Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer å skaffe en hund til


Khan

Recommended Posts

Skrevet

Den jeg har nå er snart 16mnd, og helt gal etter tisper og skal jokke på dem, og tøff i tryne mot andre hanner. Hvis det blir en hund til skal den være voksen, men jeg er usikker på hvilket kjønn og om det er lurt med en hund til nå.. Noen synspunkter?

Det er ikke alle hanner han er bøs mot, han har en lekekamerat på 6/7år, de går fint sammen, men det kan bli litt knuffing inni mellom. Han er heller ikke gal etter alle tisper, men de fleste. De som ignorerer han slutter han å plage etterhvert når han ikke oppnår noe, men de som sier ifra blir bare enda kulere.

Skrevet

Det eneste som er helt sikkert er at du bør vente til hunden du har nå er voksen, slik at du vet hvordan han faktisk vil være..

Skrevet

Ja jeg ville helt klart ventet til hunden har blitt mer voksen og blitt ferdig med denne perioden. Det kan være ganske plagsomt for ny hund, voksen eller ung, å komme inn i et hjem med en overhormonell ung jypling. Bruk heller god tid på hunden du har foreløpig, i denne perioden.

Skrevet

Okei, takk for svar:)

Er vel smartest å vente som dere sier, både for min egen del og for min hund og evt ny hund. Noen ganger trenger man å høre det man egentlig ikke vil;)

Trodde egentlig det var mest sånn at man hvertfall bør vente til hund nr en er voksen før man skaffer seg ny valp. Viste det ikke var sånn ang det å skaffe seg voksen hund som hund nr to. Så hvis det uansett er smartest å vente til hund nr en er voksen før man skaffer seg voksen hund eller valp, går jeg like godt for valp når han jeg har nå er voksen:)

Skrevet

Ja det er nok det lureste. Får du en voksen hund, vil det blir en stor overgang for denne hunden som kommer i et nytt hjem, med ny eier og omgivelser. Da trenger den tid og ro på å bli husvandt og trygg, og har man en hyper unghund hengende etter den og "plager" seg hele tiden, blir det et unødvendig stressmoment. (de kan jo også kommer godt overens med en gang, og alt går bra, men dette er ikke sikkert, siden du ser hvordan hunden din er nå)

Jeg fikk min omplasseringshund når min andre hund var 9 mnd ca. Det var på grensen egentlig, men det gikk bra. Han var jo bare valpen fortsatt, og ikke i sin teste-alder.

Da jeg hadde min forrige hund, ventet jeg til den var 5 år før jeg fikk meg ny valp. Dette for å sikre meg at hunden var ferdig med sine perioder, var roligere og kunne gå frem som et godt eksempel for valpen.

Så jeg tror det blir lettere for din del og vente litt, så kan du få ny voksen, eller en valp.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...