Gå til innhold
Hundesonen.no

Udregelig valp


Minadachs

Recommended Posts

Skrevet

sitter her tidlig på morran, og har lekt med Diego nå i tre kvarter. Til slutt ble han sliten og la seg ved siden av meg, da tok jeg bort lekene hans, så han roa seg helt ned. Men så greide jeg å miste fjernkontrollen i bakken så han skvatt, og nå sitter han å biter meg så det skriker her. Det gjør vondt, og jeg sier nei, men han gir seg ikke. Enda han vet at ett nei er ett nei. jeg henta lekene hans for å se om det hjalp, men ikke det grann. Kan det ha seg at han straffer meg fordi han muligens skvatt av lyden da jeg mista fjernkontrollen?

Skrevet

Hvor gammel er han? For nei er ikke sånn bare bare, du må lære han til at biting ikke er greit. Og jeg tror heller ikke han straffer deg på noen måte :icon_cry: Han er nok god tvers igjennom.

Skrevet

Han straffer deg ikke, og husker sannsynligvis ikke smellet engang. De lever i nuet, disse hundene, og han synes sikkert at en liten powernap var alt han trengte for å kunne gå i gang med å lage seg en levende pipeleke (altså deg). :icon_cry:

Hvis han biter deg og alt du ønsker er at han skal slappe av, fungerer det ofte overranskende greit å binde dem fast utenfor rekkevidde av deg, og la dem sitte der til de er rolige. Nei betyr ingenting før de lærer seg hva det betyr, så det er mye bedre å vise dem hva man ønsker at de skal gjøre enn å si en meningsløs frase om igjen og om igjen. Han veit tydligvis ikke helt hva nei betyr, når responsen han får på bitinga er at du hyler og sier nei, og ergo gir han masse kul respons på rampinga, hehe.

Det høres ut som din lille laks har rimlig mye energi, da 45 minutters lek krevdes før han kunne slappe av. Har du prøvd å trene på ting mens du leker? Jeg mener at du feks trener på å vente med å ta leka, trener inn slipp idet dere har drakamp, øver å trille ball mellom dere osv. Jeg har gjort det med Aiko, og erfarer selvsagt at hun blir mye fortere sliten når hun bruker hodet i tillegg til den fysiske anstrengelsen. :whistle:

Skrevet

Jøss, det var veldig lang lekestund! Jeg tror han var dautrøtt, hadde sovnedt, skvatt og våknet av lyden, og merket at han var overtrøtt, og at han ikke klarer å roe seg ned og derfor biter deg. Han vet heller tydeligvis ikke hva et nei er, når han likevel fortsetter med det han får nei for. :icon_cry:

Skrevet

Vi lærte et usannsynlig viktig triks på valpekurset. Være i ro leken. Sarek ble holdt i fanget i en stilling slik at han ikke kunne sparke fra. Sprellet han, strammet vi bittelitt til. Når han slappet av slapp grepet. Slik klarte vi å få en valp som roet seg ned inne. Også godbiter da, når han roet seg ned. Etterhvert holdt vi han på gulvet mens vi satt "rundt" han med beina. Livredder her i huset under valperaptus på kveldene særlig.

Skrevet

her kurerer vi valpebiting ved at valpen blir fjernet fra situasjonen om den biter. Ikke noe kjefting, ikke noe høy stemme. den blir bare rolig men bestemt fjernet. de lærer fort at om de biter da skjer det ikke noe gøy

Skrevet

Jeg sa klart ifra NEI! men han bare hopper opp og tuller fælt. Hehe, ja blir lange lekestunder med han, han er 10 uker gammel, og skjønner at det klør i munnen, men men, han er nok bare sånn en valp skal være :icon_cry: haha

Skrevet

Ikke noe vits i å rope nei om valpen ikke har lært hva ordet betyr. Kort ned på lekestundene så han ikke blir overgira, overse ham når han begynner å bite - da får han faktisk ikke lov til å leke. Og pass på at han har tyggeting til kløen i tenna.

