Gå til innhold
Hundesonen.no

Namnebytte


bisQuit

Recommended Posts

Som noen av dere kanskje vet har eg lenge vurdert og ta over en omplasserings hund fra samme kull som min egen lille Maar. Spørsmålet er rett og slett om det lar seg gjøre og bytte namn på en 7mnder hund og få han til og lære seg det nye namnet over en viss tidsperiode eller om mann rett og slett er låst med det namnet tideligere eiger har valgt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange som bytter navn på hundene når de får de, så liker du ikke navnet, så bytt. Man skal tross alt rope på bikkja i noen år.

Vida gikk det helt uproblematisk å bytte navn på. Nå valgte jeg å bare legge til noen bokstaver da, siden hu het Vi da jeg fikk henne. Og selv om hun husker det gamle navnet sitt, så responderer hun faktisk totalt forskjellig om jeg roper Vi eller Vida nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er HELT ukomplisert, faktisk. Bruk det nye navnet fra minutt nr 1 - gi godis (eller ros/kos) når han/hun reagerer. Meg en godbitglad hund vet den utmerket godt hvem det nye navnet er på en ettermiddag.

Men de glemmer ikke sitt forrige navn fordet, da. Min Mac kjøpte jeg som 10 mdr gml. Han het da Sacha (tysk eier), men det er et tispenavn for meg. Han reiste så tilbake til den tyske eier/oppdr. hans når han var 2,5 år - het såklart Sacha igjen - så 8 mndr etterpå var han norsk igjen og Mac som "vanlig".

Byttet også vanv på en tispe for 4 år siden i ung alder - fra Phoebe til Mitten. EN kveld med godbitkasting hver gang jeg sa Mitten - også het hun det for alltid.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Henger meg på de to over; helt ukomplisert. Har byttet navn på to hunder og det tok ikke lange stunden før de lystret det nye navnet. Den første var 5mnd da han fikk nytt navn og den andre 1 år.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
    • Jeg har en 12 ukers gammel blandingsvalp (blanding av rottweiler, Amerikansk bulldog og staff.) Kattene har vokst opp med min tidligere hund som jeg dessverre måtte la slippe i sommer pga alderdom. Det var aldri noe problem; de forgudet hverandre.  Jeg tenkte at det var best å skaffe seg en valp, slik at de lettere ville godta hverandre. Men valpen jakter de inne og tar ikke advarslene fra kattene. De både freser, knurrer og har klort valpen flere ganger, men han gir seg ikke. Jeg har hørt at det ikke er lurt å kjefte på valpen, men heller ta han ut av situasjonen og rose når han er rolig. Hunden ligger i bur på natten og da går kattene fritt rundt. Kattene har også fluktmuligheter, både ut gjennom katteluke og opp i høyden i stua. I tillegg har de soverommet, hvor valpen ikke får gå. Jeg vil så gjerne at de skal kunne sameksistere, om de ikke blir bestevenner får så være. Er det noen her inne som har noen tips? Det er ikke aktuelt å omplassere kattene, de er 8 og 13 år, og de var her først. Da ryker heller bikkja, selv om det ligger langt inne. 
    • Det er jeg klar over:) Vi har begrenset med fryseplass hjemme. Kun 3 skuffer under kjøleskapet. Det er også en av grunnene til tørrfôr
    • Poenget er at om hunden er vant til både rått og tørt så er det ikke problem å bare fôre tørt den tiden dere er på tur.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...