Gå til innhold
Hundesonen.no

Halsbånd lengder


Recommended Posts

Skrevet

Hvilken rase har du?

T/H?

Lengde på halsbånd?

Vil gjerne vite på Vorsteh, border collie, golden, og aussie :whistle: Men det er bare til å skrive inn om du har andre raser også, artig å se på forskjellene.

Skrevet

Min Airedale tispe brukte 50 cm i halsbånd... Ble litt trangere når hu var utrimmet, men var stort sett 50 cm vi brukte:)

Skrevet

Har ei lita GD-tispe

nja litt forskjellig... I utstillingsbånd 55cm ellers går det i 60-65cm :thumbs:

Lille Nanti (GD-tispe på snart 13 uker) bruker 45cm på ytterste hakket :whistle: Så blir snart 50 cm :whistle:

Skrevet

Fredrik har brukt sitt på 65 cm siden han var 5 måneder. Har vært på innerste hakket siden da, men no tror jeg at det må tas ut litt...

Guest lijenta
Skrevet

Har

En Border Collie som bruker 45 cm i halsband og er ca midt på hullraden, Har også en strihåret vorsteh valp på 5 måneder som bruker 45 cm i halsband og vokser. Begge er tisper

Skrevet

Engelsk springer spaniel.

Orry (hannhund): bruker ca. 55 cm i halsbånd.

Norma (tispe): bruker ca 45 cm.

Edit: dette er målene på halsbånd, men de noe større enn nødvendig. Nøyaktig halsmål kan komme etter hvert, men jeg aner ikke hvor målebåndet er :whistle:

Skrevet

Lira -Aussie, tispe - 35cm

Zima - ridgeback, tispe 48cm

Laska - Al.husky, tispe 43cm

(Lyng, aussie, hannhund var ca 40cm. Både Lir og Lyng er/var "små" aussier.)

Skrevet

Rase : Border Collie

er ei lita tispe og bruker medium størrelse (skal finne målebånd etterpå)

Hun har 42 cm rundt halsen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...