Gå til innhold
Hundesonen.no

AA og AD


Huldra

Recommended Posts

Skrevet

Når man røntger en hund foran nå for tiden, er det vel AA (albueleddsartrose) man røntger for da, og ikke AD (albueledds dysplasi)? Og vil man få beskjed dersom AD ikke ser helt bra ut, eller er det en helt annen form for avlesning? Og hvorfor ble det tidligere kalt for AD, røntget man hunder for AD før, og AA nå?

Skrevet

Åh... så det er feil når jeg skriver på hjemmesiden fks. at han er fri for både HD og AD med A? For på dogweb står det jo A under AD? Det står ikke AA.

Skrevet

Søren, du har rett! :icon_redface: Da blir spørsmålet motsatt.. (og så må jeg vel forandre på min egen hjemmeside *host*)

Skrevet

begge deler er riktig, forsåvidt. AD= albuleddsdysplasi, som kan føre til albuleddsartrose (AA). Dysplasien er ikke synlig på røntgen, men det er artrosen(forkalkning).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...