Gå til innhold
Hundesonen.no

Utdanning og dyr


Anette

Recommended Posts

Hei

Jeg vet jeg er helt ny her igjen (var medlem en gang for lenge siden:)) men jeg tenkte jeg skulle ta og spørre her angående utdannelse (ca 2 dager igjen og søke på;)).

Jeg ønsker helt innerst inne å jobbe med hunder/dyr på daglig basis. Jeg har alltid drømt om dette fra jeg var liten, og det er en ting jeg tror ville gjort hverdagen min mye bedre enn en jobb innen IT. Problemet er at det er vanskelig å få jobb innen dette om du ikke blir veterinær eller dyrlegeassistent, noe jeg ikke ønsker. Det er heller ikke så mange studier i Norge enda. Jeg har derfor sett på Animal Science with behaviour and welfare i England. Problemet er da i etterkant og få seg en jobb i Norge. Hva slags jobb kan jeg få med det? Jeg vet om jeg hadde blitt i England kunne jeg jobbet på diverse animal shelters med å rehablitere og trene hunder og andre dyr, omplasseringsdyr ol.

Det er det jeg helst kunne ønske å jobbe med hver dag, å rehablitere og arbeide med hunder og andre dyr, er det noen mulighet for det i Norge nå utenom frivillig arbeid?

En annen ting jeg har hatt ekstremt lyst til å jobbe med er å trene førerhunder men det er veldig få stillinger ledig og utrolig mange som søker til det.

Jeg hadde satt pris på alle svar og tilbakemeldinger for sånn ståa er nå så blir det en bachelor innen IT og ha hund på fritiden, men det er ikke helt det jeg ønsker. Annen relativ info: jeg er ferdig på vgs.

På forhånd takk :icon_redface:

ps: usikker om jeg postet i feil subforum.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en venninne som har gått det studiet du sikter deg innpå, eller det samme, bare det var en master. Hun var ferdig for et år siden ca, og har enda ikke fått jobb. Vet ikke hvor enkelt det er å få jobb i England heller, men som du sier er det litt flere potensielle arbeidsplasser der. Her blir det enten forskning, eller noen av de få dyrehagene som er... Andre "dyrejobber" er det ikke sikkert man får rett og slett fordi man blir overkvalifisert med en master, og de har ikke råd til å lønne deg. Den du hadde sett på var vel en bachelor, så det er mulig det blir enklere da... (Kom på nå at jeg tror en annen venninne av meg gikk akkurat det studiet du har linket til. Hun trivdes veldig dårlig og sluttet etter et halvt år. Tror studiet var litt annerledes enn hun hadde tenkt seg, fordi det starter opp med fag som kanskje ikke føles så relevante og som er relativt tunge. Så man føler kanskje ikke helt at man jobber med dyr før utti studiet en gang. Men sånn er det med det meste nå for tiden... Og det kan jo bli tungt når man i tillegg bor i et fremmed land. )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo dessverre(?) slik at utrolig mange ønsker å jobbe med dyr, og det er ikke alltid så lett å få til. Noen ganger er det lettere å jobbe med noe annet, og beholde dyr som en hobby. Du finner flere tråder med lignende tema hvis du søker.

Om du er interessert i atferd så kan man f.eks. studere biologi med fokus på atferd. De har flere fag ved f.eks. NTNU som går på dyreatferd. Jobbmulighetene er neppe fantastiske, men vet ikke noe mer inngående om det. Biologi har jo ofte med dyr å gjøre, men kan ofte bli teoretisk, og ikke praktisk som f.eks. trening/rehabilitering av dyr er. Har inntrykk av at det er mange som ønsker å jobbe med dette samme som deg, men mulighetene er jo begrenset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei :)

du kan jo søke deg inn på Ås de har utdanninger innenfor dyr, det har kommet et nytt studium i år som heter terapi dyr, sender deg en lik her

http://www.umb.no/studietilbud/artikkel/er-du-interessert-i-dyr.

Ellers kan du jo kanskje undersøke på hint som er høyskole i Nord- trøndelag de har et eget hunde studieum , sender deg liken her http://www.hint.no/studietilbud/?S_OBJECTID=ABAAAAAMXPGH.

Håper du finner ut av det , lykke til :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...