Gå til innhold
Hundesonen.no

Hodebruk til slitsom schæfer


Margrete

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har vært så utrolig dum at jeg har gjort for mye med schæferdyret uten avknapp. Så nå er hun veldig slitsomt og finner ikke ro. Hun har vært ute med min far en times tid, trent litt inn og vært på to tisseturer. Nå kjeder hun seg igjen. Jeg orker ikke (nyoperert i kneet) å finne på noe med henne.

Så kanskje noen der ute har noen tips til hvordan jeg skal få henne til å roe seg ned. Hjernebry there is.

Skrevet

"Tigging på akseptabel måte"/flatdekk: hunden må ligge dønn i ro med hodet flatt ned, ikke en lyd, ikke en muskel skal røre seg. Strekk tiden. Rolig trening både for deg og hunden. :)

Skrevet

Innendørs godbitsøk er alltid en hit her. Dyret venter i gangen til jeg har gjemt godbiten, også blir heftig nesebruk til den er funnet. Det fine inne, er at det ikke nytter å følge sporene mine, for de er over alt :)

Jeg gjør det til en vane å avslutte etter 2-3 repetisjoner, så hunden ikke fortsetter å mase resten av kvelden...

Skrevet

-Fyll en kong eller lignende med noen godsaker som hun må jobbe for å få ut. Gjem evt. kongen slik at hun må lete etter den først.

-Gi henne et bein å gnage på.

-Belønn henne for å ligge på plassen sin

-Gå til et befolket sted og sett deg på en benk med henne. Det er utrolig slitsomt å være i ro *ler*

-Lær henne å holde posisjoner. Bruk gjerne omvendt lokking.

-Frishaping av triks.

Skrevet
-Fyll en kong eller lignende med noen godsaker som hun må jobbe for å få ut. Gjem evt. kongen slik at hun må lete etter den først.

Da må jeg jo løfte kroppen ;) Men må ut å hente den litt større metallen etterpå, så da får jeg ta med kongen.

-Gi henne et bein å gnage på.

:) Jeg har jo en hel elg i fryseren! Hvorfor tenkte jeg ikke på det i går?

-Gå til et befolket sted og sett deg på en benk med henne. Det er utrolig slitsomt å være i ro *ler*

Utrolig, men sant, det er hun veldig god på... ute... Certhund detta vet dere, de ligger i ro på utstillinger.

-Frishaping av triks.

Krever jo fantasi og slikt kan jo være skummelt med tanke på lp ;)

Tusen takk for råd alle sammen! :P Føler meg ekstremt mye bedre i kneet i dag, så da blir det litt lettere å orke noe annet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...