Gå til innhold
Hundesonen.no

Gratulerer med dagen Wilma!


Wilma

Recommended Posts

Skrevet

I dag fyller Wilma 1 år! :D :D Tiden har gått så fort! Det er ikke lenge siden jeg satt spent i bilen på vei til Harstad. Skulle tro det var i går jeg klappet på et bitte lite, mykt garnnøste! :) Wilma har blitt stor jente, men er like nydelig som alltid. For de som ikke vet det er hun en rød dvergpuddel som holder fargen sin kjempebra! :P Så nå kommer det litt bilder av henne! :P

tilhyreenukegammel.jpg

En uke gammel! :)

tilhyre14dagergammel.jpg

To uker gammel!

Wilmatilhyre.jpg

Tico og Wilma hos oppdretter.

ErdetteWilma.jpg

Lille jenta!

skeptiskunderskrifteT.jpg

Akkurat hentet henne! :)

neeeijegharikkelystogliggeprygg.jpg

Kosepuddel!

lilleramp.jpg

Liiiiiitt, rampete? :ahappy:

erjegikkeskjnn.jpg

Nydelig! :)

Giisn.jpg

Snø?

goohkilldenkatte.jpg

Oii, katt!

Iiik.jpg

Opp trappen!

Jeahundertrappa.jpg

Hæ, skal vi ikke under her?

Hvaerdette-1.jpg

Mihi!

Wilma1.jpg

Løpeeee

Wilma7.jpg

Tulleskrulle

Wilma9.jpg

Fiine bikkja mi! :P

Wilma3.jpg

Laange ut!

Fangerilufta.jpg

Leke med et bein! :P

Og til slutt bilde av mamman og pappan:

NuchCharmantChicsChiraTricoMichel.jpg

Mamma Chira

PappaenerNuchNordjv-06DakataFlameTh.jpg

Pappa Theo

Gratulerer med dagen Wilma! :):)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...