Gå til innhold
Hundesonen.no

God sele til liten hund


xxx12345

Recommended Posts

Tenkte å bestille denne selen til Blondie.. Finner ingen web shop, men tenkte sende brev til G&E og høre om de kan sende i postoppkrav.. Selen min kjpte jeg på Hundehuset på Grønland i Oslo, så om jeg ikke får svar der så tar jeg evnt en tlf å hører om de kan bestille for meg.. Blondie bruker strl 2 på selene

12092009003613Ird9uJyvV5s4.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selen ligner jo på Hurtta Pro Y-selen, og de fleste dyrebutikker fører den. Så det er jo bare å stikke innom for å prøve. Bare vær sikker på at den passer rundt nakken, for jeg opplevde at den ene var litt stram, og måtte til slutt kjøpe en ny en og de er ikke super billige akkurat!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gustav og Evita selen er prikk lik en sele jeg har, og som det finnes mange dyrebutikker som har. Merket er Yukon.

Jægerens kombisele har festet like langt fremme som Yukon/G&E, så jeg ville sett meg om etter en annen hvis festet var problemet. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, jeg får ta med meg bikkja på hund som hobby og prøve da. Skal i alle hovedsak brukes til sporsele, og da er det ikke så kjekt at festet sitter mellom skulderbladene siden hun drar ganske kraftig når hun har ferten av noe.

Jupp, det skjønner jeg! :) Men hvis du ser på Jægeren-selen som du linket til, så ser du at festet kommer mellom skulderbladene på den også, sånn omtrent i alle fall. De kunne jo ha festet den lenger bak, på reima som går rundt magen, men det gjør de altså ikke av en eller annen grunn. Vil også anbefale deg å få en sele med festet lengst mulig bak, men det er litt avhengig av hvordan selen ellers er bygd da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg ser det, men tenkte kanskje den hadde to fester siden den fremstilles som sporsele. Men de har jo litt å velge i der, så får bare prøve meg fram :)

Hehe, det er noen ganger jeg begynner å lure på om produsentene egentlig vet hva de driver med. Har vært borti flere trekkseler jeg aldri vil la mine hunder trekke i for eksempel. Syns alt for mange seler er "tur-seler", dvs seler som hunden kan trekke litt i, men som ikke fungerer til så mye mer.

Egentlig vil jeg anbefale deg å se mer mot trekk-seler enn mot sporseler, hvis "problemet" er at hun trekker. Hunden vet jo ikke hva selen heter for noe, det viktigste er jo at den ikke hindrer henne i å ta ned hodet, og at hun ikke kveles av å dra i den. Det er også fint å få prøvd selen på hunden, og når du først har hunden der med selen på, kan du prøve å dra i festet på selen, så ser du hvor trykket kommer, hvis du skjønner hva jeg mener? Husk å trekk endel oppover også, siden hunden din er ganske liten, på den måten simulerer du langlinen du holder i.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne selen kjøpte vi i sommerferien. Vi var ute etter en god sele som hunden ikke kan vri seg ut av og så anbefalte dyrebutikkdamen denne (hun hadde peiling på seler!). Og den er jeg virkleig fornøyd med!

http://www.hundeshop.no/hurtta_seler

Problemet var vel ikke at hunden til TS kunne vri seg ut av selen, men at hun trakk når hun gikk spor...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ble en Jægerens kombi. Den har to fester, en på ryggen og en på buken, og gode, brede, polstrede stropper.

Jeg har både jægerens og yukon selene som dere pratet om før i denne tråden og jeg syntes Jægerens er bedre som jobbesele, mens yukon er helt ok som "gå på tur sele" :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et annet tips er å be seleverkstedet sy en sele til deg slik som du vil ha den etter mål til hunden din. Da får du en sele som passer din hund veldig bra og som i tillegg er bra laget med god holdbarhet.

Andre selemakere lager også gode seler på bestilling, feks sledeverkstedet, løvås, hundekjørerverkstedet m.m. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har prøvd alle typer seler nå, og den typen jeg har nå er den jeg har vært mest fornøyd med hittil! Ville nok passe en ds ganske bra også. Merket er Rogz.

Ikke så lett å se her kanskje men...

IMG_2770.jpg

Denne likte jeg godt! Det var god klaring rundt frembeina. Er denne polstret? Hva heter modellen og hvor har du kjøpt den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...