Gå til innhold
Hundesonen.no

Miljøtrening av valp/unghund


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

Dette har jeg lurt på en stund nå.

De fleste mener vel at det er bra for valper å møte mennesker i alle former, farger og størrelser, og mange forskjellige lyder og ting. Jeg har da lurt på om man skal venne valpen til elementene i en MH, som spøkelser, skudd, ting som plutselig dukker opp og skrammel?

Vil det gjøre at man ikke ser det de har fra før av, det genetiske, eller vil man uansett ikke kunne se det genetiske når hunden er 1-2 år gammel?

Hvis det er lurt kan man jo få folk man kjenner til å kle seg ut og komme mot valpen, og hvis valpen tør, la dem hilse og at den får masse belønning? Og lære den å forbinde skrammel med f.eks. mat.

Går det an å miljøtrene for mye eller feil?

:icon_cry:

Edit: Er avknapp og kamp/lek noe man også kan utvikle?

Skrevet
Går det an å miljøtrene for mye eller feil?

:icon_cry:

Edit: Er avknapp og kamp/lek noe man også kan utvikle?

Jepp, det går definitivt an å miljøtrene både for mye og feil. Jeg tror en del problemer enkelte hunder har kommer nettopp fordi man har overdrevet miljøtreningen og heller forsterket redsler framfor å ufarliggjøre det som er skummelt.

Jeg ville nok vært svært forsiktig med å trene på slike momenter som kommer i en mentaltest dersom jeg ikke visste hva jeg gjorde 100 %. En annen ting er jo at dersom man har trent på dette vil du kunne få litt annerledes resultat enn om hunden ikke har trent på momentene. Det eneste som kan være lurt er å ha trent på skudd slik at smellet ikke kommer som et sjokk. Skuddtrening er forøvrig heller ikke noe man skal begi seg ut på uten å ha kyndige folk rundt seg, for det er fort gjort å gjøre feil her også å dermed få en skuddberørt hund selv om den i utgangspunktet ikke var redd.

Det viktigste er at valpen får være valp, oppleve ting i sitt eget tempo og rett og slett få lære seg at livet er en lek :lol:.

Dette med av og på-knapp må enkelte hunder lære seg ja, så det kan være lurt å trene ro når man er hjemme. En hund som har lek i seg trenger man egentlig ikke å trene opp leken på, men mangler den det, så kan det være lurt å lære den å leke. Man skal dog huske på at noen hunder rett og slett ikke har dette i seg, og da kan leken bli mer mas enn moro.

Skrevet

Dette er et veldig interessant tema.

Man må sikkert ta valpens personlighet i betraktning når man planlegger miljøtrening, men vil dere si at et tilbakeholden og naturlig skeptisk valp trenger mer eller mindre miljøtrening enn en som er mer frempå?

Skrevet

De fleste mener vel at det er bra for valper å møte mennesker i alle former, farger og størrelser, og mange forskjellige lyder og ting. Jeg har da lurt på om man skal venne valpen til elementene i en MH, som spøkelser, skudd, ting som plutselig dukker opp og skrammel?

Edit: Er avknapp og kamp/lek noe man også kan utvikle?

Det er i alle fall ikke noe poeng i å ta MH dersom du skal øve på momentene. Ser heller ingen hensikt med det.

Definer avknapp. Man kan lære en hund å slappe av inne, men å avreagere er genetisk.

Kamp/lek kan utvikles noe, men det ligger hovedsaklig genetisk.

Skrevet

Dette er et veldig interessant tema.

Man må sikkert ta valpens personlighet i betraktning når man planlegger miljøtrening, men vil dere si at et tilbakeholden og naturlig skeptisk valp trenger mer eller mindre miljøtrening enn en som er mer frempå?

Jeg vil si at dem trenger like mye, men en hund som er usikker i miljø vil aldri bli en miljøsterk hund.

Skrevet

Mange hunder må lære å leke, og lek kan for hunden øke i verdi etterhvert som den blir eldre. Dersom hunden ikke virker så interessert i lek kan det hjelpe å finne ut hvilkeen del av leken som hunden synes er gøyest, om det er jakten, kampen eller å vinne byttet. Da kan man velge "lekeform" og leke ut fra det. Hunder som er mest interessert i jakten vil ikke hoppe i fillen med en gang. Kanskje må man ha et tau i leken og simulere et bytte som beveger seg på bakken. Gjemme den litt for så å ta den frem igjen, eller løpe bort fra hunden mens man drar med seg leken langs bakken. Hunder som er interessert i kamp og å vinne bytte vil kanskje fremstå som mer lekne fordi de går rett på gjenstanden/bytte uten at vi trenger å appelere til jaktinstinktet.

Nå skal jeg ikke si at lek kan utvikles hos alle hunder, for det er slett ikke sikkert. Det vet jeg for lite om. Men jaktinstinktet ligger i ulik grad hos alle hunder, og det kan man ofte spille på dersom hunden ikke virker leken.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Så det dere sier er at man kan øve på lek, skudd og å slappe av (avknapp)? :lol:

Kan noen forklare litt forskjellen på MH, FA og K-test :lol:

Reglene og hva som inngår i de forskjellige finner du på NKK sine sider.

Ellers kan du lese litt her på Birgits Brukshundside.

Skrevet

Jeg vil også si at det har ikke nødvendigvis så mye å si HVA du miljøtrener valpen på. Det viktigste er at valpen lærer å slappe av i/takle nye og uvante steder og opplevelser. Om jeg skal si det selv, så synes jeg vi var riktig flinke med miljøtreningen (helt til han fikk en stygg opplevelse med en annen hund som ettåring :lol: ), og den dag i dag er det svært lite som skremmer Odin. Jeg pleier å si at det eneste han er redd for er andre hunder. :lol:

Han vokste opp på Bislett, med trafikk, trikk, byggearbeider, studenter, utlendinger, innlendinger, ilder, kebab, sprintere og alt hva man ellers finner midt i byen. Selv om han treffer på ting eller kommer steder han aldri har sett eller vært før, så er det lite han virkelig reagerer negativt på. Ganske nysgjerrig dog, og vil gjerne sjekke ut ting, spesielt som bråker mye. :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...