Gå til innhold
Hundesonen.no

Øyelysning


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Har fått innkalling til øyelysning fra et veterinærkontor jeg egentlig har sluttet å gå til.

(Pga jeg ikke var fornøyd.)

Men i brevet står det også at det er få veterinærer som er autorisert øyelyser.

Derfor lurer jeg på om jeg skal dra dit likevel, eller tror dere de fleste klinikker har en autorisert øyelyser?

Og hvordan er prisen på 888,- i forhold til priser andre steder?

(Skal se om jeg finne det ut selv også,men i tilfelle dere husker hva dere har betalt.)

I tillegg lurer jeg på om jeg bør gjøre det nå, eller om jeg kan vente til hun feks skal røntges en gang på vårparten. Hun er 13 mndr.

Skrevet

Jeg vet det er flere klinikker her oppe som øyelyser, men om alle gjør det, det vet jeg ikke. Vis du ikke er fornøyd ville jeg iallefall undersøkt om det finnes alternativer. Du kan fint vente til du skal røntge i 13mnd alder.

Skrevet

Takk for svar og liste :lol:

(De jeg har fått innkallelsen fra stod ikke der.)

Vet at noen veterinærklinikker har noen dager i året som de "leier inn" en øyelyser, og så kaller de inn de som har "meldt seg på" eller er interesser, så de tar alle de samlet de dagene... Kan jo være noe sånt... Forøverig gjør det ikke noe å utsette det litt hvis hunden din bare er 13 mnd., det er vel gjerne ikke aktuelt før de skal avles på uansett (ivertfall innen de rasene jeg kjenner), og skal jo også gjentas hvert annet(?) år...

Skrevet

Det skal gjentas hvert år hvis hunden skal avles på, hvertfall hos min rase, kanskje det er variasjoner? Utover det er det jo strengt tatt ikke nødvendig, med mindre oppdretter vil vite resultater av sin avl. For min del ønsker jeg å begynne med avl, men uansett står det i kontrakten på begge mine hunder at de skal røntges og øyelyses, nettopp fordi oppdretter vil vite resultat av sin avl med tanke på og bruke foreldredyra vidre..

Edit: Jeg tror jeg betalte ca 750kr sist jeg øyelyste.

Skrevet

Vet at noen veterinærklinikker har noen dager i året som de "leier inn" en øyelyser, og så kaller de inn de som har "meldt seg på" eller er interesser, så de tar alle de samlet de dagene... Kan jo være noe sånt... Forøverig gjør det ikke noe å utsette det litt hvis hunden din bare er 13 mnd., det er vel gjerne ikke aktuelt før de skal avles på uansett (ivertfall innen de rasene jeg kjenner), og skal jo også gjentas hvert annet(?) år...

Det er jo litt dumt om bare de som går i avl øyelyses, for da kan man jo videreføre sykdom selv om avlsdyrene i seg selv ikke er affektert.

Marie: det øyelyses også på NKKutstillinger, så du kan velge å ta det der. Min veterinær er øyelyser så jeg gjør det der, og betaler mellom 6 og 700,-

Skrevet

Forøverig gjør det ikke noe å utsette det litt hvis hunden din bare er 13 mnd., det er vel gjerne ikke aktuelt før de skal avles på uansett (ivertfall innen de rasene jeg kjenner), og skal jo også gjentas hvert annet(?) år...

Autoriserte attestutstedere for arvelige øyesykdommer anbefaler at man øyelyser alle hunder ved 1, 4 og 7 års alder om de ikke skal gå i avl, og hvert år for avlshanner og før hvert kull for avlstisper. Det blir som med HD/AA, man ønsker oversikt over linjene, og det hjelper fint lite om avlsdyrene er friske, om alle søskene er syke. Man øyelyser flere ganger fordi at f.eks katarakt er en sykdom hunden kan få også i voksen alder.

Skrevet

Blondie ble øyelyst på Jeløya dyreklinikk og jeg mener vi betalte rundt 800 kr... Personlig så vil jeg heller øyelyse hos en veterinær en å gjøre det på en utstilling.. Hunden får dråper på øynene som gjør at pupillene utvider seg slik at de kan lyse inn å se på netthinnen, og blir litt "mysete" og lysømfintlige et liten stund etterpå.. kan kanskje virke negativt for enkelte i en utstillings setting med masse andre hunder :lol:

Skrevet

Sinsen dyreklinikk har øyelysning og siste pris jeg hørte der for rundt en 6mnds tid siden var 440,-

De fleste dyreklinikker i oslo/akershus området har øyelysning, men de har det aka type hver 3mnd e.l. Skedsmo dyreklinikk har for eks det. Da kommer Ellen Bjerkås inn :lol:

Skrevet

Jeg betalte vel 500 kr når Marco ble øyenlyst i Mai i fjor. Klinikken vi bruker fast hadde leid inn Ernst Otto Ropstad tror jeg det var. Kjempe hyggelig, dyktig mann som fant ikke noe feil i øya til Marco :lol: hehe. Neste gang han øyelyses gjør jeg sikkert mens vi er på en NKK utstilling eller noe.

Skrevet

Der jeg jobber har vi autorisert øyelyser. Her er prisen 700,- for første hund og 500,- for hver påfølgende hund.

Avlsanbefalinger er på 1, 4 og 7 år. En attest er kun gyldig i ett år, og derfor må avlshunder øyelyses årlig eller før hvert kull.

Skrevet

Her er det ingen klinikker som øyelyser, men en av klinikkene får en person som kan øyelyse til å komme ca 1 gang i mnd. Så det blir eneste valgmuligheten for oss.

Oppdretter ønsker at vi skal øyelyse hunden (dobbern) pga se på kullet hvordan det er, sånn sett.

Skrevet

OT, men min vet sier at de (veterinærene altså) anbefaler øyelysing ved 1, 4 og 7 år. Det med hvert år for avlshunder er raseklubbenes anbefalinger.

Ikke i følge Den norske veterinærforeningen, det ligger link til avlanbefalinger fra 2008 her (om jeg får til å legge inn link til et word-dokument). Ikke i følge veterinær Ropstad ved Institutt for Sports- og familiedyrmedisin NVH heller, som jeg har mailet med i forbindelse med en artikkel jeg måtte skrive for Belgerbladet. Og helt klart ikke i følge avlsrådet i belgerklubben, for de syns det holder å øyelyse en gang før hunden brukes i avl.

Skrevet

Autoriserte attestutstedere for arvelige øyesykdommer anbefaler at man øyelyser alle hunder ved 1, 4 og 7 års alder om de ikke skal gå i avl, og hvert år for avlshanner og før hvert kull for avlstisper. Det blir som med HD/AA, man ønsker oversikt over linjene, og det hjelper fint lite om avlsdyrene er friske, om alle søskene er syke. Man øyelyser flere ganger fordi at f.eks katarakt er en sykdom hunden kan få også i voksen alder.

Dette er intr. Jeg var usikker på dette nemlig. Men da blir det øyelysning av begge hundene her så fort jeg får råd til det. (engang utpå sommern mistenker jeg... :blink: ) Da vil Gry være 1,5 og Bridie 6 da... Men siden Bridie ikke ble øyelyst annet enn som valp, så... :blink: )

Sorry litt OT...

Skrevet

Det blir til at jeg drar dit jeg fikk invitasjon fra. Det er uansett en annen veterinær enn den jeg trodde :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...