Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan lærer jeg henne at hun ikke skal gjøre fra seg inne ?


Lillnita

Recommended Posts

Skrevet

Har en Cavalier tispe som snart er 7 måneder. Hun er en fantastisk snill og godlynt hund, som verken biter i stykker ting, bjeffer eller er nervøs. Eneste problemet er at hun fortsatt gjør fra seg inne. Fikk henne da hun var litt over 3 måneder gammel, og tar henne med ut regelmessig, når hun har sovet, når hun har spist, og ellers med jevne mellomrom utover dagen.

Prøver å gjøre turene ut "lite spennende" fordi jeg vet at hun "glemmer" å tisse hvis hun oppdager masse interessant, så derfor går vi til det faste tissestedet hennes, men vi kan også gå små turer der hun heller ikke gjør noe, men dessverre kan det ta bare 5 minutter etter at hun har vært ute til at hun tisser inne.

Er det noen som har forslag til hva jeg kan gjøre for å lære henne at det ikke er lov å tisse inne og at hun må ut ?

Trodde kanskje det ville bli bedre etter hvert, men nå er hun som sagt snart 7 måneder, og har fortsatt flere uhell inne pr dag.

Skrevet

Bare fortsett som du gjør. Hun er fremdeles bare en valp, og noen trenger lenger tid på å skjønne det. Men bevegelse trigger systemet, så kan også prøve å gå mer med henne for å få det ut.

Skrevet

Pippin var treg med å bli husren. Det løste seg da jeg forsto at jeg måtte gå med han til han hadde tømt seg skikkelig, og så gå en lang tur igjen etter et par timer. Han tisset så mye ute at han ikke rakk å få behov for å tisse inne, og så fattet han etter hvert pointet at man ikke skal tisse inne.

Skrevet

Jeg synes det høres ut som du gjør alt riktig. :) Har du sjekket om hunden din kan ha urinveisinfeksjon? Det er ikke uvanlig at unghunder får det og da vil de rett og slett ikke klare å holde seg over lang tid.

Skrevet

Takk for svar :)

Fikk henne faktisk sjekket for urinveisinfeksjon forrige uke, men de fant ikke noe på den.

Må nok bare fortsette å prøve, og kanskje prøve å gå en liten tur hver gang og se om det hjelper på.

Skrevet

Hva med å gå ut igjen etpar minutter etter at dere har vært på tur/tisselufting? Altså lufte, gå inn, ta av jakka men behold sko på, gå inn i stua, sett deg ned og reis deg like fort opp igjen, ta på jakka og gå ut igjen? Kanskje du da klarer å lure henne til å tisse ute istedenfor inne.

Og på en unghund ville jeg heller ikke nølt med å beholde lenka på en stund inne, slik at du har full oversikt over henne og kan få henne kjapt ut om hun setter seg til for å tisse.

Skrevet

Ja, kanskje lurt det med å beholde lenken på, eller på en eller annen måte begrense området hun beveger seg på slik at jeg har større mulighet til å følge med på henne. Har har 3 barn, og huset vårt er over 2 etasjer, så hun løper jo rundt en del etter barna, så er ikke alltid så lett å følge med på hva hun holder på med

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...