Gå til innhold
Hundesonen.no

Gi smertestillende samme dag som operasjon


Midas

Recommended Posts

Ja, jeg vet jeg kan ringe veterinæren, men tenkte jeg skulle høre her først da vet. som opererte henne har stengt nå.

Dina ble kastrert i dag, og fikk narkose og smertestillende som skulle holde ut dagen. Nå har hun vondt og er urolig. Hun klarer ikke å finne et sted å ligge og grynter og er generelt skikkelig uggen form. Kan jeg gi henne litt smertestillende i kveld eller er det farlig? Som sagt så mente vetten at jeg ikke skulle det, men samtidig vil jeg ikke at hun skal ha vondt... What to do?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

God bedring til lille! :whistle:

Grunnen til at jeg spurte om du var sikker, er at Gubben er verdens verste pasient etter narkose, fyllesjuk og ******, og veeldig sutrete og typisk mannfolk. Men vondt har han ikke hatt før dagen etter, og selvsagt fått mer smertestillende da. Valpis skal sederes i morgen, skal bli spennende å se hvilken type pasient hun er etterpå. Heldigvis ikke smerter, da det bare er HD/AD røntgen hun skal igjennom

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er ikke gøy i det hele tatt.. Jeg har så dårlig samvittighet for å la henne gå igjennom dette... Vi har henne under oppsyn hele tiden, men jeg synes ikke hun har vist bedring i det hele tatt i kveld. Hun har nesten blitt værre jo mer hun har våknet. Håper morgendagen blir bedre. Hun virker litt fyllesyk i tillegg til vondtene i magen ja. Det virker som hun er svimmel, og blir kvalm når hun legger seg. Stakkar lille jenta mi... :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

God bedring! Uff det er så kjipt å se hundene syke og svake.. Husker min forrige hund ble såå dårlig etter en operasjon, og hun var helt påvirka, ulte og peip hele dagen og natten etter inngrepet. Hun var i helt elendig form. Bæsja seg ut og greier. Huff og huff nei det var grusomt å se. :whistle: Jeg gav smertestillende så mye jeg kunne (fikk lov til) for jeg ville at hunden skulle ha det mest mulig komfortabelt.

Men du burde se forbedring ganske snart, de pleier å komme seg ganske bra når den værste rusen er overstått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag virker hun litt piggere. Har spist litt, og det er et godt tegn... Synes det er litt lite at hun skal ha smertestillende bare en gang daglig? Det er metacam hun får, er det vanlig å gi bare en gang?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen medisiner fungerer sånn at de avgir litt og litt medikament hele tiden, og gir en jevn smertelindring. Aner ikke hvordan det er med Metacam, men det pleier jo å stå sånt på pakningsvedlegget. Er det nevnt "retard" et sted, er det garantert en sånn type. Hvis du kan dele tabletten, er sjansen minimal for at det er en sånn type. Det varierer også fra medikament til medikament hvor lenge virkningen varer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Metacam er mikstur, ikke tabeletter, og har såvidt jeg vet ingen depoteffekt.

Jeg har brukt det til mine hunder i forbindelse med klokapselbrudd, betente bittskader, og slik som nå når Linus har fått et bittelite stikksår som kapslet seg inn og ble en betent byll.

I alle disse tilfellene har jeg gitt metacam 1 gang daglig som avtalt.

I forhold til en stor operasjon er jo dette bare bagateller da...

Ville nok tatt kontakt med veterinæren og forhørt meg om hvor mye man eventuelt kan gi ekstra om hunden er veldig smertepåvirket og anbefalt dose ikke gir noen lindring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også gitt metacam til min, fordi han fikk en rar klump. Han fikk metacamen mer som betennelsesdempende, da han ikke viste noe tegn på smerte i det hele tatt. Er virkelig metacam sterkt nok til å ta knekken på operasjonssmerter? :)

God bedring da, håper hun blir frisk og rask fort :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også gitt metacam til min, fordi han fikk en rar klump. Han fikk metacamen mer som betennelsesdempende, da han ikke viste noe tegn på smerte i det hele tatt. Er virkelig metacam sterkt nok til å ta knekken på operasjonssmerter? :)

God bedring da, håper hun blir frisk og rask fort :whistle:

Jeg har fått forskrevet Metacam til Blaze nå i forbindelse med sterilisering og jursvuls fjerning. Så jeg tror det er ganske normal OP-smertelindring.

Fra veterinær katalogen:

Indikasjoner:

Mikstur: Hund: Til lindring av inflammasjon og smerter i forbindelse med akutte og kroniske lidelser i bevegelsesapparatet.

Injeksjonsvæske: Hund: Reduksjon av postoperative smerter og inflammasjon etter ortopediske inngrep og bløtdelskirurgi hos hund. Tyggetabletter: Hund: Lindring av inflammasjon og smerter i forbindelse med akutte og kroniske lidelser i bevegelsesapparatet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det virker som hun ikke er veldig smertepåvirket nå, og hun var ganske kvikk i går også. Jeg gir henne medisinen på morgenen før vi står opp, og da holder det virker det som. Hun er mye bedre nå, og koser seg når hun får komme ut og tusle rundt i eget tempo. Nå har hun begynt å bli litt fokusert på såret da, så vi må passe på så hun ikke kommer til å får slikket på det. Tror dette går fremover ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...