Gå til innhold
Hundesonen.no

Ultralyd


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har vært på ultralyd- hvor mange valper så vetrinæren, og hva ble resultatet?

Ved tidligere ultralyder har resultatet (for meg) aldri stemt. Felles er dog at det alltid har blitt fler enn hva vetrinæren sa. Eksakt husker jeg ikke helt, men fra 1-3 mer enn det ultralyden viste.

Vi var på ultralyd med Mille & Luna i dag, og der så de to valper, med mulighet for fler (i begge). Håper vet. ikke så alle :flowers:

Guest Gråtass
Skrevet

Det er ikke alltid så lett å telle på UL, vi telte seks og fikk sju. Samme med røntgen, vet'n telte 6 (jeg telte 7..). Har tatt UL av ei tispe hvor de telte tre valper, men hvor tispa absorberte valpene før fødsel, så det kom ingen.

En venninde av meg har opplevd mange ganger på sine rottiser at det har kommet minst dobbelt så mange som det de har telt på UL, med unntak av de to gangene det har vært kun en, da har det kommet kun en også.

Skrevet

Når vi ifjor tok ultralyd på Vigdis så vetrinær to valper, der kom seks.

I år så vi to valper på Petra, der kom det tre.

og en valp på Vigdis, der kom det tre.

I mars i år når Lillemor (som er her på sonen) fikk valper tror jeg de så 3-4 valper på ultralyd. Der kom det syv. :flowers:

Skrevet

Første gangen Dina var drektig, fant vi 6 valper på UL, og det kom 6 valper. Andre gangen fant de 3, kanskje 4 på UL, og 4, kanskje 5 på røntgen, og da kom det 7. Så i vårt tilfelle var det 50 % rett :flowers:

Skrevet

Mine erfaringer med UL er:

Vi talte oss frem til 5 valper og det kom 8

Vi talte oss frem til 4 valper og det kom 4

Vi talte oss frem til 3 valper og det kom 7

Vi talte oss frem til 5 valper og det kom 4

Så hos meg har det generelt stemt eller kommet fler utenom ene gangen... :flowers:

Lykke til med to kull! :whistle::ahappy:

Skrevet

Jeg tok ultralyd på dag 42 sist, og både jeg og Veterinæren kunne se 6 sekker på skjermen. Hun mente riktig nok at det kunne fort være det dobbelte inni der, basert på erfaring, - og i midten av mai ble det født 11 levende valper :flowers:

Skrevet

Første gangen jeg gjorde det så vi ingen valper - men det kom 9... Men det er snart 20 år siden, så teknikken har jo bedret seg "litt" siden da. De siste ga gangene har vært slik:

3-4 ganger man ikke har funnet noen valper - alle gangene har tispene vært tomme (det virker ganske så sikkert).

UL foran de to siste kullene mine har vært slik: vet'en sa 4-5 første gang (6 fødte), og 5-6 andre gangen (8 fødte). Så jeg mistenker at det er større sjanse for at vet'en sier litt færre enn den kanskje ser - da blir man jo bare positivt overrasket.

Lykke til med de små - håper dere får LITT flere enn det, da.

Susanne

Skrevet

Har bare hatt ett kull selv, og tok ultralyd på (ca) 31 dagen, og der så vet 3-4 stk... Vi endte opp med 7 svære velskapte småttiser.

En annen oppdretter så de det samme, ultralyd på ca. 30 dagen, og så 3 stk... Endte opp med 9 stk... hehe...

En annen oppdretter så de 3 og fikk 3 :)

Skrevet

Vi tar ikke UL av tispene våre, men evt blodprøve. Vi har en bestemt veterrinær vi går til for å sjekke om de er drektige, denne vet'n er flink til å kjenne hvor mange valper det er. Men hun stopper bestandig om hun kjenner 5 valper. Første gang kom det 9 og sist gang kom det 5.

Krysser fingrene for at de valpene som kommer er kjempesøte og at de får trivelige familier (og forventer bildespam de luxe inne her på sonen :aww: ).

Skrevet
Vi tar ikke UL av tispene våre, men evt blodprøve. Vi har en bestemt veterrinær vi går til for å sjekke om de er drektige, denne vet'n er flink til å kjenne hvor mange valper det er. Men hun stopper bestandig om hun kjenner 5 valper. Første gang kom det 9 og sist gang kom det 5.

Krysser fingrene for at de valpene som kommer er kjempesøte og at de får trivelige familier (og forventer bildespam de luxe inne her på sonen :innocent: ).

Takk :thumbsup: Bildespam skal bli!

Skrevet
Takk ;) Bildespam skal bli!

Du må bare våge å ikke spamme oss ned! ;)(skalikkehavalpnåskalikkehavalpnåskalikkehavalpnå.

..) :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...