Gå til innhold
Hundesonen.no

Foring og godbiter til valp.


Labmamma

Recommended Posts

Skrevet

Heisann.

Har noen spørsmål til dere som kanskje er litt mer erfarne om foring av valp.

Oppdretteren min sa at det første året ville hun helst at Bruno (10 uker) kun skal ha oppbløtt Eukanuba fôr, og KUN det.

Det jeg lurer på da, er det ikke mulighet for at han utvikler tannsten, siden han kun skal ha oppbløtt fôr såpass lenge?

Og det neste jeg undrer/tenker litt på er muligheten for å gi han "godbiter". Han ELSKER jo mat, så jeg tror ikke det blir noe problem med såpass ensformig mat til måltidene, men jeg hadde kunne tenkt meg å kunne gi han noen godbiter, f.eks. når han er flink og kommer tilbake til meg/oss når han spankulerer litt bort fra oss på marken ovenfor huset vårt. Er ros og kos nok?

Er godbiter i form av hundemat/hundesnacks unødvendig? Hva er deres meninger?

Skrevet

Heisann.

Har noen spørsmål til dere som kanskje er litt mer erfarne om foring av valp.

Oppdretteren min sa at det første året ville hun helst at Bruno (10 uker) kun skal ha oppbløtt Eukanuba fôr, og KUN det.

Det jeg lurer på da, er det ikke mulighet for at han utvikler tannsten, siden han kun skal ha oppbløtt fôr såpass lenge?

Og det neste jeg undrer/tenker litt på er muligheten for å gi han "godbiter". Han ELSKER jo mat, så jeg tror ikke det blir noe problem med såpass ensformig mat til måltidene, men jeg hadde kunne tenkt meg å kunne gi han noen godbiter, f.eks. når han er flink og kommer tilbake til meg/oss når han spankulerer litt bort fra oss på marken ovenfor huset vårt. Er ros og kos nok?

Er godbiter i form av hundemat/hundesnacks unødvendig? Hva er deres meninger?

kan du bruke tørrt tørrfôr som godbiter? jobber han for det?

Skrevet

Jeg er av den oppfatning av at variasjon i matveien er bare sunt! Selv om hunden i hovedsak får et godt fullkostfôr som skal dekke næringsbehovene. Du får passe på vekten på hunden siden du har en labrador(:)), men jeg ikke absolutt ikke vært redd for å gi hunden min godbiter og annen mat.

Skrevet

Papir er nok for labbiser :) (som godbiter, hehe)

Skjit i hva oppdretter sier, jeg har et flott forhold til oppdretteren til bikkja mi, men hva jeg forer bikkja mi med og hvordan er og blir min sak :P For slik du vil, med det foret du etterhvert ser bikkja di "går best på", og bruk så mye godbiter du bare vil. Prøv deg fram: hva gir den beste pelskvaliteten, hva gir best mat ifht fett/kaloriinnhold, hva blir valpen eventuelt dårlig i magen av, og så videre. Labradoren min spiser det meste; fra flatbrød, potet, fiskekaker, pasta, grøt, salatblader, kjeks, leverpostei, ost, kjøttpålegg av varierende form og generelt det meste av husholdningsmat! Bruker også hundemat av andre varianter (pleier å kjøpe 3kilossekker med diverse billig hundemat fra enten Eukanuba, RC, Hills eller hva de nå har på tilbud hos vet'n/dyrebutikken) til generell trening, da husholdningsmat gjerne blir grisete å få med seg på lengre turer.

Peis på, er Labben din rett skrudd sammen på det feltet (skal ikke skryte på meg at min Labbe er helt rett skrudd sammen, men når det kommer til mat fungerer den! :D ) så spiser den hva som helst, hvor som helst - og er storfornøyd uansett :P

Skrevet

Takk for raske svar :)

Ja, kan jo gi han tørrforkuler til belønning, det tror jeg blir meget godt likt.

Han er veldig matglad, slik som de fleste labradorer har jeg forståelsen av. Så vekten må passes på ja.

