Gå til innhold
Hundesonen.no

Dogweb


Guest Stella

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Når man ikke finner hunder på dogweb, betyr det at hunden ikke er reg i NKK? Er alle hunder reg i NKK å finne i dogweb?

Undersøker et kull, men finner ingen av foreldrene i dogweb :icon_redface:

Skrevet

DogWeb er NKKs database, så alle som er registrert skal finnes der.

Er du sikker på at du skriver navnet deres riktig? Har du forsøkt å søke med bare deler av navnet?

Har du dobbeltsjekket registreringsnummer? Er foreldrene utenlandske, så de har annet registreringsnummer enn norsk, har du husket bokstavene foran?

Skrevet

Kan man NKK registrere valper etter ikke-NKK-registrert tispe?

Sorry for dumme spm, dette er helt nytt terreng for meg :icon_redface:

Edit: Jeg har bare foreldrenes navn, tatt fra annonsen, så jeg har ikke reg. nr el.l. Om de er skrevet feil i annonsen har jeg ikke mulighet til å sjekke det opp.

Skrevet

Nå kan jeg ikke huske om jeg har søkt på det, men jeg tror ikke du finner foreldrene til Tulla på Dogweb (de er utenlandske), men man kan jo søke opp Tulla, og da kommer jo foreldrene opp på stamtavlen hennes. (Og om dette ikke er gjeldende for foreldrene, så garantert for noen lengre bak i slekten.)

Hvis hunden er registrert med kennelnavn, kan du søke på Kennelnavnet* (med stjerne bak), da får du opp alle hundene som er reg. med det kennelnavnet.

Skrevet

Kan man NKK registrere valper etter ikke-NKK-registrert tispe?

Sorry for dumme spm, dette er helt nytt terreng for meg :icon_redface:

Edit: Jeg har bare foreldrenes navn, tatt fra annonsen, så jeg har ikke reg. nr el.l. Om de er skrevet feil i annonsen har jeg ikke mulighet til å sjekke det opp.

Nei, kullets foreldre og aner bakover i fem generasjoner må være registrert i NKK ELLER samarbeidende kennelklubb.

Om du vil, kan jeg sikkert forsøke meg på et søk, jeg har brukt DogWeb noen år. Bare send meg en PM med annonsen om du vil holde det privat.

Nå kan jeg ikke huske om jeg har søkt på det, men jeg tror ikke du finner foreldrene til Tulla på Dogweb (de er utenlandske), men man kan jo søke opp Tulla, og da kommer jo foreldrene opp på stamtavlen hennes. (Og om dette ikke er gjeldende for foreldrene, så garantert for noen lengre bak i slekten.)

Hvis hunden er registrert med kennelnavn, kan du søke på Kennelnavnet* (med stjerne bak), da får du opp alle hundene som er reg. med det kennelnavnet.

Hvis Tulla er omregistrert til NKK, noe hun skal være for å få delta i offisielle konkurranser og helseundersøkelser, skal det være mulig å søke opp dyrene som er i hennes stamtavle. De ligger inne med mindre info enn norskfødte dyr, men de er der.

Jeg ville gjort slik: *kennelnavn*, for det kan jo tenkes at kennelnavnet står sist i hundens navn, bare et lite tips.

Skrevet

Hvis Tulla er omregistrert til NKK, noe hun skal være for å få delta i offisielle konkurranser og helseundersøkelser, skal det være mulig å søke opp dyrene som er i hennes stamtavle. De ligger inne med mindre info enn norskfødte dyr, men de er der.

Jeg ville gjort slik: *kennelnavn*, for det kan jo tenkes at kennelnavnet står sist i hundens navn, bare et lite tips.

Å ja, se der! Guru-Emma må rette på meg, igjen.. :angry: Så mye har jeg søkt på slekten hennes liksom (til mitt forsvar kan jeg jo si at jeg har heller brukt det mye mer utfyllende Hunddata. :icon_redface: )

Skrevet

Man moren til Casper på dogweb, selv om hun er dansk-registrert. Kanskje fordi hun har kull med en norsk hund, eller at hun er stilt i Norge?

Norske hannhunder som har kull i utlandet får ikke sine kull registrert i DogWeb.

Om hun er utstilt, kan det forklare at hun ligger der.

Men er ikke Casper omregistrert? For i så fall er det også en grunn til at hun ligger der. Ved omregistrering legges tre generasjoner bak valpen inn.

Skrevet

Ja han er omregistrert, og det er også en annen kullbror. Så er bare disse to jeg finner på dogweb, litt halveis. Jeg kunne ønske iallefall skandinavia kunne samarbeide om en felles database jeg, kunne godt tenkt meg å se resultater til kullsøsken osv, men jeg har ikke lyst til å betale 400 i året for det.

Skrevet

Ja, man kan jo lure..

Fikk svar på mailen jeg sendte at valpene ikke egnet seg for agility, så da fikk jeg lete videre :icon_redface: Er det vanlig at oppdretter avviser kjøper på bakgrunn av en kort mail, og på bakgrunn av at vedkommende vil gi hunden et aktivt liv? Jeg må innrømme jeg er noe forundret nå...

Men da lurer jeg ikke på disse hundene lenger, og har fått svar på det jeg lurte på, så takk :angry:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...