Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvitbalanse


Gjest

Recommended Posts

Hvordan avgjør DU bruken av hvitbalanse? Jeg vet det er en del som gjør etterbehandling i ps, men for oss som ikke har dette programmet: er AUTO alltid den beste hvitbalanse-settingen?

Incandescent (lyspæresetting) er grei å bruke inne / i hall, blitz er grei å bruke om man virkelig tar av med blitzbruken - og skygge er grei om du vil ha litt ekstra "effekt" i bildene eller eventuelt er i en skikkelig hardcore skygge. (Iallefall etter min erfaring). Men hva med alle de andre tilfellene? Hva med bilder av solnedganger, bilder med lang lukkertid, fugler mot himmelen og så videre? Hvilken setting gir den mest naturtro avbildningen?

Og er det kanskje ofte slik at hvitbalansen ofte avspeiler fotografen, avhengig av hvilken stemning han / hun ønsker i bildet? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må ha egendefinert, ellers så dør jeg litt etter litt.

:)

Kan jeg spørre hvordan alle stiller inn sine kameraer på egendefinert hvitbalanse? Jeg tør aldri gjøre det med mindre jeg finner en helt hvit og jevn overflate. Og det er jo igrunn ikke så alt for ofte. Hvis ikke føler jeg ikke at jeg får det til?! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må ha egendefinert, ellers så dør jeg litt etter litt.

:P

Men ... la oss si du skal ta bilde av en solnedgang. Hva stiller du hvitbalansen etter? Himmelen (som jo vil være det "lyseste" i bildet, om jeg følger Paws' framgangsmåte)? Enn ved lengre lukkertider når man tar natte-bilder, er jo mer eller mindre ingen "lyse" områder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir det akkurat det samme, om man har hvitballansen på automatisk, og ordner selv i photoshop? Er det helt hipsomhapp?

Skyter du i raw, er det ganske hippsomhapp. Men skyter du i JPG burde du prøve å få korrekte farger uten å måtte stille så alt for mye i photoshop. JPG bilder tåler mindre redigering enn raw-bilder gjør, men man kan som regel komme seg lett unna ved å bruke overskyet-hvitbalanse i overskyet vær, dagslys i sol og finne en av de andre som passer innendørs om man bruker JPG. Blir fargene feile alikevel, tåler de vanligvis å bli rettet opp på i photoshop - siden de ikke blir SÅ feil - på en måte. :icon_cry: Håper det ble litt forståelig *ler*

Det blir som med eksponeringen av et bilde.. Et JPG bilde tåler ikke å bli gjort mørkere/lysere så alt for mye, mens et RAW-bilde tåler en hel del justeringer før det blir stygt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...