Gå til innhold
Hundesonen.no

CRUFTS 11-14/3 2010


SusanneL

Recommended Posts

Jeg har lett, men finner ingen tråd om denne "happeningen" her inne. Så klart på tide med en, altså!

Jeg skal dit - og gleder meg!

Faktisk også stille tre av mine bearded collies - veteranen: Moby (Int Nord UCh NordV-02-06 NV-03-06 KbhV-04 SV-07 Breaksea Norwegian Wood) som er meldt på i både Veteran og Open.

Min eneste tispe: Milla (Int Nord UCh Breaksea Bounty) som også er meldt på i Open.

Også Mac (Nord UCh Kindle Passion Just Marvellous), den blå hannen jeg kjøpte fra Tyskland for et par år siden, og som for tiden er hos oppdr. sin der nede. Han møter vi igjen for første gang på et halvår - og vi tar han med hjem etter utst. Forresten - også han kunne kun få stille i Open.

Men info om utst, da. Jeg fikk brev idag med utst.infoen man angivelig trenger.

Jeg meldte på elektronisk samt forhåndsbestilte og betalte for parkering og en katalog. Begge deler fulgte det med vouchere ("kvitteringer") for - så det skal være okey.

Nummerlapper (som vi kjenner dem) var ikke med - men info om at man finner dem på benkene rundt ringen. På denne utstillingen har man ikke med egne bur - hundene skal oppstalles på ferdig oppsatte benker (åpene i fronten så publikum får sett dem).

Her skal de stå HELE dagen - kun når de er i ringen eller luftes får de fjernes derfra (og da max 30 min).

Man får heller ikke (som utstiller) forlate utst.hallen før kl. 16.00 - så det skal være gode muligheter å få se de fleste hundene på benkene i alle fall.

Jeg fikk også med tre adgangsbilletter (en for hver påmeldt hund), og et lite infoskriv om hvilke ringer som starter 8.30 (resten starter kl 9.00). Beardistispene var forøvrig en av de som starter tidlig...

Ellers... Vi (dvs min mor og jeg) reiser med bil, og planlegger overnattinger på hotell hele veien. Planen er at vi blir på reisefot i en drøy uke. Dog med noen litt kortere dagsetapper i bilen, så man får sett litt og opplevd noe annet enn bare Crufts og Autobahn, da..

Reisetips (jeg har vært på Crufts mange ganger tidligere) - ha med handleliste, trillekoffert (det man shopper blir raskt tungt!) og myyyye penger som man kan bruke med god samvittighet.

Det er flere hundre stands der - i flere gigantiske haller. Selv en hel egen shoppingdag er ikke nok for å dekke alle...

Men har man flaks (og er litt oppmerksom) finner man mye stilig der man ikke engang ante eksisterte!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når dere først nevner shopping der, så har jeg et spørsmål;

Er det billig å handle dere, eller bare veldig, veldig masse fint/man trenger? Kanksje en blanding?

Siden de fleste shopper så mye

Hundeutstyr er endel billigere der, ja. Men hvis man ikke kjøper abnorme mengder er det ikke såååå mye å spare. Men det er alt der der morsomme man ikke får tak i her hjemme som jo er så kult. Andre klistremerker, postkort, bilder enn de vi er vant til. Bokstøtter, bøker, paraplyer, pledd, håndklær og alt mulig annet med din egen rase på.

Alt det der "stæsj"et til pelsene står der rett foran deg og er klare for testing på dyret.

Men jeg forventer meg billigere utstyr på VV-utstillingen i Danmark i sommer, da. Og, ærlig talt, behøver jeg ikke 12 nye børster og kammer - selv om de er 200,- billigere enn her..

Men fine beardisfigurer, en og annen ny bok, raseklubbens årbok, noen postkort, etc - er slik man aldri får nok av - ikke sant?

Kanskje også noen bøker (er ofte ganske billig) på andre raser man kunne tenkt seg å lære mer om, kanskje?

Og selvsagt.. Hele stands med naturmedisin som kurerer ALT din hund kan tenkes å ha (eller mangle).. :)

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal dit på søndag. Reiser over til England på fredag, men vi er en venninnegjeng som skal finne på litt forskjellig uten hund også ( :blink: ) så vi er bare innom på søndag for å se tollerne, shoppe litt og så få med oss finalene. Inngangsbilletter har venninnen vi skal til fikset for lenge siden, og alt er klart for jentetur til Crufts. Glær mæ!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var der i fjor og har utrolig lyst til å reise nedover i år igjen! Bestilte alt en uke før vi reiste i fjor og fikk det utrolig billig, så får se om jeg gjør det samme i år :) Jeg kjøpte halsbånd til Turbo der nede i fjor som jeg elsket! Har selvfølgelig klart å miste det nå og føler nesten at bare det er god nok grunn til å ta turen over igjen! Jeg synes shoppingen var det beste ved hele utstillingen :) Kvaliteten på dalmatineren var iallefall motbydelig dårlig, desverre!

