Gå til innhold
Hundesonen.no

Mistenksom..


JennyG

Recommended Posts

For 2-3/4 uker siden sprang hunden min Kaja, og en hannhund sammen oppe på fjellet.. De var sammen ca. 5 timer, og herja. Kaja har ikke hatt løpetid på ei god stund nå, og jeg ser at pattene har blitt LITT større. Begynner å mistenke at hun er gravid..

Dessuten lurer jeg på om hun TROR at hun har en valp(kosebamse).. Hun bærer veldig forsiktig rundt med kosebamsen, og legger den kun på teppe, elns.. Hun vasker den, og når den ikke er til stede kan hun av-og-til pipe, straks hun får den blir alt bra. Hvorfor dette??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du er usikker på om hunden er parret, må du oppsøke veterinær. 28 dager etter parring kan de ta ultralyd, så forsøk å få tidfestet bedre når parringen kan ha skjedd. Det er mulig veterinær kan sjekke drektighet på andre måter tidligere også, det finnes for eksempel blodprøver - men jeg vet gyldigheten av svaret deres er omdiskutert.

Hennes oppførsel med bamsen er klassisk atferd ved innbilt svangerskap. Hun ser på den som en valp, erstatning for valpen. Jeg vet om flere tisper som har gjort slikt, finner et eller annet som kan erstatte valpen de tror de har født - sko, hansker, det de finner. Du kan enten fjerne bamsen fra henne, så går savnet etter hvert over - eller så kan du la henne beholde bamsen og late som ingenting. Jeg ville ikke gjort noe for å forsterke en slik atferd, ved for eksempel å trøste, finne flere "valper" til henne, hjelpe henne å lete, etc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min minste hund kan virke som om hun blir mer innbilsk hvis hun har fått omgås hanhunder under sist løpetid. Da virker det som om hun faktisk tror at hun har valper i magen, og oppfører seg deretter. Hun graver, og det topper seg til hun antageligvis "får" valpene også går det sakte men sikkert bort igjen. Jeg har ikke sett min hund finne seg valper i form av gjenstander etc. så jeg tror det er den "før-valpene-kommer-fasen" hun har, mens andre hunder kanskje bare har denne fasen med valper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min minste hund kan virke som om hun blir mer innbilsk hvis hun har fått omgås hanhunder under sist løpetid. Da virker det som om hun faktisk tror at hun har valper i magen, og oppfører seg deretter. Hun graver, og det topper seg til hun antageligvis "får" valpene også går det sakte men sikkert bort igjen. Jeg har ikke sett min hund finne seg valper i form av gjenstander etc. så jeg tror det er den "før-valpene-kommer-fasen" hun har, mens andre hunder kanskje bare har denne fasen med valper.

- - - Hmmm... Interessant! Min ungtispe har hatt innbildt etter begge løpetidene, og er slitsomt for alle parter involvert.

Etter å ha lest om minste-hunden din, skal jeg holde frøkna mer unna hannhunder under neste løpetid. - Om det bremser på den begredelige innbildt-perioden, er opplysningen gull verdt! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...