Gå til innhold
Hundesonen.no

Å oppdra to...


simira

Recommended Posts

Skrevet

Flere her har jo erfaring med det. Jeg har fra før en 4 år gammel relativt greit oppdratt hund. Han har i det siste vært litt ille på å hoppe opp når han blir veldig glad (når vi står opp, kommer hjem, eller det kommer gjester), men ellers er han ok på innkalling, gå i bånd, vente på dører, mat osv.

Nå har vi bodd i 4 dager sammen med en jevngammel labrador som mangler en del av den oppdragelsen vi selv finner naturlig. Hun er omtrent like sensitiv som en bulldoser når hun beveger seg, og trenger seg fram for å få kos, mat og oppmerksomhet. Hun slapper greit av i kurven når hun får beskjed om det, men man skal ikke røre så veldig mye på seg før man har en halv labrador i fanget.

Vi merker jo at dette har innvirkning på lille-dyret. I glede over at vi står opp om morgenen er det kamp om å komme seg fortest til oss de få centimeterene gjennom døra, og vi kan ikke si "Odin" uten at Elsa er oppå oss også. Heldigvis er det ikke like ille motsatt vei, vi kan gi henne oppmerksomhet uten at han bryr seg, men det er da også hun som er sjefen (vi bor i hennes hus).

Så... noen tips for ikke å ende opp med to uoppdragne hunder nå når vi får valp, heller enn to veloppdragne? Vil jo helst at Odin skal oppdra valpen, ikke omvendt. :rolleyes2:

Det blir såklart mye separat jobbing i starten, og antagelig mating, tur og sosialisering på egenhånd med valpen. Men hva mer enn det må til?

Skrevet

Her er helt klart den yngste mest uoppdragen. Men altså, her må de sette seg når jeg kommer fra jobb, så får de en godbit og SÅ hilser jeg. De kommer jo logrende og glade mot meg når jeg kommer, men det er egentlig bare koselig. Det er forresten bare han uoppdragne på tretten kilo som hopper, hun fluffy :rolleyes2: på tjue løper veldig fort inn på stua og setter seg. Matvraket. Her i huset trener jeg litt parallelt "gå pent", "sitt" og innkalling. Annen trening gjøres individuellt. Funker da greit, det. Den yngste har heller ikke blitt drittbikkje mot andre hunder når de går i bånd, selv om den eldste er det. Han syns nok at hun er litt teit.

Guest Dratini
Skrevet

Det blir såklart mye separat jobbing i starten, og antagelig mating, tur og sosialisering på egenhånd med valpen. Men hva mer enn det må til?

Separat trening, separat trening og atter separat trening. Dette slik at den eldste hunden får sin tid med deg/dere og det samme med valpen.

Her i huset praktiserer vi ikke at den ene hunden skal oppdra den andre. Her er det vi på 2 ben som bestemmer, mens våre 3 hunder (som vi har hjemme), får hver sin kvalitetstid sammen med oss samt hver sin treningstid med oss (da en og en 2-bent og flere av oss sammen). Utenom dette så har vi alle 3 hundene sammen med oss også, de fungerer veldig godt sammen, men med 2 tisper og en hannhund så er det selvsakt tider da ikke alle kan være fri sammen med oss uten at det blir for mye "tumulter".

Vi har også en hund som er satt ut på fôravtale. Når denne hunden er her hos oss, så får selvsakt hun sin separate kvalitetstid sammen med oss og sammen med resten av flokken :P

(for å presisere at det ikke er valper vi har, så er alderen på våre hunder fordelt slik: Hannhund 8 år, tispe 7 år, tispe 4 år og fôrtispe 2 år). Men vi praktiserer kvalitetstid (og egen treningstid) med alle hundene fra de er små.

Skrevet

Våre hunder er 5 og 3. Han på 3 er kjempeflink til å ta kontakt og få godbit når hun på 5 har vært flink og hoppet over en bom eller slikt i skauen :P:P Det har sine bivirkninger å ha flerre hunder samtidig, men det er helt klart flest fordeler.

Skrevet

Det blir ny hund på meg i nærmeste fremtid. Da jeg sannsynligvis må ta meg av alt alene, så blir jeg å la Tinka hjelpe meg med oppdragelsen. Litt defor så velger jeg å vente litt til, for Tinka er fortsatt veldig leken og tullete, selvom hun har begynt å få utrolig fine grenser etter å ha lekt med mine foreldres hund.

Nå leker hun kanskje i 5min med ham før hun hopper opp på et utilgjengelig sted (de leker ute). Og ellers så syntes jeg hun er en hund med utrolig godt språk og jeg stoler på henne til å hjelpe meg.

Men trening vil gjøres separat, om jeg da enten setter den ene inn på et rom i mellomtiden eller hva jeg gjør vet jeg ikke. Men det er jo veldig viktig at mye gjøres separat. Jeg vil si at de to tingene man kan gjøre sammen, er kun morgentur og kveldstur, samt foring.

Skrevet

jeg har en typisk hund nr 2 hund...mere opptatt av min første hund enn meg. Kommer ikke storm på innkalling så kommer ikke hun heller.. :P

Storm, som jeg hadde først har naturligvis en mye tettere relasjon til meg en bris har fordi det var bare oss to i hans oppvekst...

men jeg syns treningsrelasjonen til bris er sterkere enn storm sin...men det kan jo være fordi hun er fantastisk mye lettere å trene :P

ellers kommer det jo en del gratis med hund nr 2 som hermer etter hund nr 1,...på godt og vondt :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...