Gå til innhold
Hundesonen.no

Schæfer som bjeffer på folk og noen hunder.


transam

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Har en schæfer tispe som er snart 2år, hunden er snill og rolig sammen med familie og de nermeste av vennene våre.

Men når vi møter nye folk eller det kommer fremmede på besøk bjeffer og knurrer hun, hun biter ikke men bjeffer veldig, hun går mot dem og bjeffer, hvis de skal helse på henne og går mot henne bjeffer hun mens hun rygger/trekker seg unna.

Straffer henne aldri med å røre henne bare så det er sagt.

Når det kommer til andre hunder er det enkelte hun bjeffer på og andre vil hun bare leke med.

Noen som har noen råd og tips om hvordan jeg kan få dette bort.

Skrevet

Hei!

Det virker som om 2-åringen din er både territorial (hun forsøker å skremme bort "inntrengere") og litt engstelig (siden hun går bakover og bjeffer om de går mot henne).

Innendørs fikset jeg det samme problemet forholdsvis enkelt. Alle som kom på besøk, fikk i en periode forhåndsinstrukser, for å unngå en del typiske "gjeste-feil" som kan forsterke territorial og nervøs adferd. Gjestene fikk ikke snakke til henne eller se på henne, og godbiter/rolig hilsing og rolig kos evt. noe lek, på mitt signal.

Når det ringte på nede, sa jeg med rolig, men glad stemme noe á la: "Åh, får vi besøøøøk!?". Hun bjeffet og ruste mot døra. Jeg stoppet henne, sa "roooolig" og åpnet døra til entreen mens hun måtte vente (sitt/bli) på stua med åpen dør. (Jeg unngikk å lukke døren foran henne, fordi det stresset henne).

Jeg sa blidt "Hei, kom inn!" på porttelefonen, buzzet opp porten nede (men åpnet ikke døra til leiligheten).

Når besøket kom utenfor leiligheten, ringte de på den dørklokka som er der, jeg slapp dem inn og hilste på dem. Hunden bjeffet, og ville selvsagt løpe ut i gangen, men jeg plasserte henne rolig tilbake, så mange ganger det krevde før hun satt i ro av seg selv.

Til å begynne med, fikk hun ikke hilse i gangen, men måtte vente til gjesten(e) hadde kommet helt inn på stua og satt seg ned. (Og jeg sa "hils").

Dersom hun er usikker på gjestene, er det vel ekstra viktig at de later som hun ikke eksisterer, men at gjerne viser at de har noen VELDIG velduftende stykker av hennes favoritt-mat i lomma/hendene.

Vil hun hilse, gi henne lov til det, uten at de/de besøkende skal gi henne alt for voldsom oppmerksomhet. La henne snuse, plukke noen godbiter, og så trekke seg tilbake igjen.

Underhold gjestene dine, og be dem om å ikke ofre hunden noe særlig oppmerksomhet.

Må skrive resten senere. Hunden må på do! :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...