Gå til innhold
Hundesonen.no

Hente valp med fly


Kitano

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har gjort flere søk på det samme spørsmålet jeg stiller og forsåvidt funnet flere gode tips, men jeg velger å starte en egen tråd for å kunne delta aktivt i diskusjonen selv.

I skrivende stund sitter jeg i telefonkø hos SAS for å ordne det slik at jeg får tatt med valp på fly. Den skal hentes i Sandefjord og flys til Trondheim, en tur som tar omtrent 70 minutter. Deretter blir det 35 minutter på buss inn til sentrum. Valpen fraktes i en godkjent bag som jeg får låne av oppdretter.

Så er spørsmålet hva jeg trenger å ha i bakhånd på reisen. Hva kan skje? Jeg tar med papir, en liten biteleke med smak, og vann. Holder det? Jeg vurderer også å la valpen gå den siste biten fra holdeplassen og hjem. Det er en distanse som normalt sett tar fem minutter.

Foruten tips, setter jeg pris på generelle erfaringer om det å hente valp med fly (og bil).

Jeg er helt fersk, så all info er nyttig info.

Skrevet

Gratulerer med valp!

Valper er veldig forskjellig - noen gråter sårt på reisen hjem, mens andre sover seg gjennom hele ferden. Vær forberedt på begge deler, så går det nok bra.

En trøst for valpen kan være å få med et teppe med kjent lukt fra oppdretter - og sørg selvfølgelig for at oppdretter har latt valpen prøve baggen noen ganger før dere drar hjem, slik at det ikke blir altfor mye nytt med en gang.

Jeg ville hatt med bæsjeposer - både for hundebæsj, og for å kunne kvitte seg med papir hvis valpen kaster opp og du tørker opp uten å være i nærheten av søppelkasse. Veldig greit å oppbevare ting som lukter i disse posene en stund.

Vann - da har du vel også med en liten vannskål? Bare dobbeltsjekker :) Husk at du ikke får ta med vann gjennom sikkerhetskontrollen.

Noen godbiter i bakhånd kan også være en idé.

Om dere skal gå hjem eller ei tar du på sparket - sover den i veska eller er den energisk og tisseklar?

Lykke til, det går som regel bra - det er sikkert mange mennesker som vil kose med valpen, og mest sannsynlig blir den så sliten av all oppmerksomhet og nye inntrykk at den sovner rimelig kjapt.

Skrevet

Jeg fløy med amiga 2 strekninger og hun sov som en sten hver gang flyet tok av. I bergen flyplass tok jeg å fikk et pappkrus av damen som solgte mat og gikk på handicap toalettet. Der tisset hun på sluket og fikk vann og litt mat i pappkruset, hadde jeg tenkte lengre før skulle jeg tatt med en liten skål istedenfor ;-)

Oppi bag'en så hadde jeg tissepapir, sånn papir som trekker inn tisset og er tørr og gjør at det lukter ikke. Det trengte jeg ikke i det hele tatt, og pakka er bare åpnet og brukt 1 bit av :)

Sånn ellers får du vel med en leke eller noe sånt av oppdretter? fant ut at det var ikke så goood plass i de små carry-on burene at det holdt med den jeg fikk fra oppdretter og fleecepleddet jeg hadde i bånn. På flyet får du ikke ha hunden opp av buret eller i setet. Skal stå på gulvet hele tiden, men ene strekningen syntes alle rundt meg og vertinnene at den var så søt så vi fikk ha henne mellom oss i buret sitt med hode stikkende opp.

Så, ha med noe papir/avis i bånn, om du ikke får teppe fra oppdretter selger ikea bbillige hundefleece pledd som fylte bånnen fint og lagde det mykt og godt. ta med en liten skål. Ellers trenger du egentlig ikke så mye, du får jo mat etc fra oppdretteren.

Lykke til,jeg var helstressa og døde nærmest på meg før jeg skulle fly men alt gikk knirkefritt og valper er jo så søte at ALLE må jo hilse og prate ;-)

sikkerhetskontrollen så må du være forberedt på å ta valpen ut av buret og gi den til en av vekterne, så går de med de igjenom og du sender buret etc.

det går bra :P

Skrevet

Jo, jeg har lest gjennom hele den tråden og der lå det mye bra info. Jeg har sittet i kø frem til nå og fikk beskjed om at søknaden blir behandlet innen 24 timer.

Jeg har forsøkt å regne meg frem til total reisetid den dagen og det vil være noe omtrent slik:

20 min biltur fra oppdretter til flyplass

70 min flytur

40 min busstur

Det vil nødvendigvis også bli en del venting i mellom etappene. Er dette i overkant mye tid på reisefot for en valp?

Skrevet

Når jeg hentet den yngste her foreløp det ca sånn:

-15 min kjøretur fra oppdretter til flyplass

- 20 til innsjekk av valp osv

-10 min tissepause ute før jeg gikk gjennom sikkerhetskontrollen

- ca 40 min venting inne i avgangshallen, fikk hilse på mange

- 30 min flytur Gøteborg/Oslo

- 15 min gjennom toll, tissepause ute, gjennom ny sikekrhetssjekk

- 15 min ventetid i avgangshall

- 50 min flytur Oslo/Trondheim

- 50 min biltur hjem

Dette var ikkeno problem i det hele tatt. Bare pass på at den får tisse, og drikke når det er passende pauser til det.

Ang sikkerhetskontrollen så tok jeg henne selv gjennom den mens bagen ble gjennomlyst.

Skrevet

- Haugesund flyplass ventet 2 timer

- 17 minutter flytur til bergen

- 1 time i bergen

- 40 minutter til trondheim

- 1 time med bussen inn til trondheim

Går nok helt bra skal du se :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...