Skrevet

Jeg sa klart ifra NEI! men han bare hopper opp og tuller fælt. Hehe, ja blir lange lekestunder med han, han er 10 uker gammel, og skjønner at det klør i munnen, men men, han er nok bare sånn en valp skal være :icon_cry: haha

10 uker og tre kvarters leking og du lurer på hvorfor han er spinnvill??? Kutt ned leken til 10 minutter, finn noe han kan tygge på. Kong med leverpostei er stort sett en slager, for i flaske mm, kjøp en binge til han, stapp han i den om han er fullstendig ute å kjører. Frys ned ett eller annet nå i varmen som han kan gnage på, margbein f.eks. Skvetter han til om du mister noe, så javel da, sov han utenfor bingen så putt han bingen om han ikke klarer å roe seg av seg selv.

Han blir totalt overstimulert av at du leker med han så lenge.

Jeg har nettopp blitt "ferdig" med spinnvill schæfervalp og først NÅ har han skjønt hva nei er, altså så jeg kan stoppe han i de fleste situasjoner. En ti uker gammel valp har ikke forutsettinger for å skjønne det ordet når den er i ett kick. Det er som en unge på Tusenfryd som har fått i seg aaaaaaaaaalt for mye sukker. Du når ikke inn!

Gratulerer, du har fått en helt normal liten valp som kom uten oppdragelse :whistle:

Skrevet

Tror også du leker for lenge med han, og derfor blir han spinnvill og biter litt hardere. Ser det på min egen valp, hvis jeg leker med henne for lenge blir hun kjempe oppgira og sånn små biting blir mye hardere. Da bruker jeg som oftest å stoppe og slutte leken, og overse henne litt til hun leker for seg selv eller går å legger seg å sover. Må også bare si meg enig i at en kong med leverpostei (jeg blander leverpostei og noen godbiter) er fantastisk, min valp eeeelsker den :icon_cry: Jeg mener en valp må lære seg å leke for seg selv også, selv om den skal ha mye oppmerksomhet i løpet av en dag må den også kunn styre litt for seg selv.

Skrevet

Jeg har en 10 ukers boston terrier valp, og jeg leker praktisk talt aldri med henne. Okey, jeg har 3 andre hunder også - men de leker i hvertfall ikke - helt klart ikke med henne!

Vi koser på fanget - hvis hun blir piraya, øynene ruller nærmest rundt og hodet begynner å spinne - ja, da åker hun rett ned på gulvet, og jeg ignoerer henne totalt.

Henger hun fast i foten eller buksebeinet, sier jeg høyt AU, NEI eller klart styggere ord.. Og neida, hun skjønner ikke ordene mine - men visst skjønner hun at toneleiet betyr at hun skal slutte.

Umiddelbart jeg "når igjennom" så hun slutter - kommer fineste leke fram - stappes inn ivalpens munn, eller sendes bortover gulvet (leken - ikke valpen).. Vips er valpens "killing" rettet mot den leken.

Alt. løper hun etter en av de andre hundene, men da vankes det baaare knurr og glefs..

Man kan også tenke seg at man kan avlede med å ta valpen ut? Ikke for å herje leke eller vill leking - men en rolig "ut og tisse-tur"..

Susanne

Skrevet

Du leker nok alt for lenge med valpen.

Har en på 12 uker her, og han er våken i 1- 1/2 time i gangen, og da er det ikke full lek! Om han ikke legger seg ned av seg selv etter så lang tid så må han tvangssove. Soving er viktig når de er valper! Om han er overtrøtt når han sovner er han mye mer urolig, vanskeligere å få i søvn og våkner etter kort tid og er like bajas.

Lek mindre og slapp av mer! :icon_cry:

Skrevet

Jeg brukte gjesping (dempende signaler) på valpen min når jeg ville at den skulle roe seg ned.

Det fungerte overaskende bra.

Om valpen var overgira og satt og småbeit/dytta på meg for å få leke så så jeg bare rett på henne og gjespet stort. Gjerne et par ganger. Hun gjespet da tilbake og trakk seg unna.

Fikk dette tipset fra en bok av Turid Rugaas jeg ble anbefalt som het På talefot med hunden. Må vel innrømme at jeg ikke har lest hele boken, men dette trikset plukket jeg ihvertfall opp og det fungerte utrolig bra på vår hund.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...