Gå til innhold
Hundesonen.no

Infeksjon i kjeven hos valp, mulighet for borreliose


PernilleH

Recommended Posts

Hei!

Som fersk hundeeier trenger jeg egentlig bare å få ut litt frustrasjon og bekymring. Lurer også på om andre har vært borti infeksjoner evt. borreliose, og hvis ting har gått helt feiende flott, så vil jeg gjerne høre om det :)

Jeg og samboern min har en norsk buhund valp på 3,5 mnd. Vi var i bryllup i Ålesund i helgen og derfor var valpen hos mine foreldre, han koste seg masse der - og jeg vet at mamma tar godt vare på han:)

Da han kom hjem til oss igjen søndag kveld merket vi at han var roligere enn vanlig. Han gikk og la seg av seg selv og slappet av ved siden av sofaen. Vi gikk ut i fra at han var sliten etter en del nye inntrykk i helga. Han spiste normalt (typ gafle i seg all maten så fort som mulig. hehe. ) Han drakk også normalt. Fortsatte også sånn på mandag - han var en rolig og behagelig hund å ha i hus, litt ivrig i små perioder, men ingen henging i knær med små pirayatenner og slikt.

Tirsdagen kom, vi var på valpekurs (vi går på klikkerkurs). Han var rolig, men oppmerksom og holdt god kontakt med oss på kurset. Det ble inntatt mye pølse på kurset, så han fikk ikke så mye mat da vi var hjemme, men han spiste. Spisingen gikk dog en anelse saktere, men vi tenkte at det sikkert var fordi han hadde spist mye pølse.

På onsdag fikk vi besøk av en liten papillon, de lekte litt, men så plutselig gikk han og la seg på soverommet vårt (der han sover om natta) en liten stund, og kom så ut igjen. Dette gjorde han flere ganger, og da begynte vi å bli alvorlig bekymret. Matlysten var fremdeles til stede, men det gikk saktere å spise og når han drikk så sikla han også littegrann. Det har han aldri gjort før. Vi ble enige om å ringe vet på torsdag.

Torsdag var han med meg på jobb (han er det hver dag, men da ligger han i bilen) men akkurat denne torsdagen satt jeg på kontoret og passa telefonen og kunne ha han med meg inn. Han slo seg fort til ro inne (alt for fort..) og la seg for å sove. Når han drakk sikla han mye og spising gikk veldig sakte. Når han gjespa ville han ikke åpne munnen helt, og vi fikk heller ikke lov til å ta i munnen hans. de siste 4 dagene har det også hendt han har pepet når noen har kost han mellom munnviken og øret. Vi fikk time hos vet. kl.1700. Vi gikk utifra at dette egentlig hadde noe å gjøre med tannfellingen og at dette vet besøket egentlig bare skulle bli "a walk in the park". Vi så jo tydelig at han hadde vondt i munnen og vi fortalte alt dette til vetten da vi kom dit.

Hos veterinæren var det første som skjedde at hun skulle se i munnen hans, han hylte til da hun åpnet munnen, og vi måtte hjelpe til å holde. De så ingenting i munnen hans og begynte å snakke om å dope han.. De tok tempen på han (39,7) noe vi kanskje burde ha gjort for noen dager siden, men vi føler oss ikke flinke nok til det enda... (og da jeg hørte hvordan han hylte da de gjorde det, så tror jeg ikke jeg skal prøve på det med det første heller..) Og begynte etterhvert å snakke om flått og slikt iom at det var tydelig han hadde en infeksjon av noe slag. Vi har alltid vært veldig nøye med å børste han etter tur og han har også fått Exspot nå. Så av de fire flåttene han har hatt (sittet på maks 24 timer) ble den siste plukket av for i underkant av to uker siden. Det ble tatt blodprøve av han, men den får vi ikke svar på før om halvannen uke ca.

De sa også at han kanskje kan ha tygget på en pinne og fått et sår som det har blitt infeksjon i. Jeg fikk vite sent torsdag kveld (når mamma kom på det) at han hadde liggi å tygget på en pinne (på søndag), også hadde han plutselig pepet en gang, og fortsatt og tygge. Han fikk antibiotika og smertestillende hos vet, og skal nå få det i en uke (+litt) fremover. Han var en helt annen hund da han kom hjem, og viste litt av den aktiviteten han har hatt før.

Det her blir veldig langt, men jeg har superdårlig samvittighet for at vi ikke tok han til vet tidligere og er livredd for at det skal være borreliose. Heldigvis sitter jeg på kontoret på jobben i dag også, og har han ved siden av meg her, så jeg får fulgt med hele tiden, men han er litt slapp i dag også.. Vet liksom ikke hva mer vi kan gjøre? Trenger noen trøstende ord her tror jeg.

*Bekymra* :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uff, det høres ikke gøy ut! Jeg skjønner at du har dårlig samvittighet med tanke på at dere ikke dro til veterinæren tidligere, men samtidig fulgte dere jo så godt med, og så lenge det ikke er noen veldig klare tegn på at noe er galt, så er det jo fryktelig vanskelig å vite. Jeg har ingen gode råd å komme med, men jeg ønsker dere lykke til, og håper at lille valpen ikke har borreliose!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du kan slappe av, det er nok pinnetygginga som har skylda. En liten flis kan gjøre "stor" skade i en liten valpemunn, så det er nok en rift det har satt seg betennelse i. Borreliose tviler jeg på at det er.

Signerer denne, og begrunner det med at han jo ble bedre med smertestillende, noe han nok ikke ville blitt dersom det var borreliose.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blir så glad for å høre dette! Han har respondert veldig godt på medisinene han har fått. Han løp og henta en sko i gangen for å tygge på i sta, da ble jeg kjempeglad! Vi har fått tilbake rampen vår, og det er godt å se at han ikke har så vondt mer. Han sikler heller ikke lenger når han drikker.

Jeg tror også det er pinnen, da dette også stemmer veldig godt med utviklingen i dette, men når man får beskjed om at det er mulig det er borreliose så blir iallefall jeg litt fra meg :)

Er rart hvor bekymret man blir for disse søte små :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...