Gå til innhold
Hundesonen.no

Baby angrepet av rottweiler i Bergen


Margrete

Recommended Posts

Er jo bare valpen jo.. jeg tenke lek med en gang.. Valper kan jo bite og trekke i lek, og itillegg hvis de har skarpe valpetenner så kan det fort bli sår.. Spesiellt på sart babyhud. En fot som stikker ut under et teppe kan sikkert se innbydende ut for lek. Så tror eiern har vært for uoppmerksom /sløv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uff da..ikke en bra dag for hunder i Bergen i dag nei. :)

Men nok en gang skulle jeg ønske at de hadde gitt ut litt mer info i artikkelen. Hvordan har dette skjedd? Hadde vært greit å vite. Har hunden stått alene bundet utenfor senteret? Eller var eieren tilstede med hunden i bånd?

Lite å gjøre med det når ulykken først har vært ute, men slik info hadde nok vært til hjelp for alle de som ønsker å fremme at rottweileren ikke er en aggresiv hunderase av fødsel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Desverre så blir den sikkert avlivd :wub:

Men det jeg absolutt IKKE skjønner er hvordan hunden/valpen har fått tak i babyen?? :)

Har foreldrene gått bort til valpen med ungen??

Har eieren av hunden latt valpen hoppe og sprette rundt??

Nei uansett er nok dette lite sannsynlig er hundens feil, jeg vil tro det er foreldrene til barnet og eieren til hunden som får ta dette på sin kappe. Men trist at det er hunden som må bøte med livet høyst sannsynlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har dagbladet lagt ut artikkelen og. Helt lik vg sin, bare med et bilde av en fullvoksen, stor, siklende, blodtørstig rottweiler smørt ut over halve siden for å illustrere hvordan monsteret helt sikkert så ut :)

http://www.dagbladet.no/2010/05/26/nyheter/innenriks/hundeangrep/11869119/

Du hjelper jo ikke på hundehatet ved å skrive slikt om et bilde av en søt og tilsynelatende fredlig (men voksen) hund, da..

Troligvis har valpen i artikkelen sett en sprellende hundeleke oppi en vogn - bare "smakt litt" på den, og vips har barnet fått noen skraper.. Tviler dog på at den har valpetenner igjen (muligens hjørnetenner) - men hvis den HAR valpetenner bør det være en enkel sak å forklare hvor raskt slike skraper opp hud, da..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres jo egentlig ut som en ganske "uskyldig" sak, med tanke på hundens alder. Det er vel sjeldent 5 mnd gamle hunder går til angrep på noe som helst? Aldri hørt om det selv før i hvert fall... Nå er det lite bakgrunnsinfo på akkurat hva som skjedde etc man har da, men hadde vært intr å vite hva som skjedde.

Det virker som om media har en "agenda" tidvis rettet mot hunder. Å få de til å virke som en tikkende bombe alle som en omtrent. Nesten alle løper jo til media nå med hver sin "jeg har blitt bitt" historie, og de trykker det villig opp. Det er sjeldent man hører om andre dyr som skader mennesker, enda det er vel fler som har blitt drept eller alvorlig kvestet av eksempel okser eller hester i dette landet. Vi har vel bare hatt to hundedrap i Norge? Nå er jo hunder mye mer en del av samfunnet enn okser og hester, med tanke på hvor vi har de med oss etc, men det er nesten litt merkelig at media ikke er like ivrig å slå opp de sakene. Dyr skader menneske må vel være interessant, annet enn hund biter mann og okse spidder tyrefekter i Spania? Eller kanskje folk som omgås slike dyr veit at dyr er dyr, og uhell skjer. Og ikke løper av gårde til nærmeste journalist og blåser opp små saker til store kriser?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppdatert

Et vitne som så hendelsen reagerer kraftig på flere av kommentarene i kommentarfeltet under denne saken.

– Jeg sto utenfor inngangen. Like før moren kom ut, kom en annen hundeeier gående. Han tok klokelig en omvei da hunden som senere bet babyen ble svært aggresiv, sier mannen, som beskriver hunden som stor.

Han forteller at moren kom gående ut av senteren med datteren sin på armen like etter.

– Helt uten forvarsel kastet den seg frem mot henne og hoppet opp på to bein. Den gikk rett og slett til angrep. Babyen hadde på seg strømpebukse og dongeribukse og hunden fikk et tak under knehasen på jenten. Det gikk for og på en eller annen måte, fikk moren kastet vekk hunden, sier han.

Mannen som passet hunden hadde et langt slakt bånd, så hunden hadde ifølge vitnet nok av plass å bevege seg på.

Inne på senteret bisto ham moren og babyen før politiet kom.

– Babyen hylgråt og da moren tok av buksene så vi at hunden hadde bitt henne til blods. Hunden hadde bitt igjennom to lag med stoff, jeg tør ikke å tenke på hva som hadde skjedd om den hadde fått et bedre tak, sier han.

Han lar seg provosere av noen av BA.nos lesere som mener moren og babyen hadde skylden for det som skjedde.

– Jeg var der, det var stygt. Det var også vekterne og politiet enige om.

Jeg har vanskelig for å skjønne dette er en valp på 5mnd jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei dette finner jeg veldig rart. :)

Her snakker vi tydligvis om en 5 mnd gammel valp som må ha hatt et VELDIG hardt liv så langt. For en hund skal jo ikke være så aggresiv som det forklares her i en så ung alder. Enten det eller så er det her et øyenvitne som overdramatiserer. Uansett en stygg og trist sak.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har da truffet "gale" valper som nærmest har satt seg fast i ansiktet mitt, et møte med en 5 mnd gammel av mellomstor rase en gang for noen år siden resulterte i kraftige blåmerker( etter tennende) både på armer og bein hos meg .valpen ikke aggresiv da, bare veldig leken/understimulert og uten styring. Så kan godt se for meg en større rottisvalp kan bite godt fra seg den også hvis den får det over seg. Og det trenger jo ikke være noe som helst aggresivt fra hundens side i det hele tatt.. Den valpen som hang i armene mine roet seg fint ned etterhvert med mer fokusert eier som arbeidet mer med hunden. Tanken min er iallefall at valper kan være riktig så "gale" til tider og kan sikkert klare og lage stygge bite/kloremerker på et lite barn... selv om det ikke er noe aggresjon med i bilde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Baby bet baby? Hmm... Vel, hvis det er sånn at en så ung hund virkelig angrep, så har jo helt tydelig den hunden noen problemer som burde vært jobbet relativt mye med. Spørsmålet er vel egentlig hva som har skjedd? Var den bundet fast? I så fall kan jeg ikke forstå hvor det evt. skulle vært. Er ikke noen steder å binde hund i nærheten av inngangen til Oasen såvidt meg bekjent. De har faktisk egen plass til sånt, som er inngjerdet og veldig grei... Hvis noen har holdt hunden, så burde kanskje de fått en preken, for dette høres jo bare rart ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...