Gå til innhold
Hundesonen.no

Gårdsbikkjene må jobbe litt


Guest Jonna

Recommended Posts

Skrevet

Ettersom dyrene er gårdsbikkjer så må de jo jobbe litt for livetsopphold. Desverre har vi ikke noe å gjete på som hadde vært mest naturlig for de, så vi gjør andre ting:

Tømmeret må ut av veien:

SG1L9002.jpg

Blaze sjekker at Talli har gjort en god nok jobb:

SG1L9008.jpg

Ugress må bort:

SG1L9009.jpg

Søppel som kan havne i maskinen og i dyreför må bort (her potesokk som vi mistet i vinter):

SG1L9017.jpg

Traktoren må ha nye dekk:

SG1L9022.jpg

Også var det jordene da. Blaze lurer på hva som skal plantes i år på hvilken jorde. Hva skal pløyes og hva skal plantes? Ikke minst, hvem skal gjøre jobben?

SG1L9034.jpg

Blaze deligerer selvsagt jobben til sin datter og Blaze fortsetter å ha styre/sjefs vervet sitt. TalliTerrorist syns jo duppeditter er kjempe kult og tar med glede jobben med plogen. *smarte dyret, eller? :icon_confused:

SG1L9028.jpg

SG1L9031.jpg

Skrevet

Herlig bildeserie :icon_redface:

Er det mulig å få låne litt arbeidskraft? :D

Blaze sier du kan få låne Talli, hun er billig arbeidskraft.

Men hun selv tar bare på seg sjefsstillinger. :icon_confused:

Skrevet

Blaze sier du kan få låne Talli, hun er billig arbeidskraft.

Men hun selv tar bare på seg sjefsstillinger. :icon_confused:

Låne bort sin egen datter a gitt *riste på hodet* :icon_redface:

Skrevet

Haha, kjempe kule bilder :icon_confused:

Jeg tror sannheten er at Blaze ikke har noen skilz, så for å ikke dumme seg ut så leker hun sjef! Talli is the mastermind behind this!

Skrevet

Takk for kommentarene :icon_confused:

Låne bort sin egen datter a gitt *riste på hodet* :icon_redface:

Billig også!

Ikke noe Polskarbeidskraft, men her får du Australsk fange/pirat/koloni kraft som er eksportert til Norge. Helt fantastisk og billig!

Jeg tror sannheten er at Blaze ikke har noen skilz, så for å ikke dumme seg ut så leker hun sjef! Talli is the mastermind behind this!

Skilz jo! De er rene Pinky and the Brain de to! :D

Du ser likheten?

pinkyAndTheBrain-1.gif

24576_10150163759225072_834435071_11942068_3450940_n.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=Li5nMsXg1Lk

Skrevet

Å så glad jeg er for at jeg har bestilt en sånn en! Regner med at de kan jobbe i hage også? Luking, gressklipping, ompotting av planter og ikke minst skal vi fjerne en del gress og lage ordentlig blomstereng!

For en fantastisk bildeserie - og så er det sjeldent å se Talli så alvorlig, vet jo at Blaze er en alvorlig dame som tar liv&oppgaver seriøst men Talli pleier jo å se mer .. ehm *lete etter diplomatisk uttrykk* vel.. vill&gærn&klovnete liksom! :icon_confused:

Og sist men ikke minst - så vakre de er :icon_redface:

Skrevet

Talli har tatt det riktig ille opp at hun liksom var så "seriøs". Så hun mente dette bilde ville komme til sin rette:

SG1L9055.jpg

Også ville hun gjerne "oute" sin mor og si at hun har ikke fått de genene fra himmelen liksom! Selv om Blaze liker gi ett annet inntrykk :hmm:

SG1L9088.jpg

Skrevet

Talli har tatt det riktig ille opp at hun liksom var så "seriøs". Så hun mente dette bilde ville komme til sin rette:

Puuuh, betryggende! Lille Talliban i kjent&kjær stil! (Ref feks Talli og den der dubbeditten som bare ikke ville ligge nede eller den fantastiske opplevelsen å se treningsvideo uten lyd og lure fælt på hva kommandoen det ble trent på var - for hun spratt jo opp i et høyt svev før hun landet på alle 4, og så var det kommandoen stå :hmm: )

Også ville hun gjerne "oute" sin mor og si at hun har ikke fått de genene fra himmelen liksom! Selv om Blaze liker gi ett annet inntrykk :hmm:

:hmm:

Men sant som Toril sier, det er et par muskelbunter de 2 små ekornene der..

Skrevet

Fine gårdshundene det! Hvordan er Talli på gjerdeoppsetting? Kan hun leies inn?

Skal høre med Blaze når Talli ikke er opptatt med andre ting. Men hun har jo begynnt på grunnøvelsene da, som er rive ned ting.

(Ønskereprise til TonjeM)

Skrevet

Skal høre med Blaze når Talli ikke er opptatt med andre ting. Men hun har jo begynnt på grunnøvelsene da, som er rive ned ting.

(Ønskereprise til TonjeM)

:)

Klarer ikke helt å glemme at dette var det første som møtte meg første gang jeg var innom en viss blogg..

Skrevet

Skal høre med Blaze når Talli ikke er opptatt med andre ting. Men hun har jo begynnt på grunnøvelsene da, som er rive ned ting.

(Ønskereprise til TonjeM)

:P Takk! Og så moro å se den igjen! Denne PC-en jeg har nå, har jo lyd så nå fikk jeg t.o.m. med meg at hun er jo kjempetøff&farlig også lille Talli!

Er det noe rart at man ønsker seg kelpie, sier nå jeg :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...