Gå til innhold
Hundesonen.no

Bittfeil


Fia

Recommended Posts

Jeg henter hunden min om seks dager :):) Hun har trolig en bittfeil. Det vil si et underbitt. Hun har jo ikke vondt og det synes ikke noe særlig, men det vil ikke være noe vits i å dra på utstilling med henne hvis dette ikke vokser seg til. Er det noen som vet hvor stor sjanse det er for at det kan bli bedre? Ikke det at jeg hadde tenkt å drive aktivt med utstilling, men det hadde jo vært artig å prøve en gang? Vi skal sjekke henne hos dyrlegen etter et år, og hvis det ikke har blitt bedre da, får vi en viss "erstatning" hos oppdretteren. Må bare si at jeg overhode ikke er i tvil om å fortsatt skulle ha henne pga. denne bittfeilen, men jeg har bare lyst å høre om det er mulig at det kan bli sånn som det egentlig skal :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet lite om prosenter og muligheter for at det skal rette seg ut, men søsteren til hunden min hadde underbitt som valp og det rettet seg ut etter hun felte valpetennene.

Vær obs på at noen hunder får nakkeproblemer i voksen alder pga underbitt.

Du kan jo selv prøve å gå med underkjeven skøvet frem over lengre tid, det kjennes nok neppe særlig godt ut :)

Lykke til med den lille!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter det jeg har hørt, og etter egen erfaring, vokser underkjeven langsommere enn overkjeven på valper. Det vil si at et lite overbitt hos en valp kan rette seg, mens det er mindre sannsynlig at et underbitt retter seg (det har jeg faktisk aldri hørt om).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi får håpe på det beste! :) Interessant å høre om egne erfaringer med bittfeil. Jeg har som sakt aldri hatt hund før, så tar i mot all hjelp jeg kan få! Har hunden det bra, har jeg det bra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...