Gå til innhold
Hundesonen.no

Særemne norsk


edlitam

Recommended Posts

Jeg fant en annen tråd inne på hundesonen angående særemne, men det er ikke helt relevant. Særemne står for tur snart og jeg trenger litt hjelp. Jeg har funnet en viss ide om hva jeg vil ha om men jeg trenger å utdype den mer. Jeg har lyst til å skrive om retorikk, og forfatterenes ulike måter å bruke retorikk i bøkene sine når de fremstiller noe som er ondt/kaldt/innesluttet. hvordan får forfattere til å skrive en gripende bok når ting er ondt o.l. For retorikk spiller jo i hovedsak mye på følelser og fornuft. Jeg har valgt meg ut noen bøker seg syns virker spennende og har allerede begynt å lese.

Carl Frode Tiller - innsirkling

Henrik Langeland - Francis Meyers lidenskap

Albert Camus - den fremmede

Nikolaj Frobenius- latarous katalog

American Psyko- Bret Ellis

men jeg trenger litt hjelp, og sonen har jo alltid svar på alt.

Er dette en oppgave jeg kan gå videre med?

Har noen en problemstilling jeg kunne brukt?

Er det andre bøker jeg kunne lest?

Eller har noen ett helt annet forslag?

Jeg har først og fremst lyst til å lese noe jeg selv syns er morsomt. Jeg kan godt lese Dorothe Engelbretsdotters rimbrev, eller bjørnstjerne bjørnson, men jeg har ikke lyst itl det. Jeg vil ha noe som jeg selv har glede av å lese, med tanke på hvor mye vi skal jobbe med dette her. Jeg har også lyst til å ta noe annet en Lars Saabye Christiensen. En annen bok jeg syns er bra er Johan Borgen sin Lillelord hvis noen kunne laget noe morsomt ut av det :)

Takker for alle svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har egentlig ingenting konstruktivt å bidra med - jeg har ikke lest bøkene du nevner og det er derfor vanskelig å snevre inn en problemstilling - men jeg ville bare si at jeg syns det virker som et veldig bra tema! Spennende og annerledes, og jeg ser for meg det er noe du kan få til å skrive en del om. Du bør nok ta en vurdering på om du skal bruke alle fem bøkene eller kutte dem ned til tre (det kan bli nok å ta for seg om du skal sette deg godt inn i og komme med eksempler fra alle fem!).

Angående problemstilling er det ofte greit å formulere det som et konkret spørsmål - da blir det mye lettere å holde seg til tema enn om du bare har en generell hypotese. Sett opp et par forslag (f.eks. de setningene du selv har skrevet - "Hvordan får forfattere til å skrive gripende når de skildrer onde, kalde og innesluttede fenomener?" eller "Hva slags retoriske virkemidler bruker forfattere for å framstille noe som er ondt, kaldt og innesluttet?"), og få læreren din til å komme med et par synspunkter. Læreren er det for å hjelpe deg med slike ting, men det er ofte lettere for vedkommende og mer konstruktivt for deg om du har et par konkrete forslag å jobbe ut fra. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

jeg trekker frem denne tråden igjen for jeg sitter virkelig fast, læreren elsket problemstillingen, og gleder seg til å få noe annet en oppgaver som Ibsens kvinneskikkelser, men jeg sliter virkelig med å svare. Innleveringen nærmer seg med stormskritt og jeg vet ikke helt hva jeg skal gjøre akuratt nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ikke fått skrevet så mye så langt, kun kort omtale av bøkene. Jeg har endt opp med problemstillingen, Hvordan bruker forfattere retoriske virkemidler for å fremstille hovedpersoner som er kalde og følelelsesløse? er det eventuelt noen som har bøker om retorikk som kunne vært lure å lese?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...