Gå til innhold
Hundesonen.no

Bare lurer...


Line&Luna

Recommended Posts

Skrevet

Vi er temmelig nybakte hundeeiere. og har en ikke fullt så liten lenger :lol: labradorvalp, og de er jo kjent for å spise på ALT. :P

Vet at sjokolade er farlig, og at druer går på nyrene.

Har også hørt at epler ikke er bra, men kjenner flere hunder som har spist epler i mange år uten problemer.

Noen som vet sikkert om dette ikke er bra og hvorfor?

Har også hørt at gulrøtter heller ikke er helt bra. men det er en favoritt her i huset,

så vil gjerne vite om jeg bør kutte det ut eller ikke... :)

Ellers blir det spist endel insekter om dagen :) biller og møll er jo bare sååå deilig :aww: men det er vel bare proteiner.. eller?

Fint om noen har fakta, synspunkter eller erfaringer å dele :(

Skrevet

Våre hunder får også gulrøtter :-)

Her er en kort liste over ting hundene ikke bør spise, men jeg vet ikke om denlista er korrekt. Mange som sier at druer ikke er skadelig feks.

Hvis du søker på forumet mener jeg det ligger en god del tråder om emnet.

Hvis man er i tvil om det hunden har fått i seg er farlig eller ikke kan man ringe Giftinformasjonen på døgnåpen tlf: 22591300

Skrevet

Druer er farlig såvidt jeg har hørt. Det jeg har hørt da er at druer kan ha en sopp(?) på seg som kan være farlig for hunden. mange hunder tåler druer helt fint, mens for andre blir det fatalt... Better to be safe than sorry tenker jeg :aww:

Skrevet

Det er steinene i druer, rosiner og epler som skiller ut et stoff som kan være giftig for hunden.

Så steinfrie druer er altså okei?

---

Gulerøtter er bare fint for valpen; la den knaske i vei! Det eneste man kanskje kan være litt obs på, er at masse gulerøtter kan gi litt rødlig misfarging i pelsen. Ellers er kokte gulerøtter veldig bra for løs mage. :aww:

Skrevet

Du har jo en Labrador - alt er spiselig :lol: Isopor, plast, små trepinner, papir, papp, sokker, BHer, raketter, druer, sjokolade, en halv pizza big one, plastkorker, en hel grisehale "i ett", stein og grus, gulrøtter, sausebæsj fra katteræv.... alt er spiselig :) Eneste jeg har fått henne til å spy opp igjen er raketten og 2 par nylonstrømpebukser da jeg fryktet kjemikalier og at nylonen skulle legge seg inni tarmene og stoppe opp systemet.

Når det kommer til ting VI mennesker spiser, ville jeg kun vært moderat forsiktig med sjokolade og kanskje en del sterkt krydret mat med f.eks chili, jalapenjos og slikt. Alt annet har gått meget bra så langt :) Altså, jeg går selvfølgelig ikke inn for å gi hunden sjokolade, men jeg får ikke angsnevrose om hun spiser noe jeg mister på gulvet. Det går bra!

De ække porselen, ta det på magefølelsen og tenk på hva du hadde gjort om det var et menneskebarn. Er det farlige kjemikalier fra husholdningen ville jeg vært mer redd, mat er mat... Det vil si - jeg tror jeg også hadde brukt en del skjønn i forhold til hva jeg vet bikkja har fått i seg små mengder av før. F.eks prøvd med ei halv drue en gang, og sett om det kom noen reaksjon. Slik prøving går vel egentlig "av seg selv" og er "common sense", men siden det nå er internettet så nevner jeg det :aww:

Skrevet

Enig med Lafrange :whistle:

Hunder er ikke porselen, selv om de fleste hunde eiere kanskje føler det slik :icon_redface:

Skrevet

Enig med Lagrange :whistle:

Hunder er ikke porselen, selv om de fleste hunde eiere kanskje føler det slik :icon_redface:

Skrevet

Du har jo en Labrador - alt er spiselig :lol: Isopor, plast, små trepinner, papir, papp, sokker, BHer, raketter, druer, sjokolade, en halv pizza big one, plastkorker, en hel grisehale "i ett", stein og grus, gulrøtter, sausebæsj fra katteræv.... alt er spiselig :P Eneste jeg har fått henne til å spy opp igjen er raketten og 2 par nylonstrømpebukser da jeg fryktet kjemikalier og at nylonen skulle legge seg inni tarmene og stoppe opp systemet.

HAHAHAHA.... ;):P;) Jeg ler meg i hjel...

Ikke for at hunden din spiser alt dette her, men fordi jeg kjenner meg igjen... ALT skal smakes på, og jo verre det lukter, jo bedre må det jo være...

Er enig med deg at de ikke er porselen, men siden det er første hunden til både meg og mannen min, så er det nok blitt litt baby'n vår ;) , og vi er vel litt overbeskyttende :blink:

Men godt å høre at man ikke trenger å få nevroser for "ingenting", spesielt fra en annen labbiseier som vet hva det er snakk om.

Tenker nå at skulle gjerne hatt en labbis uten den store smaketrangen, men den er vel innbygd i de søte små ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...