Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her kommer noen bilder av Quilla.. Hun er nå straks 6 mnd og kjempe flink og veldig snill... Det jeg lurer på er vel blandt annet om det er noen som har noen tips til hvordan man kan trene opp musklene og slikt... Hu har vokst litt i rykk og napp så hodet hennes er veldig lite iforhold til resten av kroppen. Og hun er ikke fult så kraftig... Jeg vil gjerne trene musklene hennes litt slik at dette ikke trekker ned på eventuelle utstillinger og slikt... Har du tips ang Stafforshire bull terrier valp så bring it :lol:

post-6270-1280932551,5561_thumb.jpg

post-6270-1280932705,523_thumb.jpg

post-6270-1280932718,0586_thumb.jpg

post-6270-1280932729,1912_thumb.jpg

post-6270-1280932741,2465_thumb.jpg

Skrevet

Du har valp, la den være det.

Gå i variert og kupert terreng slik at mest mulig av kroppen blir brukt på en grei måte, men trene muskler kan du vente med til den er minst ett år. Du vil også se at kroppen endres drastisk av seg selv på den tiden, musklene bare tyter frem av seg selv. Den er ikke voksen/ferdig før 2 1/2 - 3 års årsalderen, så om den ikke vinner på uts før den tid, hva så?

Skrevet

Hei!

Jeg har en staff på litt over 2 år, og det er først det siste halve året at kroppen hennes har "satt" seg skikkelig :lol:

Valper vokser i rykk og napp, den ene måneden er hoftene høyere enn skuldrene, og neste måned er det omvendt :D Hunder er også veldig forskjellige når det gjelder trening, noen trenes hver dag uten at det synes på dem, mens andre igjen får nesten ingen trening men ser allikevel smashing ut.

Bra muskeltrening:

- løping i sandtak

- svømming

- turer i kupert terreng

- løping i bratte bakker, feks hoppbakker

- trekke kjetting

- springpole

- sykling

Når det er nevnt, er de fleste av disse aktivitetene noe du bør vente med til hunden din er ferdig utvokst, og helst røntget!

Jeg synes du skal gjøre som de andre har foreslått, la hunden være valp, gi henne tid, men ta henne gjerne med ut i skogen og mark og kupert terreng :D Så skal du se når hun nærmer seg 12-18 måneder at hun ser ganske annerledes ut!

Når det gjelder hodet på staff, så sies det at det tar 3 år før det er ferdig utviklet, så bare smør deg med tolmodighet :D

Skrevet

Jeg har en snart to år gammel gutt her som alltid har vært i slankeste laget, ikke syltynn, men slank i forhold til "alle andre". Muskeltrening er det ikke vits i å begynne med for tidlig. Det værste som kan skje er deformering av lemmer på grunn av overdreven belastning. Så lenge hunden er som valp å regne (opp til 12mndr, helst litt eldre) bør muskeltrening unngåes. Hunden blir tidsnok voksen og det vil den være resten av livet. Hva den vinner i utstillinger som valp har som regel ingenting med hva den kommer til å vinne som voksen. Den kan være dritdårlig nå og kanongod som voksen. Uansett, rasemessig er det også individer. Om musklene er i orden, kan det være andre proposjoner som gjerne er feil. Har aldri vunnet noe spess vi på utstillinger, men jeg begynner å tro at først nå, når han har satt seg litt bedre, har han en bedre sjanse i ringen. Han er fortsatt slank, men han er godt markert og jeg liker proposjonene hans.

Jeg merket litt "presset" med å ha en sterk og kraftig hund da jeg så "alle andres" staffer som var mye større enn min. Han er litt mini fortsatt, bare 38cm i manken og ca 16kg, men jeg vet at ettersom han blir eldre og stoffskiftet endrer seg, vil han nok legge seg litt mer ut.

Mitt råd er å la hunden utvikle seg i sitt tempo. Når den er voksen, få hunden dømt av en dommer, deretter ser du hva som er å endre på og om det er noe du kan gjøre :lol:

Skrevet

Det er jo ikke mini da, det er fint det :lol: Alt for mange store staffer for tiden!

Helt enig, selv om jeg har en "stor" en selv med sine 40 cm og 18 kg. Liker dem best små og "snerte" og det er sånn dem skal være :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...