg passer de gjevnlig^

Skrevet

Jeg har en perfect match! :console:

Labradoren er 11 år, en frøken som synes at man skal oppføre seg ordentlig. Hun er språksikker og bestemt , alltid presis i korrigerene sine.

Advarsel: høy lyd kan forkomme dersom strikken strekkes veldig langt... :icon_cry:

Nå har vi det litt travelt denne uken, men neste uke tror jeg skal gå bra.

Bor i Fyllingsdalen :console:

Skrevet

Anebergen: Vi har litt hage, men den er ikke inngjerdet. Det beste hadde nok vært litt nøytral grunn, tror jeg, og helst løs, så de får brukt språket sitt. Om noen vet om et sted, så kan vi jo møtes på halvveien, om det er mulig.

*mokken*: Det høres glimrende ut! Vi bor litt oppi her, opp mot Løvstakken, men ikke noe problem å komme ned (evt. møtes et annet sted). Vet du om noen plasser, utenom Krohnegården, hvor de kan være løse? Jeg syns Krohnegården er greit, men som nevnt tidligere, litt skummelt med veien der.

Send en PM når du måtte ha tid, gjerne en dag eller to i forveien, så ser vi om det passer :icon_cry:

  • 2 weeks later...
Skrevet

*mokken*: Det høres glimrende ut! Vi bor litt oppi her, opp mot Løvstakken, men ikke noe problem å komme ned (evt. møtes et annet sted). Vet du om noen plasser, utenom Krohnegården, hvor de kan være løse? Jeg syns Krohnegården er greit, men som nevnt tidligere, litt skummelt med veien der.

Send en PM når du måtte ha tid, gjerne en dag eller to i forveien, så ser vi om det passer :P

Nordnæsdalen er jo en grei plass ;)

Vi har tid mandag formiddag, onsdag ettermiddag eller når som helst på torsdag i uken som kommer.

Skrevet

Glimrende! Mandag er kursdag for oss, tror det blir nok aktivitet for en dag. Onsdag passer fint.

Nordnæsdalen, går man helt opp gjennom Nordnæsdalsveien da? Kjører ikke, så må i så fall gå det stykket. Er det langt å gå?

Skrevet

Hva med fotballbanen på melkeplassen ved prix? Jeg pleide å snike meg bort der og ha løshund av og til. Da har man jo asfalten på toppen, og banen nedenfor. :icon_confused:

Ellers pleide vi å gå mot Løvstakken (fra Monrad Mjeldesvei), og opp ved Riplegården der. Fin og grei plass der óg.

Skrevet

Glimrende! Mandag er kursdag for oss, tror det blir nok aktivitet for en dag. Onsdag passer fint.

Nordnæsdalen, går man helt opp gjennom Nordnæsdalsveien da? Kjører ikke, så må i så fall gå det stykket. Er det langt å gå?

10-15 min ca til toppen, men jeg kan evnt plukke dere opp i krysset nede ved Jonstadveien(?).

Onsdag skal gp bra, må komme tilbake til klokkeslett, nakken min skriker etter en time hos kiropraktoren :icon_confused:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg kunne godt tenke meg å møte en whippet valp :D Nå har jeg en litt pinglette frøken her da, men hun har komt seg litt i det siste. Om han er voldsom så gir hun beskjed.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...