Hehe, ja papir er det artigste som finnes virker det som, så d hadde vært en flott belønning :P

Skrevet

Så lenge valpen drikker godt, ville jeg ikke vært bekymret for å gi litt tørrfor tørt som godis på tur. Det er også mange hunder/valper som får pølse, kjøttboller og annet snacks som belønning i valpetiden, uten at det blir feilernæring av den grunn (alt med måte selvsagt :ahappy: ).

Ellers kan dere jo ta med en fille eller ball på tur, og la valpen få denne som belønning?

Skrevet

Åååååå, som jeg kjenner meg igjen :) Fikk samme beskjed fra oppdretteren vår, at hun ønsket at :D vi skulle bløte foret i ett år.

Men har jo hørt om tannstein, plakk og det ene med det andre om bløtt for, så var veldig usikker. Nå har vi i området en oppdretter som også er veterinær, og hun bløter foret til sine valper i ca ett år, så da regner jeg med at det er greit :ahappy: men etter at ruskesara ble 6 måneder, så har både oppdretter, som har beholdt kullsøster, og vi begynte med å ha vannet over tørrforet rett før vi serverer. Så da er tørrforet nesten tørt, pluss at man er sikker på at de får i seg vann. :ahappy:

Når det gjelder gobiter, og "menneskemat" så er jeg helt enig med Larange. Variasjon er bare bra! Dessuten jobber de gjerne enda bedre med noe som lukter litt mer enn tørrfor. Her i huset er svin og kylling blant favorittene, men andre ting, som vannmelon, bringebær, epler, sukkererter og reker ogs¨å ting som tas i mot med takk :D Vi bruker også treningsbiter (fra dyrebutikken) når vi trener. Dette fordi de har lite fett og lite salt. Dessuten synes jeg det er noe kliss å gå rundt med pølsebiter eller kjøttkaker i lomma :hyper: Men det er jo helt opp til hver enkelt hva de synes er greit, dessuten er jo alle hunder forskjellig :)

Bare pass på vekten, så har vel ikke oppdretter noe som helst hun skulle ha sagt???

Ta det som det kommer, disse tingene har en tendens til å ordne seg selv. Og labbiser, ja de liker stort sett det meste :)

Skrevet

Ja han får i seg greit med vann, og han får jo i seg nesten en halv liter vann kun i det oppbløtte fôret. Jeg tror vi prøver med tørrfôrkuler og ball til belønning :ahappy:

Bra jeg ikke er den eneste som er usikker på slikt Line&Luna.

Føler at jeg burde høre på oppdretteren, men det er jo egentlig jeg som bestemmer over slikt nå. Det hørtes veldig lurt ut å begynne med å ha over vannet rett før "servering" når han blir eldre, da får han litt å tygge på også.

Han kommer jo mest sannsynlig til å spise litt av det meste når han blir større, og ikke kun vanlig tørrfôr, men alt med måte selvfølgelig.

Så kjekt å kunne spørre om slikt, ha litt flere erfaringer å basere avgjørelser på. :ahappy:

Skrevet

Jeg har en labbe på 13 uker nå. Hun får oppbløtt tørrfor til frokost, Vom&Hundemat (våtfor/råfor) på ettermiddagen og kvelden og ellers en salig blanding av godbiter til trening. Vi bruker alt fra knekkebrød til fiskepudding og alt tas imot med like stor takk. Og foreløpig ser det ikke ut til å gå ut over vekta, vet jeg at det har blitt mye godbiter en dag så reduserer jeg bare litt på matmengden til neste måltid :)

Skrevet

Tror vår labrador fikk litt tørfor også menskemat for det meste,han slukte jo alt da, matmomser for livet :)

Men selv med bordern/corgin får jo de brødskivbiter med leverpostei etc i maten i ny og ne, de elsker deg jo når du gjør det :)

Min labb elsket tørket leverbiter du får overalt i alle butikker nærmest, de blir litt tørste men godbitene er gode for tenner og smaker godt ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...