Gå til innhold
Hundesonen.no

Flått/Skaubjønn.. tåler den denne kulda ?


KjerstiG

Recommended Posts

Skrevet

Vi ser jo stadig at flåten/Skaubjønn blir mer og mer vanlig innover i landet også.

Noe ingen setter pris på. (hadde det vært opp til meg hadde faenskapen vært utrydda)

og man får jo fler av de når det er fuktig .. Men hva dør disse av. ?

Vil de klare å overvintre denne ekstremkulden vi har hatt nå ?

Eller vil det bli en flåttfattig seson i år. ? (er lov å håpe)

Skrevet

Det blir nok færre flått ja - men de overlever det meste. Selv om det er svinkaldt så klarer de seg godt dersom de har funnet skjul som ikke fryser til. Og vi skal huske på at det er rådyra som er vertskapet for svineriet... så lenge det finnes slike dyr så finnes også flåtten.

Skrevet

Det blir nok færre flått ja - men de overlever det meste. Selv om det er svinkaldt så klarer de seg godt dersom de har funnet skjul som ikke fryser til. Og vi skal huske på at det er rådyra som er vertskapet for svineriet... så lenge det finnes slike dyr så finnes også flåtten.

Nå er jeg veldig glad i rådyr da, så jeg vil ikke "ofre" alle de for at vi skal slippe flått.

Bare hørt at om du plukker de av bikkja er å brenne de eneste måten å drepe de på.

men at de ikke tåler kulde er greit, bare tenkte at med minus 30 som vi har hatt oppi her i lengre tid, burde de jo dø... eller vil de overleve det også..

Skrevet

Jesus... Det er det eneste som er ordentlig dritt med sommern! Var helt sykt mye her jeg bor i fjor! Gikk ikke an å gå utafor døra uten å måtte få hysterisk anfall og børste og børste og børste gjennom hund og klær og så nidusje! :rolleyes2:

Skrevet

Jeg pleier å kaste dem i do og dra ned jeg... Er ikke det bra nok? :rolleyes2:

Joda det er det. Men jeg liiiiker lyden de lager når de eksploderer... :lol:

Skrevet

Hehe - stemmer det at de er seigliva. Jeg er litt sado når jeg plukker flått; de havner på et fat og fram med lighteren.

Åååå YES !!

Holde de med pinsett og tenne på med lighter. eller pyre de i askebegeret.

Ikke sado i det hele tatt..

Jeg pleier å kaste dem i do og dra ned jeg... Er ikke det bra nok? :rolleyes2:

Nope. har hørt at de "kapsler" seg inn i van og kan overleve i lange perioder under vann.

Vet ikke om dette stemmer, men brenne de opp er en garantert suksess for å hvertfall bli kvitt den ene jævelen du har fått tak i.

Joda det er det. Men jeg liiiiker lyden de lager når de eksploderer... :lol:

Det er en kul lyd.... Piiiiiiiiiiiiip phoffff.... :lol::):lol: :lol: :lol:

Skrevet

Nope. har hørt at de "kapsler" seg inn i van og kan overleve i lange perioder under vann.

Vet ikke om dette stemmer, men brenne de opp er en garantert suksess for å hvertfall bli kvitt den ene jævelen du har fått tak i.

Men si meg - hvordan skal flåtten klare å komme seg opp av kloakken og sette seg på neste offer? :rolleyes2: Den kommer ihvertfall ikke ut av septiktanken min, så jeg spyler ned og er glad.

Forøvrig tåler ikke flått kulde spesielt bra. Men snø isolerer, det flåtten liker minst er kalde vintre uten snø - og lite snø kan vi vel ikke skryte av i år. :lol:

  • 2 months later...
Skrevet

Jepp.. Her kryr det av dem. Vi var ikke halvveis i snøsmeltinga engang før de spratt frem overalt. :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...