Gå til innhold
Hundesonen.no

Hypothyreose hos hund


Papillon

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har erfaring med hypothyreose (lavt stoffskifte) hos hund? Frøken har ganske lenge vært ganske tjukk av uforklarlig årsak (hun får ikke mer mat - lightfor enn det hun skal og vi går ca. 1 - 2 timer tur pr dag i hverdagen og 3-4 timer i helg) men hun er liksom så tjukk med mye løs hud. Hun er også ganske slapp m. et forholdsvis lavt aktivitetsnivå og hun er litt ustabil i gemyttet. Selvfølgelig, hun girer seg jo opp når vi trener, men har liksom følelsen at noe er galt..

Det skumle er at dette er symptomene på lavt stoffskifte :D Har lyst til å dra til vetrinæren med henne og ta en skikkelig blodprøve!

Skrevet

Hei!Forrige hunden min ble "plustelig" tykk tross hun spiste lite fikk masse mosjon.Var lavt stoffskifte ja..Er som regel en veldig grei sykdom da finner ut rett mengde medisin da.Hun fikk det da var 1 år og ble over 12 år var aldri noe problem med den sykdomen,vet av flere hunder som har det og går supert der også :D

Skrevet

Takk for svar dere!

Skal helt klart bestille time hos vetrinæren ja.. Håper det ikke er hypothyreose på en side, men på den andre siden kan hun jo få medisiner og bli bedre om vi vet hva det er.. Belgerguri og Gåsa: Kunne hundene brukes aktivt i hundesport etter at de fikk dommen? Leste et sted at de ikke kunne det og det hadde jo vært veldig kjedelig :D

Skrevet

Lille basenji har gått på tyroksin i 6 år hun.. hun er 11. Det eneste leie synes jeg er at hun var 5 år før vi fikk diagnosen - det tok tid pga iflg testene var hun "lav men innenfor normal". Problemet var at basenjier skal ha nivåer +- 25 % av maksimal verdier. Så hun gikk alt for lenge med det (i flere år antagelig, det er en langsom sykdom), først da hun fikk kolesterol-avleriinger i øynene og brunt utslett på magen, gikk dyrlegen med på at hun hadde HT til tross for hva blodprøvene sa. Men du verden så fint det er med de pillene. Hun må ha piller morgen og kveld, hver eneste dag og det er kanskje litt ekstra hassle. I tillegg på hun ta blodprøve en gang i året for å sjekke doseringen. Men hunden har det bra, de blir absolutt like livate som de skal være, ingenting i veien for å trene dem etc Man kan dog ha i bakhodet at pillene er på maks virkning 4-6 timer etter de har fått dem, sånn hhvis man skal time maks ytelse.

Skrevet

Har inne en cocker på jobb som har HT. Hun funker ypperlig på medisiner, og er livlig og glad selv om hun er godt voksen.

Skrevet

Tror nok det er ingen fare for aktiv hundesport med den sykdommen nei.Drev ikke noe organisert med Engelsk Settern jeg hadde men,fikk veldig mye mosjon var aldri hindret av den sykdomen.Bra du skal til legen lykke til og si hvordan det går. :hmm:

Skrevet
Belgerguri og Gåsa: Kunne hundene brukes aktivt i hundesport etter at de fikk dommen?

Ja, i aller høyeste grad. Dolly, altså schäferen jeg snakket om, har gjort det bra i brukskonkurranser helt inntil tidligere i år da hun ble satt ut av en skade som ikke hadde noe med det å gjøre. Hun kvalifiserte seg feks til NM i rundering i år, 10,5 år gammel.

Det eneste du kan oppleve er at de blir dårligere igjen, men da er det bare å justere medsinene (i samråd med dyrlege regner jeg med).

Skrevet

Takk for svar :hmm:

Fikk hundene normalvekt igjen etter at de begynte på medisin? Frøken er jo ikke akkuratt faretruende tjukk, men hun har endel fett sånn rett under huden virker det som..

