Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele skrekk?


Recommended Posts

Skrevet

Hei :icon_redface:

Ronja (dansk svensk gårdshund, 4 mnd) elsker å gå tur og etter å ha hørt at spesielt små hunderaser bør ha sele så fikk jeg tak i det. Det er egentlig en sele med feste til bilen:

1288.jpg

BARE ILLUSTRASJONSBILDE

MEN det som er problemet er at Ronja ikke liker å ta det på seg. Hun går unna og nekter å komme bort selv om vi lokker med godteri og lignende. Det er ikke noe problem så fort hun har fått det på seg men er ikke fan av prosessen å ta det på. Akkurat nå så har jeg tatt det på henne etter litt om og men og lar henne gå med det hjemme. Men er det noen som har råd? Eller en forklaring på hvorfor Ronja ikke liker å ta det på seg. Jeg syns det er rart for hun har ikke noe imot det når vi går på tur.

Skrevet

Slik var milla også. sprang huse rundt etter henne for og få på henne sela. Så hun ei sele, stakk hun. Men med mye ros, kos og godbiter er sela grei. Prossesen med og ha på sela er ikke så arti, men straks den er på er det problemet ut av verden.

Skrevet

Må ærlig innrømme at den selen ikke så ut som en god tursele. Sånn ellers er det vel ikke så unormalt at mange hunder ikke liker å ta på sele. Chira gjemmer seg om jeg åpner kommoden der jeg har selene, så jeg fanger bikkja først og henter sela etterpå.

Skrevet

Den er grei den selen altså :lol: trekker i brystet og ikke i halsen.

Ja, det er blitt sånn at jeg må fange henne først også sette på sele også kan vi gå ut, ta på bånd også gå :whistle: Men må øve mer og gir meg ikke :icon_redface:

Skrevet

Bilseler er vel ikke helt designet til å brukes på turer, så kanskje den rett og slett ikke er behagelig for henne? Ville nok kjøpt en sele som er egnet til formålet tur, som ligger mer behagelig på hunden mest sannsynelig. Om hunden ikke vil ha den på overhode, så hadde jeg tatt det som et hint om at selen ikke er behagelig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...