Masse lykke til Susanne! Må være gøy å reise nedover med egne hunder :blink: Men ang. dette med bur. Grand Danoisene hadde iallefall med seg tøybur, men det var kanskje fordi de ikke hadde plass i boksene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gruppe 1 går på torsdag :rolleyes2:

Vi skal reise vi også, med Tíbrá - FinV-09 NordV-09 Leading Angel's Cherish Thornapple og Rebus - Nord S Uch NordV-09 Japaro Eye Of The Storm. Rebus skal bli igjen der etter Crufts :lol: Utenom det gleder jeg meg helt vanvittig til å ikke bare reise dit, men faktisk stille ut også :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, Crufts er en opplevelse - var der i fjor og stilte egen hund, og var der også noen år tidligere som publikum. Må helt klart tilbake, og da skal jeg beregne mye mer tid og penger til shoppingen... En dag er ikke nok, og en bør shoppe på torsdag så ikke alt som er bra forsvinner med en gang fra deg.

Fotoalbumet mitt fra i fjor

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, Crufts er en opplevelse - var der i fjor og stilte egen hund, og var der også noen år tidligere som publikum. Må helt klart tilbake, og da skal jeg beregne mye mer tid og penger til shoppingen... En dag er ikke nok, og en bør shoppe på torsdag så ikke alt som er bra forsvinner med en gang fra deg.

Fotoalbumet mitt fra i fjor

Ah, sukk! Nå gleder jeg meg enda mer :rolleyes2: Herlig album!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det blir stas å få stille egne hunder der.

Mid 90'tallet kjøpte jeg en hannhund i England som var kvalifisert og meldt på. Jeg stilte han der (plukket ut men ikke plassert blant de 4 beste) - og det var jo utrolig nervøst!

Men da kjente jeg jo ikke hunden (hadde bare møtt han på Crufts 2 år tidligere), og han var ikke i verken den pels- eller muskelkondisjonen jeg synes de skal ha for å være på slike utstillinger. Dessuten kunne han jo ikke noe av det jeg prøvde å få han til å gjøre... :rolleyes2:

Men DENNE gangen kommer man meg hunder man har hatt fra de var småvalper, de er børstet, badet, stelt og trent av meg selv, og det føles klart tryggere å ha den kontrollen, ja. Jeg er 110% sikker på at hundene i alle fall ikke gjør noe "dumt" i ringen, de blir ikke skremt, de liiiiiker utstillinger, og har ingenting å skjemmes for i forhold til noen av de andre i samme ring.

Om de har sjangs til plassering eller ikke - tja... Man vet aldri! Både mor og far til hannen min der har vunnet klassene sine flere ganger der - senest forrige gang jeg var der. Da ble de hhv BIR og BIM veteran (litt "vemodig" å se + tenke på såklart). Denne gangen er det en av sønnene som skal få prøve seg i samme klasse...

Jeg skal prøve å gjøre unna mye av shoppingen på torsdag etter rasen er ferdig, men har satt av fredagen også som vi kan dra innom der og handle.

Da får hundene såklart sitte igjen i bilen og slappe av - mens vi stresser rundt der inne.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, Crufts er en opplevelse - var der i fjor og stilte egen hund, og var der også noen år tidligere som publikum. Må helt klart tilbake, og da skal jeg beregne mye mer tid og penger til shoppingen... En dag er ikke nok, og en bør shoppe på torsdag så ikke alt som er bra forsvinner med en gang fra deg.

Fotoalbumet mitt fra i fjor

Så gøy å se litt bilder, har vel en 3000 bilder derfra :rolleyes2: Men ang. det bildet med politiet på og aksjoner, var visst ikke helt fredelig, var noen hunder som var blitt sluppet løse og også noen som var blitt sprayet med farge så de ikke skulle kunne stilles. Så var desverre ett par stykker som fant ut at det å forlate hundene alene var en dum ting.. Håpe det ikke skjer noe sånt i år! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh - så sugen jeg ble på å reise når jeg så bildene dine, Emma...

OG det minnet meg om denne hyllen over benkene - må huske på å få laget noen kule skilt og satt opp der, ja.

Hva med dette med aksjoner? Var det i forbindelse med denne "Pedigree dogs exposed" saken? Så ekkelt, da.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Dobbelpost, jeg vet...

Pakker, sjekker lister, finner fram og planlegger for fullt her nå. Vi starter reisen i morgen - kjører til Danmark for første overnatting.

Jøjje meg - så mange ting det går an å ta med seg...

Fullt utst.utstyr, stoler, burer, bånd, børster, shampo, sprayer, mat, matskåler, dekken, sokker... Klær, pledd, GPS, ladere, kontakter, skåler, fôr, pass, penger, reiserute, hotellbestillinger.. Ny bil, full tank diesel, nytt Shellkort i lommeboka' sammen med Euros og britiske pund, pass til både folk og dyr..

Men kanskje, kanskje har man med det meste nå, da!

Hundene børstet i går og i dag, ører, klør, tenner er gått over og fikset så godt det går + badet med grønnsåpe i dag (for å få vekk alt olje-søl fra div. sprayer).

Spennende...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...