Skrevet
Takk for svar :hmm:

Fikk hundene normalvekt igjen etter at de begynte på medisin? Frøken er jo ikke akkuratt faretruende tjukk, men hun har endel fett sånn rett under huden virker det som..

Det er jeg litt usikker på da Dolly er en hund som legger svært lett på seg, i tillegg er hun kastrert så hun har liksom oddsene litt mot seg når det gjelder å holde vekta. :) Jeg skal spørre eieren når jeg snakker med han. :|

Skrevet

Lurer på en ting: holder det å teste hunden for dette en gang, eller det det noe som kan forandre seg i løpet av livet? Altså; hvis hunden har tatt blodprøve, den var normal, vil hunden så ha normalt stoffskifte hele livet, eller er dette noe som kan komme snikende/plutselig etterhvert?

Skrevet
Lurer på en ting: holder det å teste hunden for dette en gang, eller det det noe som kan forandre seg i løpet av livet? Altså; hvis hunden har tatt blodprøve, den var normal, vil hunden så ha normalt stoffskifte hele livet, eller er dette noe som kan komme snikende/plutselig etterhvert?

Mennesker kan iallefall få dette "når som helst", så regner med hunder også kan det. Disse to schäferne til eksen og broren som begge går på medisiner nå, har iallefall ikke hatt det hele livet.

Skrevet
Takk for svar :hmm:

Fikk hundene normalvekt igjen etter at de begynte på medisin? Frøken er jo ikke akkuratt faretruende tjukk, men hun har endel fett sånn rett under huden virker det som..

Ja

Lurer på en ting: holder det å teste hunden for dette en gang, eller det det noe som kan forandre seg i løpet av livet? Altså; hvis hunden har tatt blodprøve, den var normal, vil hunden så ha normalt stoffskifte hele livet, eller er dette noe som kan komme snikende/plutselig etterhvert?

Når det gjelder basenjier, så anbefales å teste dem for HT årlig f.o.m. de er 1 år t.o.m. de 5, deretter holder det med annet hvert år (det er en del HT hos basenji, og det pleier å dukke opp innen de er 5, men siden sykdommen alltids kan plutselig komme - spesielt sånn "idiopatisk HT", dvs HT man ikke kjenner årsaken til - så anbefales det testing gjennom hele hundens liv). HT er forøvrig en sykdom hvor det kan ta lang tid før man ser de fysiske symptomene, så det er lurt å ta blodprøve for det en gang iblandt ihvertfall.

Skrevet
Mennesker kan iallefall få dette "når som helst", så regner med hunder også kan det. Disse to schäferne til eksen og broren som begge går på medisiner nå, har iallefall ikke hatt det hele livet.

Ja, men hos mennesker er det ikke alltid varig :hmm: Det kan holde med å justere litt med medisiner. Får man diagonosen må man ta nye prøver vær 6 uke eller så :|

Skrevet

Niks frøken Engelsk Setter slet med vekta hele livet tross dårlig matlyst og masse tur så til noen er det ikke så lett få de ned i vanlig vekt.Hun var jo en rase som er kjennt for være en smule for tynn synes jeg så fikk masse komentarer om hun var drektig osv.

Huldra:Som resten sier kan sykdomen nok komme senere ja.Vet av ei Engelsk Setter tispe som kolapset i skogen i en alder av 5 år og det visste seg være lavt stoffskifte.

Skrevet
Ja, men hos mennesker er det ikke alltid varig :icon_cry: Det kan holde med å justere litt med medisiner. Får man diagonosen må man ta nye prøver vær 6 uke eller så :sint_01:

Forsto ikke helt hva det hadde med saken å gjøre? ( :sint_01: )

Skrevet

Sorry qouta feil :icon_cry:

Var bare for å si at siden dette kan som du sier komme når som helst hos mennesker, pluss at det ikke trenger å være varende, så kan det være det er sånn hos hunder og..:sint_01:

Skrevet

Takk for svar. Har sett på hjemmesiden og får snart en bok om emnet fra Buhundjenta :icon_cry:

Time er bestilt!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...