Gå til innhold
Hundesonen.no

Forfangenhet grunnet vinterkulde?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

I dag fikk jeg høre et rykte/en myte/en sannhet av en venninne som driver med hest og hesteavl. Hun sa at dersom hesten gikk ute i mange timer på kaldt underlag (snø), så kunne dette føre til forfangenhet. Dette grunnet at hoven frøs (?), noe som førte til dårlig blodsirkulasjon --> forfangenhet. Det rammet først og fremst skodde hester. Jeg synes jo på en måte det høres logisk ut, men jeg kan, etter iherdig søking, ikke finne noe om dette? Noen som har hørt noe lignende? Jeg ble plutselig litt nervøs for mine egne ponnier, som går ute iallefall hele dagen, ofte om nettene og, når været tillater det. Samtidig, hvis det var et utbredt problem, burde jo ingen kunne ha hestene sine på utegang på vinteren?

Skrevet

Hmm, dette fikk jeg også lyst til å finne ut av! Skal si fra om jeg finner ut noe!

Skrevet

Please do! Jeg ringer veterinæren min i morgen (hønemor, jeg? :whistle: ), skal oppdatere dere da!

Skrevet

veit høver kan fryse, så jeg ber hesten stå inne og tine høvene=) ellers går det ikke an å skjære i dem :) men ikke hørt at de blir forfangne av det (jobbet godt med det temaet, da vi hadde prosjekt om det da jeg var lærling).

Kaldt vann, hardt underlag, tilbakeholden etterbyrd, fôr overbelastning osv :whistle:

Skrevet

Den gang da jeg holdt på med hest, opplevde vi forfangenhet èn gang, ei islandshoppe som aldri hadde stått på beite før fikk det tredje dagen på beite. Nå må det også sies at beitet var slett ikke kraftig, alle de andre ble tilleggsfôret, men hun hadde vel aldri spist friskt gress hun.. Ellers sto alle ute uansett temp på dagen, de fleste skodd, to stk uten sko i perioder. Og når de kan stå ute i -35/-50 uten å få forfangenhet, så tror jeg nok det er en myte. En og annen hest kan vel ha forfrosset hovene sine etter å ha stått ute i kaldt vær, men derfra til forfangenhet er et stykke vil jeg si.

Skrevet

*Fnis* Vi kan vel avkrefte myten vi da *føle seg litt som en av mythbuster-teamet*.

Skrevet

Det jeg tror er tilfelle, er at gresset blir veldig "søtt" når det er frost, og at hestene da kan få forfangenhet. Uteponniene der jeg jobber har fått fôrtillegg i høst for å unngå dette.

Skrevet

Hadde synes det var rart om d var tilfelle for hestene mine går ute 1o timer til tross for veldig kaldt. Før sto de begge på utegang... bekymrer meg mer for frossent vann og mangel på veske som kan føre t kolikk når de er ute pga vannet fryser;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...